Kultúrmenedzser Csíkszeredában

•  Fotó: Ifj. Haáz Sándor

Fotó: Ifj. Haáz Sándor

Erdély, sőt Románia egyik legsikeresebb kulturális intézményévé nőtte ki magát az elmúlt években Gyarmati Zsolt igazgatása alatt a Csíki Székely Múzeum, amelynek eddigi két megaprojektjét, a tavalyi Munkácsy-, valamint a nagybányai festészet 55 remekét bemutató idei kiállítást több mint 75 ezer látogató tekintette meg.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

2008. július 16., 00:002008. július 16., 00:00

Célunk erõsíteni, divattá, élménynyé tenni a múzeumba járás szokását az erdélyi magyar közösség körében – foglalja össze a Krónika érdeklõdésére múzeumigazgatói tevékenységének lényegét Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum vezetõje. A város legrégebbi épülete, a Mikó-várkastély 17. századi falai között mára korszerû technikai és látványelemekkel felszerelt, kiemelt értékû mûvészeti tárlatanyagot is fogadni és bemutatni képes kiállítótermek várják a múzeumlátogatót.

Tovább idõzõ nagybányaiak

A csíkszeredai múzeumban szervezett értékközpontú, szakmai szinten is magas színvonalú kiállítások sorába utoljára a hét végén záró A nagybányai mûvésztelep címû tárlat zárkózott fel. Az érdeklõdésre való tekintettel a nagybányai festõiskola legfontosabb képeit szemlézõ kiállítást két nappal meghosszabbították, így vasárnap még megtekinthetõ a tárlat, a zárás július 20-ára tolódott – tájékoztatott Gyarmati Zsolt, aki szerint a nagybányai vásznakra eddig több mint 13 ezer kíváncsi tekintet vetült, a zárónapig pedig a látogatók száma várhatóan eléri a 15 ezret. A nagybányai mûvésztelep anyagával jobbára a mûvészetkedvelõ elitet célozták meg. Húsz neves festõ – közöttük Hollósy, Ferenczy, Réti, Thorma, Glatz – 55 alkotását oly módon kínálják a kastélyszobákban kialakított galériák, hogy a legkényesebb mûvészetértõ ízlésének is megfeleljen – miközben csorbítatlan élményt nyújt a látogatás azok számára is, akik különösebb elõkészületek nélkül, érdeklõdõként érkeznek a múzeumba.

Rekordszámok egy kisvárosi múzeumban

A hargitai megyeszékhely önállóan 1950 óta mûködõ kulturális intézményének élén eltöltött öt év tapasztalata alapján kijelenthetõ: Gyarmatinak máris jelentõs mértékben sikerült megvalósítania célkitûzését. A csíki múzeum – amely 1970 óta fogadja a vendégeket a Mikó-várban – eddigi legsikeresebb kiállításának a tavaly rendezett Munkácsy-tárlat számít, amely egy Magyarországot végigjárt vándorkiállítás keretében jutott el a székelyföldi városba. A Pákh Imre amerikai üzletember, mûgyûjtõ magánkollekciójából származó, a Magyar Nemzeti Galéria és a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum vásznaiból, továbbá személyes tárgyak, relikviák, korabeli fotóanyagok sorozatából összeállított tárlatot 75 nap alatt 62 ezren látogatták meg, ennél többen csak Budapesten (360 ezer) és Debrecenben (78 ezer) látták a képeket.

„Ez a nézõszám precedens nélküli az erdélyi magyar mûvelõdéstörténetben, ennyi ember idõszakos rendezvényt soha nem látogatott még nálunk. Rendkívül örülünk, hogy meg tudtuk ajándékozni az erdélyi magyar kultúrakedvelõ társadalmat, és nemcsak az erdélyit, hiszen a Munkácsy-kiállítás kedvéért húsz ország több mint 500 településérõl utaztak Csíkszeredába a vendégkönyv-bejegyzések alapján, amely csak a látogatók tizedét fedi le” – emlékszik vissza a tavalyi sikerre Gyarmati Zsolt.

