Fotó: Facebook/Kovászna Megyei Művelődési Központ
Örülök, hogy a Székelyföldön is bemutatták, a Kaptár dokumentumfilm-szemlén díjazták a hétvégén Sepsiszentgyörgyön Angéla című alkotásomat – nyilatkozta a Krónikának a jelenleg Budapesten tanuló Püsök Botond csíkszeredai rendező. Úgy véli, a tizenéves roma lányról szóló dokumentumfilm egyszerű kis történet, ami nagy erővel tud hatni, ő pedig igyekezett úgy felépíteni, hogy a világ bármelyik részén átélhető legyen.
2018. október 26., 10:552018. október 26., 10:55
„Nagyon örülök, hogy az Angéla című filmemnek van ereje, és hogy a szakmai zsűri díjazta” – mondta el a Krónika megkeresésére Püsök Botond csíkszeredai születésű rendező annak kapcsán, hogy az ő alkotása nyerte az első díjat a székelyföldi dokumentumfilm-szemlén múlt hétvégén.
A rendezvényt, amely székelyföldi dokumentumfilmesek friss munkáit vonultatta fel, egy év kihagyás után a Székelyföld-napok keretében szervezte meg a Kovászna Megyei Művelődési Központ, a Hargita Megyei Kulturális Központ és a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont. A Buglya Sándor filmrendező, producer, egyetemi tanár és Péterffy András filmrendező, operatőr alkotta kéttagú zsűri döntésének értelmében a második helyezett Csibi László Édes Erdély, itt voltunk című filmje lett, a harmadik díjat pedig Bán József Az év lagzija című alkotásának ítélték oda. Magyarország csíkszeredai főkonzulátusa különdíjat ajánlott fel Zsigmond Attila Ének a fák tetejéből című filmjének. A szemlére benevezett 30 filmet 21 helyszínen, 110 vetítésen mutatták be.
Püsök Botondot – aki jelenleg Budapesten mesterképzős hallgató a Színház és Filmművészeti Egyetemen – korábban számos szakmai elismeréssel illették dokumentumfilmjeiért: egy gyermekszívsebész mindennapjairól szóló alkotása például február végén elnyerte a cambridge-i Watersprite Awards nemzetközi fesztivál legjobb dokumentumfilmnek járó díját. A most hétvégén
Az Angéla még 2016-ban elnyerte a nagyszebeni Astra Nemzetközi Filmfesztiválon a legjobb romániai dokumentumfilmnek járó díjat, elismeréssel illették a bukaresti Docuart fesztiválon, tavaly a Filmtettfeszten kapta meg a Filmgalopp díjat. A rendező úgy fogalmazott, külön öröm számára, hogy ezúttal a Székelyföldön láthatta a közönség a filmet, kis településeken is, olyan helyeken, ahová egyébként nem jutnak el ilyen jellegű alkotások. Püsök Botond azt is kifejtette, az Angéla egy tizenéves roma lány története, aki egy kis székelyföldi faluban nőtt fel, nagyon tehetséges, jó tanuló lányról van szó, aki teherbe esik, ekkor megváltozik az egész élete.
– mondta a rendező. Hozzátette, a film nem lokális, regionális közönségnek szól, hanem igyekezett úgy felépíteni, megszerkeszteni, hogy a világ bármelyik részén átélhető legyen. Kérdésünkre azt is elmondta, jelenleg egy egész estés dokumentumfilmen dolgozik, ami a családon belüli erőszakról szól, még nem lehet tudni, hogy mikor fog elkészülni.
B. Kovács András sepsiszentgyörgyi szerző Bukaresti napló I.-II., 1978-1988 című kötetét mutatják be Kolozsváron.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
A Kolozsvári Magyar Opera Puccini-sorozatának következő darabja a Manon Lescaut című előadás, amit csütörtökön láthat a közönség. Az előadást beharangozó gondolatokat közöljük.
Multikulturális helyszínen tartják a romániai kisebbségi társulatok találkozóját, a vasárnapig tartó Ifesztet. Szatmárnémeti pezsgő fesztiválhangulattal várja a kétévente megszervezett, ismét a Harag György Társulat tereiben zajló interetnikai szemlét.
Vecsei H. Miklós színművész és QJÚB nevű csapata erdélyi turnéra indul. Az első állomás Kolozsvár.
Kolozsvár emblematikus épületét, a volt Központi Szállót járhatták be kedden délután az érdeklődők. A magyar néptáncoktatás, a hagyományőrzés egyik erdélyi fellegvárának szánt impozáns, felújított épület történetiségét művészettörténész ismertette.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
szóljon hozzá!