A Fejedelmek aranya kiállítást Csíkszereda után Marosvásárhelyen mutatták be, de Sepsiszentgyörgyre nem jutott el
Fotó: Borbély Fanni
Marosvásárhelyen rekedt egy időre a Fejedelmek aranya kiállítás magyarországi múzeumokból kölcsön vett anyaga. Egy 2012-es kormányhatározatra hivatkozva ugyanis a rendőrség olyan feltételeket támaszt a visszaszállításához – részben a dák kincsek hollandiai elrablása miatt –, amelyek teljesíthetetlennek bizonyulnak, és veszélyeztetik a szállítmány épségét. Fennáll a veszélye, hogy nem lehet már nagy értékű kiállításokat Romániába hozni, sem a román múzeumok értékes tárgyait külföldre vinni.
2025. február 12., 19:112025. február 12., 19:11
2025. február 12., 19:172025. február 12., 19:17
A Fejedelmek aranya kiállítás tárgyai tavaly áprilisban érkeztek Magyarországról Erdélybe. Az anyagot először a Csíki Székely Múzeum mutatta be a Magyar Nemzeti Múzeummal, a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközponttal, valamint az Iparművészeti Múzeummal partnerségben.
A kiállítás harmadik erdélyi helyszíne Sepsiszentgyörgy lett volna, de a kiállítási tárgyakat nem sikerült odaszállítani. Így a tárlat december 4-ére tervezett sepsiszentgyörgyi megnyitója elmaradt. Helyette a Magyar Kultúra Napjára sebtében Gyárfás Jenő festményeiből állítottak össze kiállítást. A Gyárfás-festményeket eredetileg csak az év második felében tervezték bemutatni.
A csíki közönség tavaly július közepéig örvendhetett a rendkívüli kiállításnak
Fotó: Borbély Fanni
Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója a Krónikának elmondta: a Fejedelmek aranya című kiállítás anyagát Marosvásárhelyről kellett volna Sepsiszentgyörgyre szállítani, és meglepődve értesültek arról, hogy a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság nem járul hozzá a szállítás biztonsági tervéhez. Arra hivatkoztak, hogy a nagy értékű tárgyak szállításához nem elég a fegyveres csendőrségi biztosítás, az anyagot páncélautóval kell szállítani.
– idézte fel a történteket Vargha Mihály.
„Jogalkotási hiányosságok” vannak a kulturális örökség védelmét illetően, és nem tartották be a kulturális javaknak az ideiglenes kivitelére vonatkozó előírásokat – erre a következtetésre jutott a miniszterelnöki ellenőrző testület a dák kincsek ügyében.
Elmondta: a Kovászna Megyei Tanács segítségét kérték, és volt is egy egyeztetés a rendőrség, a megye és a múzeum vezetői között, de akkoriban voltak a választások, mindenkinek más dolga volt, és a rendőrség nem engedett a feltételekből. Hozzátette: megpróbáltak páncélkocsit szerezni, de nem sikerült. „Ez nem úgy megy, hogy leintek egy páncélkocsit, mint egy taxit. Kiderült, hogy a rendőrség feltétele nem teljesíthető, ezért szépen lemondtuk a kiállítást. Láttuk, hogy itt egy rendőri ambícióról van szó, amivel szemben nincsen eszközünk” – jegyezte meg.
Vargha Mihály, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum igazgatója meglepődve értesült arról, hogy a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság nem járul hozzá a kiállítási tárgyak szállításának biztonsági tervéhez
Fotó: Gazda Árpád
Felvetésünkre, hogy azóta azonban a hollandiai műkincsrablás is igazolta, hogy jobb megelőzni a bajt, a múzeumigazgató úgy vélekedett, az olyan brutális rablás ellen, mint amilyen a hollandiai múzeumban történt, a páncélautó sem nyújt védelmet. Dobó István egri várkapitányt idézve jelentette ki, hogy nem a falak vastagsága számít, hanem az emberek, akik védik a falakat. Vargha Mihály nagy kárnak tartotta, hogy miután Csíkszeredába és Marosvásárhelyre elszállíthatták az anyagot, Sepsiszentgyörgyön más feltételeket támasztottak.
