Fotó: Facebook/Casa Darvas-La Roche
Több mint 18 000 látogatója volt az elmúlt egy évben a nagyváradi Darvas-háznak, melyben az ország egyetlen szecessziós múzeuma működik. Az uniós pénzből restaurált műemlék épület rendezvényhelyszínként is népszerű.
2021. augusztus 23., 21:432021. augusztus 23., 21:43
A múzeumot fenntartó polgármesteri hivatal közleménye szerint az egy évvel ezelőtt megnyitott múzeumot eddig 18 016 személy kereste fel. Ebből 15 623 volt a fizető látogató, míg 717 személy turistaként érkezett a városi önkormányzat által indított ingyenes látogatási program keretében. (A Nagyváradon szállást foglaló turisták ingyen látogathatják az önkormányzati kulturális intézményeket.) Újabb 1675 személy a Múzeumok éjszakáján látogatott el ingyen a szecessziós épületbe.
Az áfával együtt 5,7 millió lejbe kerülő kivitelezési munkálatok 2018 januárjában kezdődtek, a kivitelező Constructorul Sălard cég kívül-belül felújította az ingatlant, restauráltatta annak eredeti elemeit, illetve újra cserélte a már használhatatlanokat.
Fotó: Facebook/Primăria Oradea
A Darvas-ház állandó és ideiglenes kiállítások mellett kulturális, turisztikai és ifjúsági rendezvényeknek is helyt ad. A városvezetés korábban azon reményének adott hangot, hogy a teljes váradi szecessziós belvárost jelképezni hivatott intézmény ötezer turistát vonz majd évente.
Először 2016 márciusában nyitotta meg kapuit a közönség előtt, majd teljes felújításon esett át, jelenleg a nagyváradi polgárság múlt század eleji életét megidézni hivatott állandó kiállítás működik benne.
Fotó: Facebook/Primăria Oradea
A háromszintes villa megrendelője Darvas Imre faipari nagyvállalkozó és felesége, Schutz Margit volt, nevét a hátsó bejárat kapuja felett szereplő cégtábláról kapta. Ennek felirata szerint ugyanis az ingatlan nemcsak magánházként szolgált, Darvas és svájci bankár társa, Alfred La Roche közös részvénytársaságának irodái is itt működtek.
Az önkormányzat azzal a nem titkolt céllal vásárolta meg a klubszékhely mellé az addig magántulajdonban lévő épületrészt is, hogy uniós támogatással felújítsa, és idegenforgalmi látványosságként kamatoztassa az ingatlant.
Európa bármelyik nagyvárosában megállná a helyét az ország egyetlen szecessziós múzeuma, a többéves restaurálási folyamat után újranyitott nagyváradi Darvas-ház. Az eredeti állapotába visszaállított, korhűen berendezett műemlék épület legapróbb részleteiben mutatja be a nagyváradi polgárság élet
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
szóljon hozzá!