Fotó: Haáz Vince
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a kulturális és az egészségügyi miniszter közös rendelete a múzeumok, művészeti galériák, könyvtárak, könyvesboltok működésének, valamint a filmgyártás és a drive-in típusú szabadtéri tevékenységek szabályairól.
2020. május 30., 18:142020. május 30., 18:14
A kulturális minisztérium szombati közleménye értelmében a rendelkezések a veszélyhelyzet idejére érvényesek.
A főbb szabályok a következők: a múzeumok és galériák befogadóképességük legtöbb 50 százalékáig fogadhatják a látogatókat, akiknek legkevesebb kétméteres távolságot kell tartaniuk egymástól; külön be- és kijáratot kell kialakítani, a látogatás legtöbb két órát tarthat, és ez alatt végig kötelező a védőmaszk viselése; az audio-guide készülékek használata nem engedélyezett.
Karanténszoba hiányában ki kell alakítani egy erre szolgáló helyet (megfelelhet erre a célra például a raktár vagy az olvasóterem egy könnyen átalakítható és izolálható része), ahol polcokat és/vagy asztalokat kell elhelyezni, amelyeken tárolhatók a karanténban levő kiadványok, és amelyekhez nem lehet hozzáférése a nagyközönségnek. A tisztítással, fertőtlenítéssel, a kiadványok karanténba helyezésével kapcsolatos műveleteket a könyvtár alkalmazottainak kell elvégezniük, megfelelő védőfelszereléssel.
500 négyzetméternél kisebb a felületük, és közvetlen utcai bejárattal rendelkeznek; kitétel az is, hogy legyen elegendő hely a fizikai távolságtartás feltételeinek betartásához.
Fotó: Haáz Vince
A filmgyártással kapcsolatos óvintézkedések: kerülni kell, hogy a kockázati csoportokba tartozó színészek (65 éven felüliek, krónikus betegek) túl hosszú ideig tartózkodjanak a forgatás helyszínén; sminkelés és frizurakészítés közben is korlátozni kell a közeli kontaktust, kötelező a kézfertőtlenítés és a felületek fertőtlenítése sminkelés előtt és után. A forgatócsoportok külföldi tagjainak nem kell 14 napos karanténba vonulniuk, ha az országba érkezéskor bizonyítani tudják, hogy negatív a koronavírustesztjük, majd az itt-tartózkodásuk 2-5. napján ismét letesztelik őket.
amennyiben székeket helyeznek el a helyszínen, ezeknek kétméteres távolságra kell lenniük egymástól, ha nincsenek székek, és a látogatók saját ülőalkalmatosságaikkal érkeznek, a szervezőknek meg kell jelölniük, hogy hova helyezhetik el ezeket.
A drive-in típusú eseményeket a megye/régió járványhelyzete függvényében engedélyezik; ezeken kizárólag személyautóval lehet részt venni, és érkezéskor megmérik az autóban ülők testhőmérsékletét; a parkolót úgy kell kialakítani, hogy a járművek között legyen meg a 2 méter távolság (jobbra/balra/elöl/hátul); az esemény alatt a nézők kizárólag toaletthasználat céljából hagyhatják el a járművet; javasolt az online jegyvásárlás, illetve a jegyek szkennelése, elkerülendő ezek megérintését, letépését.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!