Fotó: Nyoszoli Ákos
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) minden évben külön napot szentel a magyar filmújdonságoknak, a szerdai vetítések sora továbbá közönségtalálkozókkal, beszélgetésekkel és egyéb kísérőrendezvényekkel szokott kiegészülni. Az idei felhozatal nagyon változatosra sikeredett, a Cannes-ban bemutatott Feleségem történetétől, a Dívák dokumentumfilmen át a Külön falka című szívmelengető drámáig összesen kilenc filmmel és egy koncerttel örvendeztették meg a közönséget.
2022. június 23., 08:202022. június 23., 08:20
A Külön falka (Wild Roots) a Szép Alak és a Last Call című rövidfilmjeinek köszönhetően már ismertté vált Kis Hajni első nagyjátékfilmje, melynek premierje Karlovy Vary-ban volt, majd 2021 őszén érkezett el a magyarországi mozikba, 2022 tavaszán pedig Romániába is. A történet egyszerre szép és szomorú, főhőse a kiskamasz Niki (Horváth Zorka), akit édesanyja halála és apja bebörtönzése miatt nagymamája nevel, pontosabban próbál nevelni, ám a kislány folyton hazudozik, az iskolában állandóan bajba kerül.
Az események akkor lendülnek igazában be, amikor Niki megtudja, hogy édesapját (Dietz Gusztáv) kiengedték a börtönből, és szórakozóhelyeken dolgozik kidobóként. A kislány azonnal felkeresi őt és ezzel kezdetét veszi kettejük ismerkedése, összecsiszolódása, egy korántsem szokványos, kalandos út az apa-lánya kapcsolat, szövetség kialakulása fele.
A sokszor mosolygós, néha szomorkás, akár könnyfakasztó történet Nyoszoli Ákos operatőr képei és a kiemelkedően fontos zenei világ által lesz teljes. A zene egyfajta összekötő kapocs apa és lánya életében, a film egyik kulcsjelenete is erre épül (és ahhoz képest, hogy egy nem túl nagy költségvetésű magyar filmről van szó, olyan zeneszámok vannak benne, mint például a német Scooter Maria című dala).
Itt a hangsúly az embereken van, akiknek személyisége összetett, akik nem mindig úgy cselekszenek, vagy nem mindig azt cselekszik, ami jó, ami nekik a legjobb, akik néha hibáznak, de mégis szerethetőek. Kis Hajni filmje életszagú, realista családi dráma, amire igazán érdemes rászánni másfél órát.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!