A Fejedelmek aranya. Uralkodói reprezentáció Erdélyben című kiállítás az Erdélyi Fejedelemség korába kalauzolja a látogatókat
Fotó: Borbély Fanni
A Kovászna megyébe való továbbszállítás engedélyeztetésekor jelentkeztek a bonyodalmak, ez pedig egyértelműen a sepsiszentgyörgyi rendőrök fellépésére utal. Kérdésünkre a háromszéki múzeumigazgató kijelentette: nem feltételez rosszindulatot a rendőrség részéről, de „felfedeztek egy paragrafust, és görcsösen belekapaszkodtak”. Úgy vélte, éppen ezért a szabályozás felülvizsgálata lenne a feladat. Arra kért, ha tehetjük, a cikkünkkel ezt segítsük elő. Kijelentette: olyan jogszabályokra van szükség, amelyek a műkincseket is megvédik, és amelyek a rendőr és a múzeumigazgató számára is egyértelműek, amelyeket nem lehet félreértelmezni.
A sepsiszentgyörgyi kiállítás elmaradása miatt a Maros Megyei Múzeum került nehéz helyzetbe, hiszen erre az intézményre hárult a kiállítási anyag Budapestre való visszajuttatása. A Maros megyei hatóságok pedig úgy érezték, hogy a Kovászna megyében hivatkozott jogszabályi paragrafust immár ők sem hagyhatják figyelmen kívül. Különösen nem az után, hogy január 25-én hajnalban a hollandiai Assenben működő Drents múzeumból betörők lopták el a dák kincsekből szervezett kiállítás legértékesebb tárgyait.
A jogszabály 57. cikkelye írja elő, hogy a félmillió eurót meghaladó értékű javakat páncélozott járműben kell szállítani, csendőrök vagy őrző-védő társaságok lőfegyverrel felfegyverzett tagjai kíséretében. Az igazgató szerint a Maros megyei csendőrség is a jogszabályt alkalmazta, amikor a páncélozott autós szállítás feltételét támasztotta.
Korabeli pénzek ábrázolásait, különböző díszfegyvereket, buzogányokat és ötvöstárgyakat is tartalmaz a tárlat
Fotó: Borbély Fanni
„A probléma az, hogy sem Magyarországon, sem Romániában nem létezik olyan páncélozott autó, amelyiknek akkora ajtaja lenne, hogy a nagyobb műtárgyak beférjenek rajta” – magyarázta az igazgató. Álláspontja szerint a szállításnál mindig a kiindulópont hatóságai az illetékesek, és a Maros megyei hatóságok ragaszkodnak a törvény betűjéhez. Megjegyezte: így vagy úgy, csak megoldják a Fejedelmek aranya kiállítás visszaszállítását, de a történetnek a hosszú távú következtetéseit is le kell vonni.
Ha a múzeumi kincsekre is vonatkoztatják a kormányhatározat előírását, és nincs megfelelő szállítójármű, nem lehet már nagy értékű kiállításokat Romániába hozni, sem a román múzeumok értékes tárgyait külföldre vinni. „Ha úgy válogatnánk össze egy esetleges Munkácsy- vagy Grigorescu-kiállítás anyagát, hogy csak akkora műtárgyak legyenek, amelyek beférnek egy itt bérelhető páncélautó ajtaján, a páratartalomra és lengéscsillapításra vonatkozó szállítási kritériumokat akkor sem tudnánk teljesíteni” – magyarázta az igazgató.
Fotó: Borbély Fanni
Ötvös Koppány Bulcsú bizalmas információnak tekintette, és nem közölte a Fejedelmek aranya kiállítás biztosítási összegét. Megjegyezte azonban, hogy a kiállítási anyagnak olyan darabja is van, melynek egyedül is többszöröse az értéke a kormányhatározat által meghatározott küszöbértéknek.
Karda-Markaly Aranka igazgató előbb részletes nyilatkozatot adott, de később üzenetben jelezte, hogy nem járul hozzá a nyilatkozata közléséhez, míg a kiállítási anyag visszajuttatása meg nem oldódik.
Egy nyugat-európai műkincsszállító cég magát megnevezni nem kívánó illetékese a Krónikának elmondta: a román rendőrség olyan feltételt támaszt, amely csak a műkincsek épségének a veszélyeztetésével teljesíthető. Kijelentette: nem tud arról, hogy bárhol a világon létezne műkincsszállító páncélautó, de hozzátette: erre nincs is szükség. A biztosítók is minimálisnak tartják annak a kockázatát, hogy egy jól ismert, jól dokumentált múzeumi tárgyat ellopjanak a szállítás során. Azért nem nagy ennek a kockázata, mert az értékes szállítmányokat fegyveres őrök kísérik, és az ellopott műkincseket az ismertségük miatt nem lehet azután eladni, kiállítani.
