Fotó: MTI
Film készül Sánta Ferenc brassói születésű Kossuth-díjas író Téli virágzás című novellájából, az Erdélyben rögzített jelenetek után most a Veszprém megyei Magyarpolányban dolgozik a stáb – írta az MTI.
2017. március 09., 14:172017. március 09., 14:17
A csapat a Maros megyei Vármezőn és Mikházán már vett fel jeleneteket, amelyekben Szélyes Ferenc marosvásárhelyi színész alakítja az írót. A szegénységről, a családi összetartozásról és a hitről szóló történet egy kis székely faluban és a közeli erdőben játszódik. A tervek szerint májusig felveszik az összes jelenetet, a magyarpolányi helyszín után a Bakonyban forgat majd a stáb – mondta el az alkotás producere.
Pataki András, a Soproni Petőfi Színház igazgatója hozzátette, a mintegy félórás filmben szerepel Eperjes Károly, Molnár Anikó – a soproni színház művésze – és három erdélyi gyerek is. A stáb Vármezőn és Mikházán már vett fel jeleneteket, amelyekben Szélyes Ferenc alakítja az írót. Az alkotás dramaturgja Ozsda Erika, rendezője és forgatókönyvírója Bozsogi János. A film a Pápa Városi Televízió és a Forrás Film közös alkotása, amely a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa Huszárik Zoltán Pályázatának támogatásával jöhet létre. A televízió, a Forrás Film és a Soproni Petőfi Színház együttműködésének köszönhetően az elmúlt években a Csonka délibáb és a Képtelen történet című alkotásokban játszhattak a soproni színészek – emlékeztetett a producer.
A Téli virágzás című novella Sánta Ferenc Az Isten a szekéren című kötetében jelent meg, és egy múlt század harmincas éveiben élő szegény sorsú székely családról szól. A történet szerint a családfőnek eltörik a lába, lázasan fekszik az ágyban, helyét tízéves gyermeke veszi át, akit a farkasordító télben elküldenek az erdőbe tűzifáért. A gyerek kimegy, közben talál egy fagyás közeli állapotban lévő kismadarat, amelyet a fa helyett hazavisz. Arra számít, hogy ezért verést kap, ezzel szemben a kismadár derűt, jókedvet, igazi emberi melegséget visz a családba. A közmédia várhatóan nyáron mutatja be a kisjátékfilmet. „A tervek között szerepel, hogy 80 perces filmet készítünk Sánta Ferenc kötetének többi novellájából” – mondta el Pataki András.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!