Fotó: Ifj. Haáz Sándor
2008. július 04., 00:002008. július 04., 00:00
A Puck Bábszínház és a Művészeti Múzeum közös rendezvényeként megvalósuló tárlat a bábszínház repertoárjának csak egy részét illusztrálja, a szervezők arra fektettek hangsúlyt, hogy minél több bábtípust mutassanak be, így kesztyűs bábok, pálcás bábok, asztali marionett, vásári bábok és árnyjátékfigurák egyaránt felvonulnak a mesehősök e különös parádéján.
„A kiállítás azért is különleges, mert itt a gyerekek láthatják, hogyan mozdulnak meg a bábuk. A tavalyi első kolozsvári tárlathoz képest idén nagyobb teret kaptunk, és a díszleteket is kiállítottuk, hogy jobban megidézzük a színpadi világot” – mondta el Varga Ibolya rendező, a Puck Bábszínház magyar tagozatának vezetője. A Puck első bábkiállítása Budapesten volt az Országos Színházművészeti Intézetben Szebeni Zsuzsa meghívására, ezenkívül a bábszínház előterében állandó tárlat fogadja a közönséget. „Az előtérbe csak azokat a bábokat tudjuk kitenni, amelyeket már nem használunk, a repertoáron lévő előadások figurái csak itt, a múzeumban láthatóak. A kiállítás azért is jött létre, mert nyáron, évadzárás után már zárva van a bábszínház, viszont a szünidő alatt rengetegen látogatnak Kolozsvárra, és így az átutazók is megismerkedhetnek ezekkel a bábukkal” – magyarázta a tagozatvezető. A nemrég elhunyt nemzetközi hírű bábrendező, Kovács Ildikó gyűjteményéből nem állítottak ki tárgyakat, de Varga Ibolya elmondása szerint a sokak által csodált alkotó hagyatékából emlékszobát nyitnak majd. A tagozatvezető-rendező műhelytitkokba is beavatta a Krónikát, elmondta, hogy a hét törpe bábuinak a szeme is mozgatható, vagy hogy egy elhagyatott temetőben készült az a fotó, amelynek kinagyított változatát felhasználták a Jancsi és Juliska díszletéhez. A kiállítás legrégebbi bábuja a több mint harmincéves Micimackó, amelyet a színházi legenda szerint tizenkilencszer varratott újra Kovács Ildikó rendező, hogy olyan legyen, amilyennek ő elképzelte, és amely az előadás újabb rendezésekor is főszerepet kapott. A kiállításon Micimackó szomszédja pedig az a Don Cristóbal, amely Varga Ibolya első rendezésének főszereplője volt 1995-ben.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.