Téglás István vehette át a legjobb férfi mellékszereplőnek járó elsimerést a bukaresti Gopo-gálán
Fotó: Premiile Gopo Facebook
Magyar színészt is díjaztak a legfontosabb román filmes gálán, amelyet idén szabadtéri rendezvény formájában tartottak hétfő este Bukarestben. A Gopo-gálán a bukaresti Nemzeti Színház társulatának tagja, Téglás István baróti születésű színész is rangos elismerést vehetett át: övé lett a legjobb férfi mellékszereplő díja A hegyek szigete (La Gomera) című, Corneliu Porumboiu rendezte filmben nyújtott alakításáért.
2020. június 30., 15:082020. június 30., 15:08
Tarolt Corneliu Porumboiu A hegyek szigete (La Gomera) című filmje a hétfő este tartott bukaresti Gopo-gálán.
Téglás István Barótról indult a világot jelentő deszkákra, a marosvásárhelyi színművészeti egyetemen végzett, Temesváron és Gyergyószentmiklóson is dolgozott. Ma az ország egyik legrangosabb színházának, a bukaresti Nemzetinek a színésze, és az Odeon színházban is játszott.
A Gopo-elismerések túlnyomó része A hegyek szigete (La Gomera) alkotóihoz került, a Porumboiu rendezte alkotás elnyerte a legjobb film, forgatókönyv és rendezés díjait. Amint a film sztorijáról a port.hu-n olvasható, a gyönyörű Gilda mindent bevetve megkörnyékezi a korrupt rendőrt, Cristit, hogy segítsen férje, a Bukarestben letartóztatott, kétes hírű üzletember, Zsolt megszöktetésében. Gildát nem kizárólag a szerelem hajtja: Zsolt ugyanis az egyetlen, aki tudja, hol van elrejtve egy korábbi balhé több milliós zsákmánya.
A további tagokkal bővülő csapat tagjai senkiben, így egymásban sem bízhatnak, és az is nyilvánvaló, hogy lehallgatják őket. A modern technikai eszközöket hátrahagyva a Kanári-szigetekre utaznak, hogy a helyi ősi füttynyelvet elsajátítva üzenhessenek egymásnak a gondosan megtervezett akció során, remélhetőleg túljárva az őket üldöző felügyelőnő eszén.
A film operatőrét (Tudor Mircea), vágóját (Roxana Szel), hangmestereit (Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Niklas Skarp, Christian Holm), díszlettervezőjét (Simona Pădurețu) is kitüntették. Az alkotás elnyerte a Román Operatőrök Társaságának a különdíját is. A Gopo-gálán a legjobb férfi főszereplő az Arest című alkotásban játszó Iulian Postelnicu, a legjobb női főszereplő pedig a Monștri főszerepét alakító Judith State lett – írta a Filmtett.ro.
A legjobb zeneszerző díját Pablo Pico vihette haza, aki az Anca Damian rendezte L’extraordinaire voyage de Marona című egészestés animációt jegyzi. A Gopo-díjak szavazói Alexis Cahill történelmi drámája, a Maria, regina României (Mária, Románia királynője) jelmezeit, sminkjeit és frizurakölteményeit ítélték a kategóriájuk legjobbjának. A legjobb elsőfilm díját Adina Pintilie Nu mă atinge-mă (Touch Me Not) című drámája érdemelte ki.
Az elmúlt év legjobb európai filmjei közül Pedro Almodóvar Fájdalom és dicsősége (Dolor y Gloria) kapott díjat, elkapkodva ezzel a szobrocskát Nemes Jeles László Napszálltája, Kirill Szerebrennikov Letója, Jorgosz Lanthimosz A kedvence és a Lars von Trier-féle A ház, amit Jack épített elől.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
szóljon hozzá!