Temesvár építészeti öröksége nagyban kötődik Székely László nevéhez
Fotó: Makkay József
Jövő hétvégén startol Európa kulturális fővárosa, Temesvár rendezvénysorozatának megnyitója. A háromnapos zenei műsorfolyamot Lajkó Félix csapatának koncertje zárja. A helyi magyar kulturális szervezetek ajánlatai nem kerültek be a programba.
2023. február 12., 20:192023. február 12., 20:19
2023. február 12., 22:192023. február 12., 22:19
Nagyszabású műsorfolyammal nyitja meg év végéig tartó rendezvénysorozatát február 17-19. között az Európa kulturális fővárosa címet elnyert Temesvár. Veszprém és a görögországi Elefszína mellett idén a Bánság nagyvárosa, Temesvár is az európai kulturális rendezvények középpontjába kerül. A jövő hétvégi, háromnapos nyitórendezvényre 41 országból száz hivatalos személyt várnak.
A megnyitó ünnepségre 17-én, péntek délután 17. 30 órai kezdettel kerül sor a Nemzeti Színházban, este hét órától pedig a Szabadság téri megakoncerttel folytatódik az ünnepségsorozat. Fellép többek között az ukrán repper, Alyona Alyona, az Implant Pentru Refuz & guests és a Muaré Experience együttesek, valamint Fritz Kalkbrenner német lemezlovas. A szabadtéri koncertet egyenes adásban közvetíti a román közszolgálati televízió egyes csatornája, a TVR1.
vasárnap este hat órától a Bánsági Filharmóniában. A megnyitó ünnepségsorozat keretében több tucat kulturális program várja a temesváriakat és a Temesvárra látogató érdeklődőket.
A multikulturálisként meghirdetett programokban sajnos alig akad magyar vonatkozású esemény. Lajkó Félix koncertje mellett a Csiky Gergely Állami Magyar Színház Párhuzamos város című trilógiája szerepel, amelyet az Új Ezredév Református Központban mutatnak be. A külföldön élő román szerző, Peca Ștefan alternatív színházi darabja több helyszínen játszódik, és egy alkalommal mintegy ötven néző tekintheti meg az előadást.
Információink szerint a helyi magyar kulturális szervezetek több temesvári vonatkozású eseményt is javasoltak a nyitóünnepségre, amelyek viszont nem kerültek be a programba.
holott a – Nagyszalontán született – neves építész nevéhez kötődik Temesvár ma is látható épített örökségének jelentős része. Két évtizeden át a bánsági nagyváros főépítészeként dolgozó jeles szakember a 20. század elején épült számos középület, lakóház és templom létrejötténél bábáskodott.
Dominic Fritz polgármester korábban a Krónikának nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy az idei műsorfüzet nincs lezárva, így továbbra is várják a megvalósításra váró kulturális projekteket.
Európa kulturális fővárosaként Temesvár vissza szeretne térni történelmi gyökereihez. Dominic Fritz polgármester a Krónikának adott interjújában azt is elmondta, hogy a magyar közösség jól látható a város életében.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.
A csángó, Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Szőcs Anna Édesanyám rózsafája című életrajzi könyvének román fordítását mutatják be Bukarestben a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központban.
Példaként tárja a mai világ elé a csángó zenei és tárgyi örökséget Petrás Mária Prima Primissima- és Magyar Örökség díjas népdalénekes, keramikusművész, akit több évtizedes fáradhatatlan munkája elismeréseként nemrég Kossuth-díjjal tüntettek ki.
Elhunyt életének 86. évében a bánffyhunyadi születésű Buzás Pál zongoraművész, tanár, karnagy és népzenegyűjtő, az erdélyi zenei élet, a magyar kulturális élet meghatározó személyisége – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
Március 31-én mutatják be a Szent Anna-tó legendája című zenés mesét Csurulya Csongor rendezésében a Békéscsabai Jókai Színházban.
Az erdélyi magyar társulatok gazdag programmal ünneplik a világszerte március 27-én szervezett színházi világnapot.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház neves színművésze, egykori igazgatója, Nemes Levente idén megkapta a Kossuth-díjat. De mit jelent számára ez az elismerés? Hogyan látja a művészet és a színház szerepét a változó világban?
Március 25., Bartók Béla zeneszerző születésnapja lehet ezentúl a magyar zene napja.
szóljon hozzá!