2007. február 05., 00:002007. február 05., 00:00
A Mammut Palace lépcsőinazonban eloszlik a fata morgana: a lányok egy kozmetikai cégkatalógusát igyekeztek a kezembe nyomni, és aplakátokról is kiderült hamarosan, hogy külföldifilmeket hirdetnek. Az előcsarnokban szintén közönyfogad, a mamutot szemlátomást nem érdeklikülönösebben, hogy a tavalyi év magyarfilmtermésének legjavát hordozza a hátán– mindössze a térkép jelzi, hogy a legfelsőszinten mozi működik. De a mozgólépcsőncekkerrel, illetve retiküllel és márkanevespapírtasakkal felhaladó nők, öltönyösés önbizalommal teli férfiak közöttegyre-másra fel lehet fedezni olyanokat is, akik szemlátomástnem a számtalan üzlet egyikébe igyekeznek. Vagyazért, mert a szemle katalógusát lapozgatják,vagy azért, mert a fesztivállátogatókismert jegyeit hordozzák – lehet ez az enyhén görbülthát, a szemüveg, a divatostól eltérőfrizura, a bevásárlóközpont forgatagábólsemmit nem észlelő tekintet.
Másvilág
A mozi környékén márkülön világ fogad, itt már minden afesztiválról szól. Hétvégéna nappali vetítéseken is nagy a zsúfoltság,a központi hirdetőn óráról óráraszaporodik a telt ház jelzés: nemcsak a játékfilmekkezdési időpontja mellett, nagyon sokan kíváncsiaka dokumentum-, a kísérleti és azismeretterjesztő filmekre is. Mindent képtelenségmegnézni, még akkor is, ha az ember reggeltől későéjszakáig moziban ül. A betervezett filmeketazonban meg lehet nézni előbb-utóbb: ha a Mammut mozitermeiben kitűzött vetítésekre már nincshely, akkor az Urániában vagy a Jövő Házábanis megtekinthetők egy-egy alkalommal a versenyfilmek, ésszámos pótvetítés várja a későnébredőket.
Regényes filmek
A játékfilmek versenyében17 alkotás szerepel, az idei mezőny egyik markánsjellemzője az, hogy több adaptáció is szerepelbenne, bár nem feltétlenül irodalmi műveké– Mészáros Péter Kythera című alkotásapéldául Watteau Indulás Cythere szigetérecímű festményének az adaptációja.Bodor Ádám Az érsek látogatásacímű regénye alapján készültKamondi Zoltán Dolinája, a látomásszerűképekkel teli filmet Hargitafürdőn forgatták. Avilágvégi hangulatú kisváros, BogdanskiDolina lakói terror alatt élnek, a nyomor ésrettegés mindennapjaiba viszont változást hoz azérsek látogatásának híre. Helyetteazonban Gabriel Ventuza (Adriano Giannini) érkezik meg, akinekapja, a híres embercsempész földi maradványaitkell elszállítania. Eleinte nem érti Dolinatörvényeit, amelyeket azonban kénytelen elfogadniahhoz, hogy végrehajtsa tervét. A rendező BodorÁdámmal és Parti Nagy Lajossal írta aforgatókönyvet, a szereposztás szintén nagyneveket vonultat fel: játszik a filmben Törőcsik Mari,Molnár Piroska, Trill Zsolt. Az erdélyiek sok ismerősarcot fedezhetnek fel a filmben, az epizódszerepeketsepsiszentgyörgyi, kolozsvári és székelyudvarhelyiszínészekre osztotta Kamondi Zoltán. MáraiSándor utolsó, 1984–89 között írtnaplója alapján született Az emigráns, akét rendező – Szalai Györgyi és DárdayIstván – szerint ez a napló az íróéletének, művészi hitvallásánakszintézise. Az emigráns mégsem nevezhetőportréfilmnek: középpontjában egy házasságtörténete áll, két egymás mellettmegöregedő ember utolsó napjait mutatja be. Az idősMárait Bács Ferenc alakítja, feleségét,Lolát Gyöngyössy Katalin játssza. Az Ópium– Egy elmebeteg nő naplója és az Emelet szinténirodalmi adaptáció: előbbi Csáth Gézaművei nyomán készült, Szász Jánosrendezésében, utóbbi Kertész ImreDetektívtörténete nyomán született,Vecsernyés János rendezésében.
Kategóriák nélkül
Az adaptációk utánviszont nehéz lenne tovább „csoportosítani”a filmeket. Szőke András Hasutasok című mozijátpéldául saját korábbi filmjeivel semengedi összehasonlítani. Torokszorítótörténetet választott megfilmesítésreBollók Csaba, az Iszka utazása egy Zsil-völgyitelepülésen élő kislányról szól.A főszereplő, Varga Mária életét többéve nyomon követi a rendező. Az alkotásban MariusBodochi bukaresti színész is játszik, továbbáa kolozsvári magyar színház két művésze,Csutak Réka és Bogdán Zsolt. A főszereplő többkritikus szerint az utóbbi évtizedek legjobbgyermekszínésze. A rendező szerint elképzelhető,hogy a filmet nemsokára az erdélyi közönségis láthatja, leghamarabb az idei kolozsváriTransilvania Nemzetközi Filmfesztiválon.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.