A kritika és a közönség nagy lelkesedéssel és rajongással fogadta a zenés filmeket a jelek szerint következetesen preferáló Damien Chazelle – lásd a két évvel ezelőtti, szintén sikeres Whiplasht – újabb alkotását, a Kaliforniai álmot (La La Land), amely hét díjat nyert az Aranyglóbusz-gálán. A film sikeresen és látványosan ülteti át 2016-ba a múlt század első felében virágkorát élő filmes műfajt.
2017. január 11., 15:422017. január 11., 15:42
A legkevésbé sem kockázatmentes feladatra vállalkozott Damien Chazelle rendező-forgatókönyvíró, amikor úgy döntött, a klasszikus hollywoodi musicalek világát megidéző zenés filmet forgat 2016-ban Kaliforniai álom (azaz az eredetiben La La Land) címmel. A 30-as, 40-es, 50-es évek nagyszabású, látványos és mai napig ismert zenei betétekkel megspékelt, akrobatikus táncmutatványokat és géppuskalábú sztárokat felvonultató musicalainek napja régóta leáldozott, ezért kérdéses volt, hogyan reagál a 21. század közönsége egy olyan filmre, amely ezt a műfajt éleszti fel.
Nos a kritika és a közönség nagy lelkesedéssel és rajongással fogadta a zenés filmeket a jelek szerint következetesen preferáló Chazelle – lásd a két évvel ezelőtti, szintén sikeres Whiplasht – újabb alkotását. És bár jelen sorok szerzője eddig sem volt a hollywoodi musicalek rajongója, és a Kaliforniai álom sem tette azzá, meg kell hagyni, hogy a film sikeresen és látványosan ülteti át 2016-ba a múlt század első felében virágkorát élő filmes műfajt.
A sztori nem nevezhető bonyolultnak: Sebastian, a dzsesszzongorista szeretné feléleszteni a dzsessz iránti rajongást, ezért saját zenés klubot szeretne nyitni, miközben Mia, a fiatal színésznő a kitörés lehetőségére vár. Egyikük sem jár túl sok sikerrel, ám miközben szakmai szempontból kudarcról kudarcra bukdácsolnak, egymásra találnak, a szerelem pedig minden nehézségen átsegíti őket. Azonban amikor mindkettejük pályafutása elkezd felfelé ívelni, azt megsínyli a magánéletük, és előbb-utóbb dönteniük kell, hogy mi a fontosabb. Sablonos, előre gyártott panelekből építkező, sőt néha nem kicsit giccses romantikus történetről van szó tehát, ami azonban önreflexív is, és bár egy ideig a szokványos álomvilágot hozza, egy idő után számos kikacsintás mellett a rideg valóságot is bemutatja.
Egy musical lényegét természetesen a zenei betétek adják – nos a film ebből a szempontból nem panaszkodhat, Justin Hurwitz muzsikája fülbemászó, a táncjelenetek koreográfiája pedig látványos – az egy snittből álló nyitójelenet tényleg lélegzetelállítóan megkomponált. Nem hiányozhatnak a sztárok sem, és Ryan Gosling, valamint Emma Stone ezúttal is bebizonyítja, hogy a sztárságon túl igazi, nagyon jó színészek. Az ének- és táncjelenetek közben sem bizonytalanodnak el, igazi profik mindketten.
Persze annak, aki nem nagy rajongója a műfajnak, mindez még az önkritikus kikacsintások ellenére is sok lehet, talán fél órával rövidebb játékidő jobbat tett volna a filmnek. Amely azonban mindemellett egyrészt jól sikerült főhajtás a régi, csillogó és harsány Hollywood, az álmok városaként emlegetett Los Angeles előtt, másrészt azonban azt is megmutatja, hogy a csillogás néha mennyire álságos, és hogy az egész pompázatos álomvilág mögött kegyetlen és embert próbáló valóság lakozik.
Kaliforniai álom (La La Land – amerikai romantikus film, 126 perc, 2016). Rendezte: Damien Chazelle. Szereplők: Ryan Gosling, Emma Stone, John Legend, J. K. Simmons, Finn Wittrock. Írta: Damien Chazelle. Kép: Linus Sandgren. Zene: Justin Hurwitz.
Értékelés az 1–10-es skálán: 8
A Kaliforniai álom kapta a legtöbb jelölést a brit filmakadémia díjára
A Kaliforniai álom kapta a legtöbb jelölést kedden Londonban a Brit Film- és Televíziós Művészeti Akadémia (BAFTA) idei díjaira: 11 kategóriában esélyes. A Ryan Gosling és Emma Stone főszereplésével készült Kaliforniai álom című musical többek közt a legjobb filmnek, valamint a legjobb férfi és női főszereplőnek járó elismerések várományosa is. A jelölteket Dominic Cooper és Sophie Turner brit színészek jelentették be.
A Kaliforniai álom a vasárnap esti hollywoodi Golden Globe-díj-átadón mind a hét jelölését díjra váltotta, ezzel rekordot ért el. A legjobb filmnek járó díjra jelölték még Ken Loach Én, Daniel Blake című drámáját, A régi város, az Érkezés és a Holdfény című filmeket. Tom Ford Éjszakai ragadozók című filmje kilenc kategóriában kapott jelöltést.
A legjobb főszereplő díjára Andrew Garfieldet, Casey Afflecket, Jake Gyllenhaalt, Viggo Mortensent, Amy Adamset, Emily Bluntot, Meryl Streepet és Natalie Portmant is jelölték. A legjobb mellékszereplőnek járó elismerésre többek között Hugh Grant, Jeff Bridges és Nicole Kidman esélyesek. A brit filmakadémia már az elmúlt héten bejelentette a kezdő filmszínészeket elismerő kategória jelöltjeit: Laia Costa, Lucas Hedges, Tom Holland, Ruth Negga vagy Anya Taylor-Joy kaphatja a Rising Star-díjat. A 2017-es BAFTA-díj-kiosztó gálát február 12-én tartják a londoni Royal Albert Hallban.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!