Bár a hírek arról szólnak, hogy az újabb olyan folytatás, amely egy klasszikus hollywoodi kultuszfilm népszerűségét próbálja meglovagolni, keményen beleállt a földbe az Egyesült Államokban, ez ne tévesszen meg senkit: a Szárnyas fejvadász folytatása, a Szárnyas fejvadász 2049 korántsem annyira pocsék alkotás.
2017. november 04., 13:182017. november 04., 13:18
2017. november 05., 13:562017. november 05., 13:56
A beszámolók szerint egyrészt a közel háromórás vetítési idő, másrészt a lassú tempó miatt sokan azok közül is elhagyják már jóval a vége előtt a vetítőtermeket, akik amúgy megvették a jegyet, de hát korabeli visszaemlékezések szerint már az 1982-es eredeti sem volt kasszasiker, sőt bukott a mozipénztárakban.
Már csak azért sem, mert a sci-fi irodalom mestere, Philip K. Dick regényéből született, és, ellentétben számos későbbi, Dick műveiből készült adaptációval, nem azzal akarták a fényét „emelni”, hogy felturbózzák egy rakás látványos akcióval és szirupos-sablonos fordulattal. A film egy igazi noir történet, ami történetesen a jövőben – az akkor még távolinak tűnő 2019-ben – játszódik, és a noir detektívtörténetek hangulati és műfaji elemeit akkor újszerű húzással a japán mangák látványvilágát idéző, komor, falanszterszerű, indusztriális közegbe helyezte.
Csakhogy míg az első részben az emberek elleni lázadás miatt minden, a Földön tartózkodó replikáns – azaz különböző feladatok elvégzésére mesterséges úton létrehozott, amúgy tökéletesen emberi külsővel bíró entitás – kiiktatandó ellenség, itt már maga a főszereplő, a Ryan Gosling által játszott K nyomozó is replikáns, csak éppen egy újabb, ezúttal legális sorozat terméke. A dolga pedig az, hogy a régi, illegálissá nyilvánított replikánsok hollétét kinyomozza, és levadássza őket.
A lassan hömpölygő történet során K olyan nyomra bukkan, amely alapjaiban rengetheti meg az emberek és a replikánsok közötti viszonyt, teljesen felborítva az addigi társadalmi rendet, hiszen kiderül, hogy a mesterséges életformák közelebb állnak az emberhez, mint valaha is gondolták. Nyomozni kezd, de ahogy az ilyenkor lenni szokott, a rendőrség mellett a replikánsokat gyártó Tyrell konszern helyét átvevő óriáscég vezetője, Niander Wallace is érdeklődni kezd a történelmi jelentőségű felfedezés iránt, ezért versenyfutás kezdődik az egyszerű, kötelességtudó nyomozó és a magát istennek képzelő nagyiparos, illetve annak K-hoz hasonlóan replikáns jobbkeze között.
A sztori közvetlenül kapcsolódik az első részhez, a 82-es történet főszereplője, Rick Deckard és replikáns szerelme, Rachael kapcsolatát, illetve annak következményeit taglalja. Maga Deckard – illetve az őt játszó Harrison Ford – is feltűnik, hiszen ő a rejtély megfejtésének a kulcsa.
Durva kontraszt, hogy a Wallace segítőjeként tevékenykedő női replikáns, Luv viszont úgy teljesíti gondolkodás nélkül emberi gazdája parancsait, hogy közben folyamatosan a replikánsok felsőbbrendűségét hirdeti. A film látványvilága az első részét idézi, persze ma már a kötelező CGI-technológia felhasználásával. Csak éppen a közeg még lelombozóbb és kilátástalanabb, a környezet még sivárabb, a falanszter pedig még falanszterszerűbb.
és nemcsak a 82-es filmben is magyarul megszólaló Gaff szájából. Bár a történet valóban lassú, nem nevezhető igazán vontatottnak, igaz, a majdnem háromórás vetítési idő sem teljesen indokolt. A sztorit számos jó ötlet dobja fel – például K virtuális hologrambarátnője –, és bár a végére meglehetősen pátoszossá válik, és azért a tempó fokozása érdekében akciójelenetekkel is jócskán „kistafírozták”, nem vádolható azzal, hogy kimondottan méltatlan folytatása az eredetinek.
A lezárás pedig azt vetíti előre, hogy a szárnyas fejvadászok és Rick Deckard története nem biztos, hogy ezzel a folytatással ér véget.
Szárnyas fejvadász 2049 (Blade Runner 2049 – amerikai sci-fi, 164 perc, 2017). Rendezte: Denis Villeneuve. Szereplők: Harrison Ford, Ryan Gosling, Jared Leto, Ana de Armas, Sylvia Hoeks, Robin Wright, Dave Bautista. Írta: Philip K. Dick ötlete alapján Ridley Scott, Hampton Fancher, Michael Greenburg. Kép: Roger Deakins. Zene: Hans Zimmer, Benjamin Wallfisch. Értékelés az 1–10-es skálán: 8
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
A Jézus Krisztus Szupersztár című produkciót láthatja nagycsütörtökön, április 17-én a Kolozsvári Magyar Opera közönsége.
A Gyárfás Jenő festőművész munkásságát bemutató kiállítását technikai okok miatt a tervezettnél korábban zárja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, ezért április 15-én kedvezményes belépést és meghosszabbított nyitvatartást kínál látogatóinak.
Életének kilencvenedik évében elhunyt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója. Híradások szerint a Nobel-díjas írót limai házában, családja körében érte a halál.
Április 11-én a romániai mozikban is bemutatkozott a József Attila életét feldolgozó új film
Költészet Napi premierrel indult a romániai mozikban a Reménytelenül – József Attila pszichoanalízise című film.
Életének 88. évében elhunyt Láng Gusztáv irodalomtörténész, kritikus, a romániai magyar irodalom egyik legjelentősebb értelmezője, a transzilvanizmus fogalmának és az erdélyi irodalom eszmei hagyományának következetes gondozója.
szóljon hozzá!