A művészetnek ad otthont az elöregedőfélben lévő Mezőszentandrás. Galériát avattak a hét végén
Fotó: Ionel Albu
Képzőművészeti galéria nyílt a hétvégén a Szászrégen és Teke között fekvő, a főúttól kissé félreeső Mezőszentandrás egykori gabonaraktárában. A már 13. század elején jegyzett, mára magyarok és szászok nélkül maradt, elöregedő Maros megyei településen a falu szülöttje, Vasile Costea saját birtokán alakította ki a turistacsalogató létesítményt.
2021. június 14., 11:112021. június 14., 11:11
A marosvásárhelyi ügyvéd az egy évvel korábban borozóvá alakított, lerobbant állapotban vásárolt gabonaraktárba és annak környékére lehelt új életet. A vállalkozó szellemű férfi, miután első lépésként a szőlőtelepítés és borkészítés fél évszázada megszakadt hagyományát élesztette fel, most a szépművészetnek is helyet adott.
Pincészetének sem véletlenül adta a Poarta sufletului, azaz a lélek kapuja nevet.
Elsőnek egy jogász kollégája, Raluca Moisoiu állított ki, aki színes művészfotóival a szőlő életét próbálta megörökíteni az év mind a négy évszakában. A Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT) fiatal munkatársa a művészetek által próbálja oldani az ügyészi munkával járó feszültséget.
Mint mondta, amikor ecsetet vagy fényképezőgépet ragad, bezárul körülötte a bűnözők világa, ő meg testileg, lelkileg újjátöltődik. Raluca Moisoiu már gyermekkora óta fest, és jó ideje fényképez; munkáit több egyéni és számos közös tárlaton csodálhatta meg a közönség. A Mezőszentandráson kiállított képei jövő év januárjáig fogják ékesíteni a valamikori gabonaraktárt.
Az ő fotóin kívül a látogatók Costea magán-festménygyűjteményét is megtekinthetik. A borgazdává avanzsált ügyvéd egy több mint kétszáz példányt tartalmazó értékes kollekciót költöztetett át Marosvásárhelyről a magtár tornyába.
Az ünnepélyen részt vevő Teodor Vultur polgármester nem győzte méltatni azt a metamorfózist, amelyen a gabonaraktár átment. Bevallotta, ő maga sem hitte volna, hogy Szentandráson valaki még felélesztheti a szőlészetet és borászatot. A nyolcadik mandátumát taposó elöljáró szavaiban nem volt semmi túlzás, hiszen polgármesterré választása előtt, 1989 előtt, a mezőgazdasági termelőszövetkezet elnökeként, épp itt tevékenykedett. Felidézte azt a kort, amikor nem a borbarátok, hanem a gazdasági rendőrség munkatársai szállták meg az épületet, és kiderítették, hogy a téesz 22 tonna gabonával többet birtokol, mint amennyit ő a pártnál lejelentett. „Nem 22-vel, hanem százzal volt több, és ezt el is mondtam. Mint ahogyan azt is, hogy a falubelieknek valamit ki is kell osztanunk, különben nem jönnek többé dolgozni” – idézte fel az átkos korszakot és a jelenlegi borház egykori arcát a községgazda.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
szóljon hozzá!