Fotó: Borbély Fanni
Arra a megjegyzésünkre, hogy ennek némiképp ellentmond a hollandiai műkincslopás esete, megjegyezte: ismert múzeumi tárgyakat csak megszállottak lopathatnak el, akik aztán a házuk rejtekhelyén őrzik azokat. Az is megtörténhet azonban, hogy a hollandiai bűnözők csak az aranyra tartottak igényt, és nem a műkincsre.
A szakember elmondta: a nagy veszélyt az jelenti, hogy az értékes műtárgyak megsérülnek a szállítás során.
Elmondása szerint elég, ha például lecsapódik a pára egy értékes festmény felületére. Ennek az lehet a következménye, hogy a festékszemcsék leválnak az alapozóról, és sérül a műalkotás. Hasonlóan kockázatosnak mondta a műkincsek rázkódását is. Ez akár egy-egy műtárgy megsemmisülését is eredményezheti. Éppen ezért a műtárgyszállító autókat nagyon érzékeny légrugókkal látják el. Ezek biztosítják a rázkódásmentes szállítást.
Fotó: Borbély Fanni
A szakember szerint azért nem készítenek páncélozott műkincsszállító autókat, mert a páncél súlyát csak laprugók képesek megtartani, azokkal pedig megoldhatatlan a rezgésmentes szállítás. Hozzátette: éppen ezért a műkincseket világszerte erre a célra kialakított légrugós autókkal szállítják, és fegyveres őrökkel biztosítják a szállítmányt a lopás ellen. A páncélautó tehát olyan veszélytől védi meg a műkincseket, amely alig létezik, ugyanakkor valós veszélyeknek teszi ki az értékes múzeumi tárgyakat.
50 százalék az esélye annak, hogy a tolvajok, akik ellopták a coțofenești-i sisakot és a három dák karkötőt az asseni Drents Múzeumból, beolvasztották a romániai arany műkincseket – véli Arthur Brand műkincsek megtalálására szakosodott nyomozó.
Megjelent a Petőfi Sándor összes versét tartalmazó kritikaikiadás-sorozat utolsó, hatodik kötete, amelyben az 1848-1849-es időszak versei találhatók. Petőfi nagy terjedelmű epikus művét, Az apostol című verses elbeszélést is tartalmazza a kötet.
Több erdélyi helyszínen mutatják be Demeter Ervin Erdélyiség. Egy elszakított nemzetrész művészete című kötetét.
A Gyergyószárhegyi Művésztelep 64 alkotójának munkáiból nyílik kiállítás a budapesti Műcsarnokban március 7-én a székelyföldi művésztelep megalakulása 50. évfordulója alkalmából.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház február 13-án, csütörtök 20 órától a mutatja be az irodalmi Nobel-díjas Jon Fosse Én vagyok a szél című drámáját Tompa Gábor rendezésében a színház Stúdiótermében.
Kolozsváron vetítik február 13-án Bolyai Farkas születésének 250. évfordulója alkalmából a marosvásárhelyi Miholcsa Gyula dokumentumfilmrendező, tévés szerkesztő filmjét.
Erdélyi magyar politikusok (1918–1989) – ez a témája a Korunk folyóirat legfrissebb, februári lapszámának – közölte a szerkesztőség.
Harmadik alkalommal rendezi meg a magyar és román irodalmat egymás nyelvére átültető műfordítók minifesztiválját a Liszt Intézet bukaresti központja.
Életének 94. évében elhunyt Krasznai Paula színművésznő, a Kolozsvári Állami Magyar Színház örökös tagja.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő premierjére készül: Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül produkció Bocsárdi László rendezésében. A szentgyörgyi színház premierjét február 8-án és 9-én tartják.
Újra színpadra állítja a Kolozsvári Magyar Opera a Valahol Európában című, jó pár évvel ezelőtt nagy sikerrel játszott musicalt, amelyhez gyermekszereplőket keresnek.
1 hozzászólás![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)