Fotó: Ifj. Haáz Sándor
2008. július 04., 00:002008. július 04., 00:00
A Puck Bábszínház és a Művészeti Múzeum közös rendezvényeként megvalósuló tárlat a bábszínház repertoárjának csak egy részét illusztrálja, a szervezők arra fektettek hangsúlyt, hogy minél több bábtípust mutassanak be, így kesztyűs bábok, pálcás bábok, asztali marionett, vásári bábok és árnyjátékfigurák egyaránt felvonulnak a mesehősök e különös parádéján.
„A kiállítás azért is különleges, mert itt a gyerekek láthatják, hogyan mozdulnak meg a bábuk. A tavalyi első kolozsvári tárlathoz képest idén nagyobb teret kaptunk, és a díszleteket is kiállítottuk, hogy jobban megidézzük a színpadi világot” – mondta el Varga Ibolya rendező, a Puck Bábszínház magyar tagozatának vezetője. A Puck első bábkiállítása Budapesten volt az Országos Színházművészeti Intézetben Szebeni Zsuzsa meghívására, ezenkívül a bábszínház előterében állandó tárlat fogadja a közönséget. „Az előtérbe csak azokat a bábokat tudjuk kitenni, amelyeket már nem használunk, a repertoáron lévő előadások figurái csak itt, a múzeumban láthatóak. A kiállítás azért is jött létre, mert nyáron, évadzárás után már zárva van a bábszínház, viszont a szünidő alatt rengetegen látogatnak Kolozsvárra, és így az átutazók is megismerkedhetnek ezekkel a bábukkal” – magyarázta a tagozatvezető. A nemrég elhunyt nemzetközi hírű bábrendező, Kovács Ildikó gyűjteményéből nem állítottak ki tárgyakat, de Varga Ibolya elmondása szerint a sokak által csodált alkotó hagyatékából emlékszobát nyitnak majd. A tagozatvezető-rendező műhelytitkokba is beavatta a Krónikát, elmondta, hogy a hét törpe bábuinak a szeme is mozgatható, vagy hogy egy elhagyatott temetőben készült az a fotó, amelynek kinagyított változatát felhasználták a Jancsi és Juliska díszletéhez. A kiállítás legrégebbi bábuja a több mint harmincéves Micimackó, amelyet a színházi legenda szerint tizenkilencszer varratott újra Kovács Ildikó rendező, hogy olyan legyen, amilyennek ő elképzelte, és amely az előadás újabb rendezésekor is főszerepet kapott. A kiállításon Micimackó szomszédja pedig az a Don Cristóbal, amely Varga Ibolya első rendezésének főszereplője volt 1995-ben.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.