Vékás Lajos professzor a Sapientia-egyetem első díszdoktora
Fotó: Sapientia.ro
Többek között Vékás Lajos jogtudós, akadémikus kapta idén a magyarországi ombudsmanok által alapított Justitia Regnorum Fundamentum-díjat – olvasható az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala pénteki, az MTI-hez eljuttatott közleményében.
2018. június 29., 18:472018. június 29., 18:47
2018. június 29., 18:492018. június 29., 18:49
Az elismerést Székely László, az alapvető jogok biztosa, Szalayné Sándor Erzsébet nemzetiségi és Bándi Gyula jövő nemzedékekért felelős biztoshelyettesek adták át az ombudsmani hivatal megalakulásának évfordulóján. Az 1939-ben Kolozsvárt született Vékás Lajos professzor kitüntetésével az ombudsman azt ismeri el, ahogyan a jogtudós munkássága szolgálta és szolgálja az alapvető jogok érvényesülését, az alaptörvényben is elismert alkotmányos értékek és államcélok megvalósulását.
A Széchenyi-díjas jogtudós, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, 2014-től társadalomtudományi alelnöke 1990 és 1993 között a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem, 1992 és 1997 között pedig a Collegium Budapest rektori tisztségét töltötte be. Különben a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem első alkalommal éppen Vékás Lajosnak adományozott Doctor Honoris Causa címet, a felsőoktatási intézet szenátusa 2017. május 12-i kolozsvári nyilvános ünnepi ülésén tüntette ki a professzort.
Kitüntették a magyarországi ombudsmanok Mayer Évát, a Barátság – nemzetiségi kulturális és közéleti folyóirat felelős szerkesztőjét is. Mayer Éva a méltatás szerint évtizedek óta fáradhatatlanul, kiváló szakértelemmel és empátiával segíti a nemzetiségi kulturális jogok érvényesülését. A díjat kiemelkedő újságírói, szerkesztői és kultúraszervezési tevékenysége elismeréseként vehette át. „A Barátság folyóirat, amelynek alapítója és felelős szerkesztője, nemcsak beszámol a hazai nemzetiségek életéről, rendezvényeiről, művészeti és tudományos teljesítményeiről, de fontos szerepe van a kisebbségpolitikai közélet alakításában is” – fogalmaztak. Hozzátették: a díj egyben a magyarországi német nemzetiségi újságírás és audiovizuális média elmúlt évtizedeinek elismerése is, amelynek Mayer Éva aktív alkotója is volt.
A harmadik kitüntetett Kerekes Sándor környezetgazdász, a Budapesti Corvinus Egyetem és a Kaposvári Egyetem tanára. „Kerekes Sándor egyetemi tanárként és azon túl is próbál hatni azokra a politikusokra, hivatalnokokra, gazdasági vezetőkre, akiknek hatalmukban áll tenni a fenntartható fejlődés érdekében” – áll a díj indoklásában. A Justitia Regnorum Fundamentum-díjat az ombudsmanok 2007-ben alapították. Az elismeréssel olyan embereket tüntetnek ki, akik kiemelkedő eredményt értek el az alapvető jogok, különösen a gyermekjogok, a veszélyeztetett társadalmi csoportok jogai, a nemzetiségi jogok, illetve a környezetvédelem területén. A Justitia Regnorum Fundamentum, „Az igazság a birodalmak alapja” I. Ferenc osztrák császár és magyar király jelmondata volt.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!