Meleg Vilmos színművész a Kallós-díjjal az ünnepi átadón
Meleg Vilmos színművész, a Nagyváradi Állami Filharmónia nyugalmazott igazgatója is megkapta a hét végén Budapesten a Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért Díjat, amellyel a külhoni magyar közösségek érdekében kiemelkedő tevékenységet végző személyeket, szervezeteket tüntetnek ki. Meleg Vilmos – akit a díj kapcsán kérdeztünk tevékenységéről – azt vallja: akinek a legfontosabb az a közösség, amelyben él, az mindig szembe is néz a körülötte élőkkel.
2021. augusztus 25., 21:392021. augusztus 25., 21:39
– Hogyan értékeli, hogy Önnek is odaítélték a Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért Díjat, amelyet a hétvégén vehetett át Budapesten?
– Az értesítő levelet Potápi Árpád János államtitkár úr aláírásával körülbelül három héttel ezelőtt kaptam, amiben közölte a díjazás tényét, azt, hogy Magyarország miniszterelnöke a Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért Díj elismeréssel tüntet ki. Közli az egyéb tudnivalókat is, többek között, hogy az átadáson hány meghívottam lehet, és milyen adatokra van szükség a beléptetéshez.
Mindez, ugye, semmiféle magyarázatot nem igényel. Akinek a legfontosabb az a közösség, amelyben él, az mindig szembe is néz a körülötte élőkkel.
Államalapító Szent István fundamentuma a megmaradásunkat jelenti, nekünk pedig ma is az a küldetésünk, hogy országépítők legyünk – jelentette ki Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért Díjak átadásakor.
– Immár a díj birtokában változtatna-e valamit tervezett tevékenységében?
Az pedig, hogy az év közepén nyugdíjba vonultam, ennek a tevékenységnek nemhogy a szűkítését, hanem a kiteljesedését hozhatja el, hiszen az úgymond munkakötelezettségeim eddig sok esetben megakadályoztak olyan meghívások teljesítésében, amihez nagy kedvem lett volna, de az idő nem engedte meg.
– Ha említene néhány példát a legközelebbi terveiről.
– Szeptemberben Felvidéken végre meg tudjuk ejteni azt a turnét, amit 2019 óta halogatunk, azzal az öt személyes előadással, amit a Boráros Imre Színház keretében rendeztem, és amiben játszom is.
Természetesen a Kiss Stúdió keretében is folytatom a közös és egyéni előadóestek sorát. Egyelőre ezek a konkrétumok, a távolabbi tervek még csak alakulgatnak. Azokról majd alkalom adtán újra elbeszélgethetünk.
Kortárs magyar darabot, Egressy Zoltán Portugál című művét mutatja be románul a bukaresti Bulandra Színház.
Nyolc év szünet után jelentkezett egyéni tárlattal a városában Siska-Szabó Hajnalka aradi festőművész és rajztanár.
Feltűnt a láthatáron, mégpedig nagyon látványos előzetessel Ridley Scott mestermunkának ígérkező, új nagy eposza, a Gladiátor 2.
Felejthetetlen klasszikusokat is vetítenek a 24. Filmtettfeszten – közölték az október 2. és 6. között Kolozsváron és még 16 erdélyi településen tartandó szemle szervezői.
Olyan gazdag Janovics Jenő életműve – amelynek nagyon is be kellene kerülnie a köztudatba –, hogy nemcsak színházi előadásnak, hanem filmnek is kellene születnie róla.
Fontos, hogy a román színházi szakma is megismerje erdélyi magyar társulatok munkáját, így nemcsak Budapest, hanem Bukarest felé is nyit az öt erdélyi magyar társulatot tömörítő Magyar Színházak Szövetsége (MASZÍN).
Énekművészeket, karmestert, balettművészt, hangszerművészt és műszakos munkatársat is díjazott a Kolozsvári Magyar Opera.
Szeptember 27–29. között Gyulán és környékén rendezik meg a Muzsikál az erdő programsorozatot. Nagyvárad idén is bekapcsolódik a népszerű rendezvénybe.
Bukarestben, a Román Nemzeti Művészeti Múzeumban nyílik kiállítás Soó Zöld Margit 2022-ben elhunyt kolozsvári művész alkotásaiból.
A Szatmárnémeti Harag György Társulat ismét külön repertoárral készül a nagybányai közönség számára.
szóljon hozzá!