Mitikus táj, mágikus realizmus. A Száz év magány című regény rajongói világszerte várják a remekműből készülő sorozatot
Fotó: Mauro González/Netflix
Hamarosan bemutatja a Netflix a Nobel-díjas Gabriel García Márquez Száz év magány című regényéből készült filmsorozatot – közölte a streaming szolgáltató.
2024. április 18., 16:252024. április 18., 16:25
2024. április 18., 16:372024. április 18., 16:37
A 20. századi világirodalom egyik legismertebb remekművéből készülő sorozatot nagy várakozás előzi meg. A kolumbiai író 1967-ben kiadott regénye a mágikus realizmus stílusának egyik kiemelkedő alkotása, a Száz év magányt eddig még nem filmesítették meg. A sokszor a képzelet és valóság határvidékén, a mitikus, fiktív Macondóban játszódó történet helyszínei nem ritkán szürreálisak, mesések, a Buendía család különböző nemzedékeinek történeteit összefogó cselekmény pedig sok síkon játszódik.
A sokszor a képzelet és valóság határvidékén, a mitikus, fiktív Macondóban játszódó történet helyszínei nem ritkán szürreálisak, mesések
Fotó: Mauro González/Netflix
A nézőközönség soraiból sokan az év legjobban várt sorozatának tekintik a Száz év magányt, ugyanakkor a regény rajongói közt szép számmal akadnak, akik attól tartanak, hogy nem sikerül jól vászonra vinni a megfilmesíthetetlennek gondolt regény világát. Gabriel García Márquez (1927 – 2014) nem akarta, hogy a regényéből film készüljön, de az író fiai apjuk halála után arra jutottak, hogy ha nem ők vesznek részt a feldolgozásában, akkor a szerzői jogok lejárta után megcsinálja más, így elfogadták a Netflix ajánlatát.
Nemcsak a spanyol, a magyar nyelvterületen is a legtöbbet olvasott írók egyike a kolumbiai Gabriel García Márquez – elegendő bizonyíték erre az, hogy műveit világszerte újra és újra kiadják. De ki volt GGM, és mit hagyott hátra?
A regény adaptációját Kolumbiában forgatták, a sorozat spanyol nyelven készül. Amint a mafab.hu oldalon olvasható, a sorozat jelentős vállalkozás a Netflix számára, különösen annak fényében, hogy ez a nagyhatású regény első adaptációja.
Az előzetesben a Márquez-rajongók felismerhetik a regény első mondatának tartalmát: „Hosszú évekkel később, a kivégzőosztag előtt, Aureliano Buendía ezredesnek eszébe jutott az a régi délután, mikor az apja elvitte jégnézőbe.”
Fotó: Netflix
Amint a regény ismertetőjében, a moly.hu-n szerepel, a vágy, a szenvedély varázslatos, leigázó és fölszabadító erejéről ritkán olvashatunk oly gyönyörű sorokat, mint a Száz év magány lapjain. Az örökké visszatérő gyötrelmet és beteljesülést hozó szerelemben García Márquez a magány és reménytelenség ellenszerét találja meg, s ez teszi a tragikus történetet legmélyebb mondanivalójában optimistává.
Márquez évtizedeken át kísérletezik azzal, hogy formába öntse élményeit. Végül 1965-ben a Mexicóból Acapulcóba vezető országúton hirtelen egyetlen pillanat alatt megjelenik előtte „regényfolyója”. „Annyira kész volt, hogy szóról szóra lediktálhattam volna” – mondja. Hazament, bezárkózott, és tizennyolc hónap alatt megírta a Száz év magányt – sokak szerint a legjobb latin-amerikai regényt.
Sorozatot készít a Nobel-díjas Gabriel García Márquez Száz év magány című regényéből a Netflix. A streamingszolgáltató szerdán jelentette be, hogy megszerezte a mű megfilmesítésének jogát.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
szóljon hozzá!