Fotó: MTI
Film készül Sánta Ferenc brassói születésű Kossuth-díjas író Téli virágzás című novellájából, az Erdélyben rögzített jelenetek után most a Veszprém megyei Magyarpolányban dolgozik a stáb – írta az MTI.
2017. március 09., 14:172017. március 09., 14:17
A csapat a Maros megyei Vármezőn és Mikházán már vett fel jeleneteket, amelyekben Szélyes Ferenc marosvásárhelyi színész alakítja az írót. A szegénységről, a családi összetartozásról és a hitről szóló történet egy kis székely faluban és a közeli erdőben játszódik. A tervek szerint májusig felveszik az összes jelenetet, a magyarpolányi helyszín után a Bakonyban forgat majd a stáb – mondta el az alkotás producere.
Pataki András, a Soproni Petőfi Színház igazgatója hozzátette, a mintegy félórás filmben szerepel Eperjes Károly, Molnár Anikó – a soproni színház művésze – és három erdélyi gyerek is. A stáb Vármezőn és Mikházán már vett fel jeleneteket, amelyekben Szélyes Ferenc alakítja az írót. Az alkotás dramaturgja Ozsda Erika, rendezője és forgatókönyvírója Bozsogi János. A film a Pápa Városi Televízió és a Forrás Film közös alkotása, amely a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa Huszárik Zoltán Pályázatának támogatásával jöhet létre. A televízió, a Forrás Film és a Soproni Petőfi Színház együttműködésének köszönhetően az elmúlt években a Csonka délibáb és a Képtelen történet című alkotásokban játszhattak a soproni színészek – emlékeztetett a producer.
A Téli virágzás című novella Sánta Ferenc Az Isten a szekéren című kötetében jelent meg, és egy múlt század harmincas éveiben élő szegény sorsú székely családról szól. A történet szerint a családfőnek eltörik a lába, lázasan fekszik az ágyban, helyét tízéves gyermeke veszi át, akit a farkasordító télben elküldenek az erdőbe tűzifáért. A gyerek kimegy, közben talál egy fagyás közeli állapotban lévő kismadarat, amelyet a fa helyett hazavisz. Arra számít, hogy ezért verést kap, ezzel szemben a kismadár derűt, jókedvet, igazi emberi melegséget visz a családba. A közmédia várhatóan nyáron mutatja be a kisjátékfilmet. „A tervek között szerepel, hogy 80 perces filmet készítünk Sánta Ferenc kötetének többi novellájából” – mondta el Pataki András.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!