2011. január 14., 10:042011. január 14., 10:04
Nos, erre Az utazó című film tavalyi elkészültéig kellett várakoznia Johnny Depp rajongóinak (ő ma az igazi lázadó figurájának megtestesítője a kaliforniai filmgyárak környékén) ahhoz, hogy a végzet asszonya és a rebellis végre egy közös alkotásban is megmutatkozzék. Az eredmény ugyanakkor nem teljesen olyan, mint amilyenre a rajongók és az alkotók vártak – legalábbis ez derül ki a fájdalmas bevételi adatokból.
A kedvezőtlen fogadtatás ugyanakkor a film megtekintése után érthetővé válik – a nézőnek ugyanis az az érzése támad, hogy a forgatókönyvírók és a rendező összedugták a fejüket, és megállapodtak abban, hogy nem kell túlzottan megerőltetniük magukat egy valamirevaló történet kiötlésével, hiszen a két szupersztár már a képernyőn való puszta megjelenésével minden néző tudatát elhomályosítja, így aztán föl sem tűnik nekik, hogy csupán amolyan fércművet kaptak a pénzükért.
Nos, a jelek szerint a mai néző már jobban fölvértezett a hollywoodi praktikák ellen, mint azt a készítők gondolták, ezért aztán nem nyelték le szó nélkül, hogy Az utazó története amolyan vegyes fölvágott: van benne a negyvenes évek film noirjából, a hetvenes évek gengszterfilmjeiből, na meg a kilencvenes-kétezres évek kémmoziiból is jócskán átvett elem – csakhogy mindez sehogy sem akar egyetlen, koherens egésszé összeállni.
The Tourist. Amerikai–francia thriller, 103 perc, 2010. Rendezte: Florian Henckel von Donnersmarck. Producer: Graham King, Jonathan Glickman. Szereplők: Johnny Depp, Angelina Jolie, Paul Bettany, Christian De Sica, Timothy Dalton, Rufus Sewell. Írta: Jeffrey Nachmanoff, William Wheeler. Kép: John Seale. Zene: James Newton Howard. Értékelés az 1–10-es skálán: 6 |
A sztori amolyan kémregényként indul: a főhősnő, a mindvégig disztingvált, méregdrága és elegáns ruhakölteményekben feszítő Elise (Angelina Jolie) levelet kap a rendőrség és egy gengszterfőnök elől bujkáló szerelmétől, amelyben az Velencébe hívja, és egyben megkéri, hogy a vonaton egy olyan utas mellé üljön, aki hasonlít rá, így mindenki azt hiszi, hogy megtalálta a régóta keresett férfit. Ki is pécézi magának Franket, a félszeg amerikai matektanárt (Johnny Depp), akit szállodai szobájába is magával visz, és akit ennek nyomán mind a nő nyomában lévő brit titkosszolgálat, mind a gengszterek üldözőbe vesznek. A filmben aztán számos üldözési jelenet és látványos megmenekülés után kiderül, hogy szinte senki sem az, akinek először hittük.
A mások élete című, az egykori keletnémet titkosszolgálat tevékenységéről szóló filmjével világhírűvé vált német rendező, Florian Henckel von Donnersmarck Az utazóval ugyan lehetőséget kapott a hollywoodi bemutatkozásra is, de miután a forgatókönyvírók cserbenhagyták, sokat ő sem tehetett a film sikeréért. Hiába a két tökéletesen kinéző sztár, valamint a meseszép velencei helyszín – amelynek bemutatására hosszú képsorokat szenteltek –, a történet olyannyira széteső, annyira nem sikerült egymásba fűzni a jeleneteket, hogy ez már egyenesen fárasztóvá teszi a filmet, különösen hogy számos logikai bukfenc, a csúcsjelenetekben pedig a trivializmusa miatt bosszantó, a hősök csodás menekülését hozó deus ex machina borzolja a nézők idegeit.
Ráadásul a főszereplők játéka sem marad túlzottan emlékezetes – Angelina Jolie valamiért úgy értelmezte a femme fatale szerepét, hogy úgy kell közlekednie és gesztikulálnia, mintha tíz centivel a föld fölött lebegő tünemény volna, ami egy idő után igazán fárasztó – főleg akkor, amikor mindezt egy lövöldöző gengszterek elől menekülő motorcsónak kormányánál teszi. Johnny Depp sem ezen szerepét emlegeti majd karrierje legkiemelkedőbb alkotásaként, a csetlő-botló Frank figurája igencsak mesterkéltre sikeredett. Ahogy egyébként maga az egész film is: Az utazó csak Jolie és Depp feltétlen rajongóinak ajánlható jó szívvel, amúgy alig több, mint egy szupersztárokkal teletűzdelt velencei útifilm a Travel Channelről. Igaz, annak viszont némi vágással egész jól el lehetne adni.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.