Marosvásárhelyen rekedt a fejedelmek aranya

Marosvásárhely

A Fejedelmek aranya kiállítást Csíkszereda után Marosvásárhelyen mutatták be, de Sepsiszentgyörgyre nem jutott el

Fotó: Borbély Fanni

Marosvásárhelyen rekedt egy időre a Fejedelmek aranya kiállítás magyarországi múzeumokból kölcsön vett anyaga. Egy 2012-es kormányhatározatra hivatkozva ugyanis a rendőrség olyan feltételeket támaszt a visszaszállításához – részben a dák kincsek hollandiai elrablása miatt –, amelyek teljesíthetetlennek bizonyulnak, és veszélyeztetik a szállítmány épségét. Fennáll a veszélye, hogy nem lehet már nagy értékű kiállításokat Romániába hozni, sem a román múzeumok értékes tárgyait külföldre vinni.

Gazda Árpád

2025. február 12., 19:112025. február 12., 19:11

2025. február 12., 19:172025. február 12., 19:17

A Fejedelmek aranya kiállítás tárgyai tavaly áprilisban érkeztek Magyarországról Erdélybe. Az anyagot először a Csíki Székely Múzeum mutatta be a Magyar Nemzeti Múzeummal, a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközponttal, valamint az Iparművészeti Múzeummal partnerségben.

A csíki közönség július közepéig örvendhetett a rendkívüli kiállításnak; onnan Marosvásárhelyre szállították, ahol a Maros Megyei Múzeum mutatta be.

A kiállítás harmadik erdélyi helyszíne Sepsiszentgyörgy lett volna, de a kiállítási tárgyakat nem sikerült odaszállítani. Így a tárlat december 4-ére tervezett sepsiszentgyörgyi megnyitója elmaradt. Helyette a Magyar Kultúra Napjára sebtében Gyárfás Jenő festményeiből állítottak össze kiállítást. A Gyárfás-festményeket eredetileg csak az év második felében tervezték bemutatni.

Marosvásárhely Galéria

A csíki közönség tavaly július közepéig örvendhetett a rendkívüli kiállításnak

Fotó: Borbély Fanni

Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója a Krónikának elmondta: a Fejedelmek aranya című kiállítás anyagát Marosvásárhelyről kellett volna Sepsiszentgyörgyre szállítani, és meglepődve értesültek arról, hogy a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság nem járul hozzá a szállítás biztonsági tervéhez. Arra hivatkoztak, hogy a nagy értékű tárgyak szállításához nem elég a fegyveres csendőrségi biztosítás, az anyagot páncélautóval kell szállítani.

Idézet
Ezelőtt 7-8 évvel volt nálunk egy ennél nagyságrendekkel nagyobb értékű kiállítás, Románia ókori arany- és ezüstkincséből. Annak az anyagát Bukarestből, a Történelmi Múzeumból hozták el, a főváros, Craiova és Jászvásár után a Székely Nemzeti Múzeum volt a kiállítás első erdélyi helyszíne. Nagyon komoly biztonsági intézkedéseknek kellett eleget tennünk, de szóba sem került a páncélautó. A húszas szorzó is kevés, ha annak a kiállításnak az értékét akarom a Fejedelmek aranyával összehasonlítani”

– idézte fel a történteket Vargha Mihály.

korábban írtuk

Ellopott dák kincsek: valóban nem tartották be a szabályokat a miniszterelnöki ellenőrző testület szerint
Ellopott dák kincsek: valóban nem tartották be a szabályokat a miniszterelnöki ellenőrző testület szerint

„Jogalkotási hiányosságok” vannak a kulturális örökség védelmét illetően, és nem tartották be a kulturális javaknak az ideiglenes kivitelére vonatkozó előírásokat – erre a következtetésre jutott a miniszterelnöki ellenőrző testület a dák kincsek ügyében.

Elmondta: a Kovászna Megyei Tanács segítségét kérték, és volt is egy egyeztetés a rendőrség, a megye és a múzeum vezetői között, de akkoriban voltak a választások, mindenkinek más dolga volt, és a rendőrség nem engedett a feltételekből. Hozzátette: megpróbáltak páncélkocsit szerezni, de nem sikerült. „Ez nem úgy megy, hogy leintek egy páncélkocsit, mint egy taxit. Kiderült, hogy a rendőrség feltétele nem teljesíthető, ezért szépen lemondtuk a kiállítást. Láttuk, hogy itt egy rendőri ambícióról van szó, amivel szemben nincsen eszközünk” – jegyezte meg.

