Fotó: A szerző felvétele
2009. július 06., 09:582009. július 06., 09:58
Az anyagi gondok ellenére sikeres évadot zárt a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház, A csoda című előadás pedig elnyerte a fődíját a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválján. Bocsárdi László, a színház rendező-igazgatója elmondta, az előadás Tamási Áron Énekes madár című darabja alapján készült, és mint fogalmazott, a Tamási Áron Színház egyik emblematikus előadásaként tartható számon. „A színház egyik legfontosabb célja megteremteni és ápolni egy olyan színházi formát, amely saját teatralitásának gyökereit zárt közösségek különleges, tradíciókra épülő világlátásában találja meg. A csodát minél többet szeretnénk játszani, mert úgy érezzük, hogy egy kortárs előadást sikerült létrehozni Tamási szövegéből” – mondta Bocsárdi, az előadás rendezője.
A mostani évad, mely a Reflex Színházi Biennále jegyében telt, az intézmény megalakulásának 60. évfordulója is volt egyben. A Reflex fesztivál a szentgyörgyi színház legfontosabb rendezvénye, értékeli Bocsárdi, aki szerint az, hogy fontos európai színházak társulatai lépnek a sepsiszentgyörgyi színpadra, a helyi társulat és a közönség érettségét is jelzi. „A sepsiszentgyörgyi közönség bebizonyította, hogy készen áll magas színvonalú előadások befogadására. A fesztivál a művészek és a város számára is rendkívül tanulságos volt, ez volt az amúgy is mozgalmas évad csúcspontja” – vallja Bocsárdi.
Az igazgató elmondta, a szűkösebb anyagi keret és az emiatt szükséges átszervezések és kevesebb produkcióra való átállás következtében az elmúlt időszak feszültebb volt a korábbi évadoknál. „A színházi törvény arra kényszeríti az intézményt, hogy ugyanolyan (vagy a korábbinál roszszabb) anyagi körülmények között is magasabb fizetést adjon alkalmazottainak. Ugyanakkor folyamatban van a színházépület átépítése is, idén véglegesítik a nézőtér átalakításának tervét, hiszen a Reflex fesztivál során is bebizonyosodott, hogy a sepsiszentgyörgyi nézőtér nem biztosít megfelelő rálátást a színpadra. A nézőtér megemelésére valószínű, hogy jövő évben kerül sor” – magyarázta Bocsárdi. Hozzátette, a színház belső udvara is módosul, a műhelyeket kiköltöztetik a város szélére. Ugyanakkor épül a stúdióterem, ami enyhíti majd a magyar és a román társulat egyeztetési problémáit, a színpadhasználatot illetően.
„Az új törvény bonyolult helyzetet teremt azáltal, hogy egy évre előre tudni kell, kinek mi a feladata, és ez alapján kell megkötni a színészekkel a szerződéseket. Ez az előadás előkészítésének egyik fontos folyamatát zavarja meg, hiszen a szereposztás hosszú vajúdás végeredménye, amivel már az előadás koncepciója is megvan” – magyarázta Bocsárdi. A színházigazgató szerint félelmetes, hogy a rendezőkből egy évre előre ki kell kényszeríteni a szereposztásokat, de szerencsés is, mert a fizetéseket annak függvényében számítják ki, hogy ki mennyi munkát fog elvégezni.
Mint megtudtuk, a színház gazdag és munkás évad előtt áll, szeptemberben Moliere Mizantróp című darabját mutatják be Bocsárdi László rendezésében. A Karnebál című produkciót Caragiale Zűrzavaros éjszaka című darabja alapján rendezi Alexandru Dabija. Ezenkívül hat év után felújítják a közönség és a színészek számára is meghatározó Ilja prófétát. Az év utolsó napján Selmeczi György szerkesztésében operett és szimfonikus zene tarkította gálaestet rendeznek, majd Gorkij A fény gyermekei című darabját Zakariás Zalán rendezi. A színészek egyéni előadásokat is terveznek, és az elmúlt évad több produkcióját műsoron tartják.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.