Könyvtárat lehetne megtölteni azokkal a gondolatokkal és érzésekkel, amelyeket a nagyszülők, ha megkérdik őket, első asszociációként unokáikhoz kötnek.
2017. január 07., 10:402017. január 07., 10:40
Ennek a nagyon szoros családi kapcsolatnak ugyanis van egy sajátossága: nagy általánosságban a világ minden nagyszülője ugyanúgy kötődik az unokájához (és viszont), ugyanakkor minden egyes kapcsolatban van valami egyszeri, megismételhetetlen és megunhatatlan. Kegyelmi állapotnak is nevezhető, hiszen a napi létfenntartásért való rohanásból már inkább a „megnyugvás ösvényei”felé járó nagyszülőnek megadatik a lehetőség szabadon engednie a legmélyebb érzéseit is. Azokat, amelyeket annak idején, fiatal szülőként vagy időhiány miatt, vagy mert féltette a még nem eléggé bejáratott tekintélyét, saját gyerekeinek nem mindig tudott ( vagy akarta) kinyilvánítani. A folyton oktató, nevelő, szigorúan igényes szülőkből ezért lesznek bármire képes, kenyérre kenhető nagyszülők.
Krajnik-Nagy Károly a Kicsi Flóra varázstála című verseskönyvének (Stúdium Könyvkiadó Kolozsvár, 2016) tanúsága szerint ilyen „abszolút” nagyapa. Természetes, hisz a kötetindító Flóra könyvéből értesülünk róla, mennyire várta a család az első unokát: „Húsvétkor volt „advent” nálunk, / Nyuszival egy Flórát vártunk. // Elkésett a gólyaposta, / Flóránkat a nyuszi hozta. / Ünnep volt, ütött az óra, // Anyaölből kibújt Flóra. / Nosza rajta, tegyünk róla, / Teljék neki szépre, s jóra!” A Bak Sára rajzaival illusztrált kötet tulajdonképpen nagyszülői kézikönyvnek is minősíthető, mivel játékos rigmusokkal igyekszik megfelelni arra a rengeteg kérdésre, amit előbb vagy utóbb a világra rácsodálkozó mindenik gyermek feltesz a környezetének. Ha például a számokról, a gyümölcsökről, az esőről vagy a színekről teszi fel a sokak számára rettegett miértet, a siető szülő hajlamos rávágni örök érvényűen: „csak”.
A nagyszülő vállalkozik a magyarázatra, de a folyton belekérdező csöppség sokszor összezavarja a gondolatsort. Ilyen és hasonló esetekben is nagyon jól jöhet a Flórának írt magyarázat. Egyetlen példa, a színek rögzítése a Színparádé szivárvánnyal verssel: miután a kéket, sárgát, fehéret-feketét, zöldet, barnát, lilát és pirosat egy-egy ismert fogalomhoz kötötte, befogja a szivárványba: „Álmaiban kicsi Flóra/ Szivárványon lovagolna. // Piros, lila, kék, zöld, sárga / Belebúj a szivárványba, Flórának már hely sem marad, / Átsétál a színek alatt.”
Növényekkel, állatokkal ismerteti meg kisunokáját a szerző, Bak Sára szellemes rajzai pedig segítik a megértést. De a korral kellőképpen haladó nagypapa arról sem feledkezik meg, hogy az ő kis Flórája már a számítógép világába született bele, úgyhogy a villámpostával is megismerteti, amikor pedig a beszédkészsége igazán megkezdi a kiteljesedést, nyelvi játékokkal (A kishajó rakománya), illetve felelgetős rigmusokkal (Felelgetős, visszhangokkal) szórakozhatnak majd, a mindennapjainkat benépesítő modern technikai eszközökre pedig a Nem tudhatja akárki, Te okos vagy, és találd ki! saját találmányú, nagyon szellemes találósrigmusokkal segít rájönni Krajnik-Nagy Károly.
Az olvasáshoz nagy kedvet teremtő manós-tündéres-Flórás címlap után a hátsó borítón egy üstben kavaró nagyapa, másik karján a komolyan figyelő kis Flórával úgy búcsúzik a könyvet végigolvasótól, hogy „Látod, Flóra, kavarni muszáj, másképp odakozmál. Csak nem mindegy, hogyan kavar az ember. És nagyon nem mindegy, hogy mit is kavar!”
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!