Marosvásárhely Galéria

Vargha Mihály, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum igazgatója meglepődve értesült arról, hogy a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság nem járul hozzá a kiállítási tárgyak szállításának biztonsági tervéhez

Fotó: Gazda Árpád

Felvetésünkre, hogy azóta azonban a hollandiai műkincsrablás is igazolta, hogy jobb megelőzni a bajt, a múzeumigazgató úgy vélekedett, az olyan brutális rablás ellen, mint amilyen a hollandiai múzeumban történt, a páncélautó sem nyújt védelmet. Dobó István egri várkapitányt idézve jelentette ki, hogy nem a falak vastagsága számít, hanem az emberek, akik védik a falakat. Vargha Mihály nagy kárnak tartotta, hogy miután Csíkszeredába és Marosvásárhelyre elszállíthatták az anyagot, Sepsiszentgyörgyön más feltételeket támasztottak.

Kérdésünkre, hogy a Kovászna vagy a Maros megyei rendőrség támasztotta a teljesíthetetlen feltételeket, megjegyezte: Marosvásárhelyen már fogadták a kiállítást, az ottani rendőrök nem gördítettek akadályt.

Marosvásárhely Galéria

A Fejedelmek aranya. Uralkodói reprezentáció Erdélyben című kiállítás az Erdélyi Fejedelemség korába kalauzolja a látogatókat

Fotó: Borbély Fanni

A Kovászna megyébe való továbbszállítás engedélyeztetésekor jelentkeztek a bonyodalmak, ez pedig egyértelműen a sepsiszentgyörgyi rendőrök fellépésére utal. Kérdésünkre a háromszéki múzeumigazgató kijelentette: nem feltételez rosszindulatot a rendőrség részéről, de „felfedeztek egy paragrafust, és görcsösen belekapaszkodtak”. Úgy vélte, éppen ezért a szabályozás felülvizsgálata lenne a feladat. Arra kért, ha tehetjük, a cikkünkkel ezt segítsük elő. Kijelentette: olyan jogszabályokra van szükség, amelyek a műkincseket is megvédik, és amelyek a rendőr és a múzeumigazgató számára is egyértelműek, amelyeket nem lehet félreértelmezni.

A sepsiszentgyörgyi kiállítás elmaradása miatt a Maros Megyei Múzeum került nehéz helyzetbe, hiszen erre az intézményre hárult a kiállítási anyag Budapestre való visszajuttatása. A Maros megyei hatóságok pedig úgy érezték, hogy a Kovászna megyében hivatkozott jogszabályi paragrafust immár ők sem hagyhatják figyelmen kívül. Különösen nem az után, hogy január 25-én hajnalban a hollandiai Assenben működő Drents múzeumból betörők lopták el a dák kincsekből szervezett kiállítás legértékesebb tárgyait.

Ötvös Koppány Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója a Krónikának elmondta: a román parlament 2003-ban fogadta el az értékek és személyek őrzéséről szóló 333-as számú törvényt, amelyet 2010-ben a 40-es törvénnyel egészítettek ki. A páncélautó kötelező használatáról azonban a 333-as törvény végrehajtási utasításait rögzítő 2012/301-es kormányhatározat rendelkezik.

A jogszabály 57. cikkelye írja elő, hogy a félmillió eurót meghaladó értékű javakat páncélozott járműben kell szállítani, csendőrök vagy őrző-védő társaságok lőfegyverrel felfegyverzett tagjai kíséretében. Az igazgató szerint a Maros megyei csendőrség is a jogszabályt alkalmazta, amikor a páncélozott autós szállítás feltételét támasztotta.

Marosvásárhely Galéria

Korabeli pénzek ábrázolásait, különböző díszfegyvereket, buzogányokat és ötvöstárgyakat is tartalmaz a tárlat

Fotó: Borbély Fanni

Ezt a kormányhatározatot azonban a múzeumi értékek szállítása esetében az elmúlt 13 évben senkinek nem jutott eszébe számon kérni.

„A probléma az, hogy sem Magyarországon, sem Romániában nem létezik olyan páncélozott autó, amelyiknek akkora ajtaja lenne, hogy a nagyobb műtárgyak beférjenek rajta” – magyarázta az igazgató. Álláspontja szerint a szállításnál mindig a kiindulópont hatóságai az illetékesek, és a Maros megyei hatóságok ragaszkodnak a törvény betűjéhez. Megjegyezte: így vagy úgy, csak megoldják a Fejedelmek aranya kiállítás visszaszállítását, de a történetnek a hosszú távú következtetéseit is le kell vonni.

