Fotó: TIFF
A kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) eddigi leghosszabb kiadásának számít a június 24-én zárult, 11 napos szemle, amelyet számokban is kiértékeltek szerdán a szervezők.
2024. június 26., 15:572024. június 26., 15:57
A 23. alkalommal tartott fesztiválon 125 000-en vettek részt összesen: a több száz vetítésen, valamint a koncerteken, kiállításokon, a filmesekkel szervezett találkozókon.
A román filmes világ jelentős szereplői is részt vettek a szemlén, többek közt Catrinel Dumitrescu (aki Kiválósági Díjat kapott), Bogdan Dumitrache, Horațiu Mălăele, Stere Gulea, Emanuel Pârvu, Mara Bugarin, Rodica Lazăr, Andreea Vasile és Nae Caranfil. Meglepetésként megjelent Ilie Năstase teniszező, aki több mint 2500 nézővel együtt tekintette meg a róla szóló, Nasty című dokumentumfilmet a Főtéren.
A fesztivál legnagyobb helyszínein telt házas vetítésekkel futó filmek között volt a román Moromeții 3 (r. Stere Gulea), a Nasty (r. Tudor Giurgiu, Cristian Pascariu, Tudor D. Popescu), valamint a Dogman (r. Luc Besson).
A szervezők bejelentették a 24. TIFF időpontját is, a szemlét 2025. június 13. és 22. között szervezik Kolozsváron. Addig is idén több helyszínen vetítik a TIFF filmjeit: Bukarestben (június 27-30., Cinema Elvire Popesco), Konstancán (augusztus 29-szeptember 1.) és a nagyváradi TIFF-en (szeptember 27-29.).
Indiai filmek kapták a kolozsvári 23. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) legfontosabb díjait, a dokumentumfilm szekció fődíját Révész Bálint és Mikulán Dávid Kix című alkotása nyerte el – közölték vasárnap a szervezők.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!