A hatékony stratégia titka

A Székelyudvarhelyen született történész 2003-ban azért pályázta meg a múzeumigazgatói tisztséget, mert minõséget kívánt „csempészni” a kultúrába. A 38 éves, Kolozsváron és Budapesten jogot is hallgatott Gyarmati jelenleg nem véletlenül másoddiplomázik kulturális menedzsment szakon az ELTE-n. Véleménye szerint a múzeumigazgatás titka a kapcsolatteremtõ képesség és a kulturális menedzsment ötvözésében merül ki, éppen ezért az általa megvalósított koncepcióváltás keretében Csíkszeredában elindultak a kulturális mecenatúra kialakítása útján, és sikerült nagy multinacionális cégeket bevonni a támogatók körébe, amelyeket érdekeltté tettek a kultúra támogatásában. Emellett fiatalítással párosították a rutinos muzeológusok szakértelmét a 32 alkalmazottat foglalkoztató intézményben. Kulcsfontosságúnak tartja Gyarmati azt is, hogy kiegyensúlyozott, harmonikus együttmûködést ápolnak a múzeumot fenntartó csíkszeredai önkormányzattal.

„Márkanevüket illetõen az erdélyi magyar múzeumok picit lemaradtak a többi kulturális intézményhez, a színházakhoz, néptáncegyüttesekhez képest, ezt a hátrányt szeretnénk ledolgozni. A lényeg, hogy behozzuk, könnyen hozzáférhetõvé tegyük a magas kultúrát a székelyföldi magyarság számára, sokan ugyanis nem engedhetik meg maguknak, hogy külföldi múzeumokat látogassanak” – magyarázza Gyarmati Zsolt.

Egyébként a Csíki Székely Múzeum következõ nagy projektje a Tatárjárás: Gyermekemet az országért címû vándorkiállítás bemutatása lesz 2009 februárjában. A jelenleg Magyarországon megtekinthetõ, látványelemekkel gazdagított régészeti, történelmi interaktív kiállítás Csíkszeredán kívül a felvidéki Komáromba is eljut majd.

Rostás Szabolcs

 

A csíkszeredai Mikó-vár

A város legrégebbi épületét Hídvégi Mikó Ferenc, Csíkszék fõkapitánya, Bethlen Gábor fejedelem bizalmi embere építtette 1623-ban. Az eredetileg óolasz stílusú fõúri kastélyt 1661-ben Ali temesvári pasa törökjei felgyújtották. 1735-ben az osztrákok az újjáépített vár köré négy új olaszbástyás külsõ védõövet terveztek, az így megerõsített vár a Habsburg Birodalom keleti védelmi vonalában játszott szerepet. 1764-ig, a székely határõrség erõszakos megszervezéséig a Mikó-vár volt a császári csapatok laktanyája, majd 1849-ig az elsõ székely gyalogezred táborkarának székhelye. Az 1848-as forradalom idején itt volt Gál Sándor hadiszállása.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 14., szerda

Táncban, zenében életre keltett festészet – Bukarestben vendégszerepel a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadása

A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.

Táncban, zenében életre keltett festészet – Bukarestben vendégszerepel a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadása
2025. május 13., kedd

A polihisztor Bolyait ismertetné meg a nagyközönséggel a Teleki Téka kiállítása

Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.

A polihisztor Bolyait ismertetné meg a nagyközönséggel a Teleki Téka kiállítása
2025. május 12., hétfő

Kós Károly műhelye a Székely Nemzeti Múzeumban

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.

Kós Károly műhelye a Székely Nemzeti Múzeumban
2025. május 12., hétfő

Robert de Niro tiszteletbeli Arany Pálma-díjat vehet át a kedden rajtoló cannes-i filmfesztiválon

Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.

Robert de Niro tiszteletbeli Arany Pálma-díjat vehet át a kedden rajtoló cannes-i filmfesztiválon
2025. május 11., vasárnap

Kis magyar sziget Nagybányán: a grófhoz és korához is kötődő kulturális kínálattal várja a közönséget a Teleki Napok

Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.

Kis magyar sziget Nagybányán: a grófhoz és korához is kötődő kulturális kínálattal várja a közönséget a Teleki Napok
2025. május 10., szombat

Harag György születésének centenáriumán emlékhetet szervez a kolozsvári színház

Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.

Harag György születésének centenáriumán emlékhetet szervez a kolozsvári színház
2025. május 09., péntek

Román városokban is vetítenek népszerű magyar családi vígjátékokat

Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.

Román városokban is vetítenek népszerű magyar családi vígjátékokat
2025. május 07., szerda

Premier a láthatáron: újra az opera színpadán a gyerekszereplőkkel készült Valahol Európában

A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.

Premier a láthatáron: újra az opera színpadán a gyerekszereplőkkel készült Valahol Európában
2025. május 05., hétfő

Erdélyi származású fizikus kapta az Akadémia legrangosabb tudományos díját

Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.

Erdélyi származású fizikus kapta az Akadémia legrangosabb tudományos díját
2025. május 04., vasárnap

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői

Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői