A hagyományos tojásírást ismerhetik meg kicsik és nagyok a szamosújvári Téka Alapítvány foglalkozásain
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A szamosújvári Téka Alapítványnál közel harminc éve írnak tojásokat, szerveznek nagyhéten tojásírást különböző kor- és célcsoportoknak, igyekeznek megszerettetni ezt a tevékenységet kicsikkel és nagyokkal egyaránt. A szórványkollégiumot működtető alapítvány szakemberei, akik folyton fejlesztik is a tudásukat, ismereteiket a tojásírás területén, évi akár több száz tojást írnak, ajándékba, rendelésre is.
2022. április 16., 09:032022. április 16., 09:03
Húsvét közeledtével az üzletek polcain megjelennek a különböző színes tojásfestékek, a tojásokra ragasztható matricák, sőt néhány éve már előre elkészített színes tojást is lehet vásárolni.
Bár a fogyasztói társadalom sok területen az egyre gyorsabb és egyszerűbb megoldásokat helyezi előtérbe, vannak még egyesületek, szervezetek, amelyek hagyományainkhoz visszanyúlva próbálnak értéket teremteni.
Fontosak számukra a népművészeti kezdeményezések is, hagyományaink továbbörökítése, így húsvéti tojásírással is közel három évtizede foglalkoznak. Az ünnep nagyhetén látogattunk el az alapítvány székhelyére, ahol éppen foglalkozás is zajlott, a szórványkollégium lakói hímes tojásokat írtak.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Egri Hajnal, a Téka Művelődési Központ vezetője a Krónikának elmondta, mivel Kolozsváron nőtt fel, hiába érdekelték a hagyományok, köztük a tojásírás is, sokáig nem tudta kipróbálni.
1997-ben vagy 1998-ban sikerült beszereznie egy kesicét (a tojásírásra használt „írószer”, eszköz, írókának is nevezik ), illetve egy füzetecskét, amelyből elsajátíthatta a technikát, a mintákat, ám kezdetben nem voltak nagy sikerei, „a lakásban minden füstölt”, égett a viasz – mesélte.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Egri Hajnal hangsúlyozta, fontos, hogy valaki ne csak könyvből tanulja a tojásírást, hanem lássa, miként zajlik a folyamat, mert akkor ráérez arra, hogy mikor megfelelő hőmérsékletű a viasz, mennyire kell odanyomni az írókát vagy épp a rongyot, amikor letörlik a viaszt, és így tovább.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Az alapítványnál Egri Hajnalt is elbűvölte a tojásírás folyamatának szépsége, és kollégáihoz hasonlóan rendszeresen képezi magát ezen a területen. Szamosújváron minden évben szerveznek tojásíró műhelyt, tavaly például Salamon Éva népi iparművész volt a meghívottjuk, oktatójuk.
– mondta az alapítvány munkatársa. Hozzátette, a tojásíró műhelyek rendszerint többnapossá bővülnek, mivel az érdeklődők száma is évről évre nagyobb, ezért különböző korosztályok szerint zajlanak a foglalkozások.
Iskolába is szívesen elmennek oktatni, erre is nagy az igény, ezenkívül az egyházak is szokták hívni őket, idén például Gyaluban is bemutatták, hogyan zajlik a tojásírás.
Egri Hajnal elmondta, számára a legszebbek és szerinte a legegyszerűbbek a hagyományos gyimesi minták, de a média és az internet korában igyekeznek nyitottak lenni, nem ragaszkodnak görcsösen a tradicionális mintákhoz.
ami bár sokaknak „családi örökség”, a gyerekek jó részének újdonság. Igyekszik a hagyományos mintákat megismertetni a résztvevőkkel, beszélni az egyes motívumok szimbolikájáról, de ha valaki szabadon alkot, annak „sem törik le a szárnyait” – tette hozzá.
Egri Hajnal azt is elmondta, megpróbált utánajárni, hogy a Mezőségen napjainkban él-e a tojásírás hagyománya, de nem talált olyan személyt, aki még gyakorolná, annak ellenére, hogy a tojásírásnak több száz éves nyomai is vannak a kisrégióban.
Egri Hajnal azt is elmesélte, hogy a környéken élő románok is szoktak írott tojásokat rendelni tőlük, sőt román nemzetiségű fiatalok is eljárnak a Téka Alapítvány tojásíró foglalkozásaira.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Egri Hajnal és kollégái minden évben fejenként több száz tojást írnak meg – főttet és kifújtat is, amiből a barátok szomszédok is kapnak, illetve a húsvéti ünnepkörön túl is felhasználják őket, például konfirmációkor asztaldíszként.
Az érdeklődők korosztálya nagyon változatos, az 1–4. osztályos gyerekektől az egyetemista diákokon át az idős nyugdíjasokig szívesen vesznek részt a foglalkozásaikon, ugyanis nagyon fontos a tevékenység közösségi mivolta is – tette hozzá.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
szóljon hozzá!