Meleg Vilmos színművész a Kallós-díjjal az ünnepi átadón
Meleg Vilmos színművész, a Nagyváradi Állami Filharmónia nyugalmazott igazgatója is megkapta a hét végén Budapesten a Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért Díjat, amellyel a külhoni magyar közösségek érdekében kiemelkedő tevékenységet végző személyeket, szervezeteket tüntetnek ki. Meleg Vilmos – akit a díj kapcsán kérdeztünk tevékenységéről – azt vallja: akinek a legfontosabb az a közösség, amelyben él, az mindig szembe is néz a körülötte élőkkel.
2021. augusztus 25., 21:392021. augusztus 25., 21:39
– Hogyan értékeli, hogy Önnek is odaítélték a Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért Díjat, amelyet a hétvégén vehetett át Budapesten?
– Az értesítő levelet Potápi Árpád János államtitkár úr aláírásával körülbelül három héttel ezelőtt kaptam, amiben közölte a díjazás tényét, azt, hogy Magyarország miniszterelnöke a Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért Díj elismeréssel tüntet ki. Közli az egyéb tudnivalókat is, többek között, hogy az átadáson hány meghívottam lehet, és milyen adatokra van szükség a beléptetéshez.
Mindez, ugye, semmiféle magyarázatot nem igényel. Akinek a legfontosabb az a közösség, amelyben él, az mindig szembe is néz a körülötte élőkkel.
Államalapító Szent István fundamentuma a megmaradásunkat jelenti, nekünk pedig ma is az a küldetésünk, hogy országépítők legyünk – jelentette ki Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért Díjak átadásakor.
– Immár a díj birtokában változtatna-e valamit tervezett tevékenységében?
Az pedig, hogy az év közepén nyugdíjba vonultam, ennek a tevékenységnek nemhogy a szűkítését, hanem a kiteljesedését hozhatja el, hiszen az úgymond munkakötelezettségeim eddig sok esetben megakadályoztak olyan meghívások teljesítésében, amihez nagy kedvem lett volna, de az idő nem engedte meg.
– Ha említene néhány példát a legközelebbi terveiről.
– Szeptemberben Felvidéken végre meg tudjuk ejteni azt a turnét, amit 2019 óta halogatunk, azzal az öt személyes előadással, amit a Boráros Imre Színház keretében rendeztem, és amiben játszom is.
Természetesen a Kiss Stúdió keretében is folytatom a közös és egyéni előadóestek sorát. Egyelőre ezek a konkrétumok, a távolabbi tervek még csak alakulgatnak. Azokról majd alkalom adtán újra elbeszélgethetünk.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
szóljon hozzá!