Fotó: Tóth Gödri Iringó
A sepsiszentgyörgyi Guzsalyas Alapítvány közel harminc éve élteti a tojásírás hagyományát gyerekek és felnőttek körében egyaránt. A kilencvenes évek családias hangulatú alkalmai azóta több száz résztvevős rendezvénnyé nőtték ki magukat. A hét éve elindított, hajnalig tartó tojásírás éjszakája az ünnepet megelőző „ünnep” a résztvevők, szervezők számára egyaránt.
2022. április 20., 08:362022. április 20., 08:36
A sepsiszentgyörgyi Guzsalyas Alapítvány munkatársai közel három évtizede tanítanak különböző kézműves tevékenységeket, népi mesterségeket kicsiknek és nagyoknak, hagyományőrző foglalkozásokat, rendezvényeket tartanak. Kiemelten koncentrálnak az ünnepekre, ünnepkörökre is, így például a húsvétra, amelyet megelőzően hagyományos tojásírást oktatnak. A tojásírás éjszakája elnevezésű eseményükről, amelyet 2015 óta szerveznek meg, a szervezet igazgatóját, Tóth-Birtan Tinkát faggattuk.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Elmondása szerint már felidézni is nehéz, hogy mikor tartották az első, tojásírásra koncentráló rendezvényt: 1995-ben vagy 1996-ban volt az első foglalkozás, melyet akkor még a városi strand akkor üresen álló épületében tartottak. A második kiadást a Guzsalyas Alapítvány akkori székhelyén rendezték meg; meghívottja Bodor Erzsi néni volt Gyimesbükkből, aki megtanította a hagyományos tojásírást és a kesice, azaz íróka készítését is.
„Azóta folyamatosan, minden évben van tojásírás, kivéve az utóbbi két évet, amikor a járványügyi korlátozások miatt nem lehetett. Egyre többen jöttek, és nem lehetett kirakni őket este, már mi is kellemetlenül éreztük magunkat, hogy a program végén ki kellett tuszkolni az embereket. Kolozsi Ildi kolléganőnk azt javasolta, hogy mindenki maradjon addig, amíg kedve tartja, amíg megírja az összes tojását, de erre mi rálicitáltunk: azt mondtuk, hogy legyen maratoni, 24 órás tojásírás nagypénteken” – idézte fel Tóth-Birtan Tinka.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Elárulta, hogy ez számukra nagyon fárasztó, hiszen nagyhéten délelőttönként osztályoknak szerveznek foglalkozásokat, délutánonként szintén tojásírást tartanak, és ezek után következik még a pénteki „erőltetett menet”.
Idén már olyan sok volt a jelentkező, hogy nem csak nagyhéten, hanem az előtte levő héten is tartottak foglalkozást. 2022-ben a két hét alatt közel 2500-an írtak tojást a Guzsalyas Alapítvány foglalkozásain, ebből körülbelül 650-en a tojásírás éjszakáján, azaz a nagypéntekről szombatra virradó éjszakáig tartó rendezvényen vettek részt, 500-an pedig az Erdélyi Hagyományok Háza által támogatott, vidékiek számára szervezett program keretében.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
„Mi úgy éljük meg, hogy ezek az alkalmak a találkozás, az elmélyülés és alkotás örömét egyszerre jelentik” – tette hozzá Tóth-Birtan Tinka. Kiemelte, hogy az éjszakai rendezvényen résztvevők száma rekordot jelent a történetükben, ami azért is kiemelkedő, mert ez nem egy koncert, ahol 650 ember egyszerre bulizik, hanem kézműves foglalkozás, ahol mindenki 2–3 órát elmélyülten bütyköl a tojások díszítésével.
A Guzsalyas Alapítvány igazgatója azt is elmondta, hogy vannak évről évre visszatérő résztvevők, de minden évben sok az új érdeklődő is: például azok a gyerekek, akik a délelőtti foglalkozások keretében, az osztályukkal érkezve ismerik meg a tojásírást, esténként pedig gyakran szüleikkel térnek vissza, hogy nekik is megmutassák a megtanultakat.
Románok is részt szoktak venni, viszonylag sokan nyitottak kipróbálni a magyarok által tartott foglalkozást.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A tojásírás éjszakáján, melyről az utolsó résztvevő idén éjjel fél négykor ment haza – de volt olyan év is, amikor reggel fél nyolckor –, zene is van. Annak ellenére, hogy böjt idején nem illik, nem szabadna hogy szóljon a zene, az este folyamán a Folker Zenekar és a hozzájuk társuló sepsiszentgyörgyi zenészek muzsikálnak, ami növeli a jó hangulatot.
Bár nem számolják, egy-egy évben hány tojást írnak meg az emberek, tapasztalataik alapján átlagosan tíz tojással lehet számolni fejenként, így egy-egy évben náluk akár 20 ezer írott tojás is elkészülhet.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A szamosújvári Téka Alapítványnál közel harminc éve írnak tojásokat, szerveznek nagyhéten tojásírást különböző kor- és célcsoportoknak, igyekeznek megszerettetni ezt a tevékenységet kicsikkel és nagyokkal egyaránt.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!