Ha a múzeumi kincsekre is vonatkoztatják a kormányhatározat előírását, és nincs megfelelő szállítójármű, nem lehet már nagy értékű kiállításokat Romániába hozni, sem a román múzeumok értékes tárgyait külföldre vinni. „Ha úgy válogatnánk össze egy esetleges Munkácsy- vagy Grigorescu-kiállítás anyagát, hogy csak akkora műtárgyak legyenek, amelyek beférnek egy itt bérelhető páncélautó ajtaján, a páratartalomra és lengéscsillapításra vonatkozó szállítási kritériumokat akkor sem tudnánk teljesíteni” – magyarázta az igazgató.

Marosvásárhely Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Ötvös Koppány Bulcsú bizalmas információnak tekintette, és nem közölte a Fejedelmek aranya kiállítás biztosítási összegét. Megjegyezte azonban, hogy a kiállítási anyagnak olyan darabja is van, melynek egyedül is többszöröse az értéke a kormányhatározat által meghatározott küszöbértéknek.

A Krónika a Csíki Székely Múzeum álláspontját is kikérte az ügyről.

Karda-Markaly Aranka igazgató előbb részletes nyilatkozatot adott, de később üzenetben jelezte, hogy nem járul hozzá a nyilatkozata közléséhez, míg a kiállítási anyag visszajuttatása meg nem oldódik.

Egy nyugat-európai műkincsszállító cég magát megnevezni nem kívánó illetékese a Krónikának elmondta: a román rendőrség olyan feltételt támaszt, amely csak a műkincsek épségének a veszélyeztetésével teljesíthető. Kijelentette: nem tud arról, hogy bárhol a világon létezne műkincsszállító páncélautó, de hozzátette: erre nincs is szükség. A biztosítók is minimálisnak tartják annak a kockázatát, hogy egy jól ismert, jól dokumentált múzeumi tárgyat ellopjanak a szállítás során. Azért nem nagy ennek a kockázata, mert az értékes szállítmányokat fegyveres őrök kísérik, és az ellopott műkincseket az ismertségük miatt nem lehet azután eladni, kiállítani.

Marosvásárhely Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Arra a megjegyzésünkre, hogy ennek némiképp ellentmond a hollandiai műkincslopás esete, megjegyezte: ismert múzeumi tárgyakat csak megszállottak lopathatnak el, akik aztán a házuk rejtekhelyén őrzik azokat. Az is megtörténhet azonban, hogy a hollandiai bűnözők csak az aranyra tartottak igényt, és nem a műkincsre.

A szakember elmondta: a nagy veszélyt az jelenti, hogy az értékes műtárgyak megsérülnek a szállítás során.

Elmondása szerint elég, ha például lecsapódik a pára egy értékes festmény felületére. Ennek az lehet a következménye, hogy a festékszemcsék leválnak az alapozóról, és sérül a műalkotás. Hasonlóan kockázatosnak mondta a műkincsek rázkódását is. Ez akár egy-egy műtárgy megsemmisülését is eredményezheti. Éppen ezért a műtárgyszállító autókat nagyon érzékeny légrugókkal látják el. Ezek biztosítják a rázkódásmentes szállítást.

Marosvásárhely Galéria

Fotó: Borbély Fanni

A szakember szerint azért nem készítenek páncélozott műkincsszállító autókat, mert a páncél súlyát csak laprugók képesek megtartani, azokkal pedig megoldhatatlan a rezgésmentes szállítás. Hozzátette: éppen ezért a műkincseket világszerte erre a célra kialakított légrugós autókkal szállítják, és fegyveres őrökkel biztosítják a szállítmányt a lopás ellen. A páncélautó tehát olyan veszélytől védi meg a műkincseket, amely alig létezik, ugyanakkor valós veszélyeknek teszi ki az értékes múzeumi tárgyakat.

korábban írtuk

Műkincsekre szakosodott nyomozó: 50 százalék az esély, hogy a dák műkincseket beolvasztották
Műkincsekre szakosodott nyomozó: 50 százalék az esély, hogy a dák műkincseket beolvasztották

50 százalék az esélye annak, hogy a tolvajok, akik ellopták a coțofenești-i sisakot és a három dák karkötőt az asseni Drents Múzeumból, beolvasztották a romániai arany műkincseket – véli Arthur Brand műkincsek megtalálására szakosodott nyomozó.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 26., szerda

Bukarestben mutatják be a csángóföldi, Magyarországon élő Szőcs Anna életrajzi könyvének román fordítását

A csángó, Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Szőcs Anna Édesanyám rózsafája című életrajzi könyvének román fordítását mutatják be Bukarestben a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központban.

Bukarestben mutatják be a csángóföldi, Magyarországon élő Szőcs Anna életrajzi könyvének román fordítását
2025. március 26., szerda

„Mélységes hit kell a csángó megmaradáshoz” – Interjú Petrás Mária Kossuth-díjas népdalénekessel, keramikusművésszel

Példaként tárja a mai világ elé a csángó zenei és tárgyi örökséget Petrás Mária Prima Primissima- és Magyar Örökség díjas népdalénekes, keramikusművész, akit több évtizedes fáradhatatlan munkája elismeréseként nemrég Kossuth-díjjal tüntettek ki.

„Mélységes hit kell a csángó megmaradáshoz” – Interjú Petrás Mária Kossuth-díjas népdalénekessel, keramikusművésszel
2025. március 26., szerda

Elhunyt Buzás Pál kalotaszegi zongoraművész, népzenegyűjtő, az erdélyi zenei élet meghatározó személyisége

Elhunyt életének 86. évében a bánffyhunyadi születésű Buzás Pál zongoraművész, tanár, karnagy és népzenegyűjtő, az erdélyi zenei élet, a magyar kulturális élet meghatározó személyisége – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.

Elhunyt Buzás Pál kalotaszegi zongoraművész, népzenegyűjtő, az erdélyi zenei élet meghatározó személyisége
2025. március 26., szerda

Két erdélyi legendát mutatnak be egy mesében a Békéscsabai Jókai Színházban

Március 31-én mutatják be a Szent Anna-tó legendája című zenés mesét Csurulya Csongor rendezésében a Békéscsabai Jókai Színházban.

Két erdélyi legendát mutatnak be egy mesében a Békéscsabai Jókai Színházban
2025. március 25., kedd

Gyerünk a kulisszák mögé! Gazdag programkínálattal ünneplik a színházi világnapot az erdélyi társulatok

Az erdélyi magyar társulatok gazdag programmal ünneplik a világszerte március 27-én szervezett színházi világnapot.

Gyerünk a kulisszák mögé! Gazdag programkínálattal ünneplik a színházi világnapot az erdélyi társulatok
2025. március 24., hétfő

A művészet alakítja a világot – A Kossuth-díjas Nemes Levente színházról, művészetről, ellenszélről

A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház neves színművésze, egykori igazgatója, Nemes Levente idén megkapta a Kossuth-díjat. De mit jelent számára ez az elismerés? Hogyan látja a művészet és a színház szerepét a változó világban?

A művészet alakítja a világot – A Kossuth-díjas Nemes Levente színházról, művészetről, ellenszélről
2025. március 23., vasárnap

Bartók Béla születésnapja lehet ezentúl a magyar zene napja

Március 25., Bartók Béla zeneszerző születésnapja lehet ezentúl a magyar zene napja.

Bartók Béla születésnapja lehet ezentúl a magyar zene napja
2025. március 23., vasárnap

Akik belefáradtak a vég nélküli háborúba – Madarak a temesvári társulat előadásában

A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színházban a közönség hétfőn, március 24-én 19 órától idén először láthatja a Madarak című produkciót.

Akik belefáradtak a vég nélküli háborúba – Madarak a temesvári társulat előadásában
2025. március 23., vasárnap

Sziluettek – vershangverseny a Kolozsvári Magyar Opera színpadán

A Sziluettek című különleges előadást tekintheti meg a Kolozsvári Magyar Opera közönsége március 25-én 19 órától.

Sziluettek – vershangverseny a Kolozsvári Magyar Opera színpadán
2025. március 21., péntek

Fejlesztési és nevelési céllal indít művészeti együttműködést Arad és Békés megye

A fiatal nemzedék képzőművészeti ismereteinek bővítése, a festészet és szobrászat iránt érdeklődő tanulók tapasztalatcseréinek érdekében indított közös projektet az Arad Megyei Kulturális Központ és a békéscsabai Munkácsy Múzeum.

Fejlesztési és nevelési céllal indít művészeti együttműködést Arad és Békés megye