Vékás Lajos professzor a Sapientia-egyetem első díszdoktora
Fotó: Sapientia.ro
Többek között Vékás Lajos jogtudós, akadémikus kapta idén a magyarországi ombudsmanok által alapított Justitia Regnorum Fundamentum-díjat – olvasható az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala pénteki, az MTI-hez eljuttatott közleményében.
2018. június 29., 18:472018. június 29., 18:47
2018. június 29., 18:492018. június 29., 18:49
Az elismerést Székely László, az alapvető jogok biztosa, Szalayné Sándor Erzsébet nemzetiségi és Bándi Gyula jövő nemzedékekért felelős biztoshelyettesek adták át az ombudsmani hivatal megalakulásának évfordulóján. Az 1939-ben Kolozsvárt született Vékás Lajos professzor kitüntetésével az ombudsman azt ismeri el, ahogyan a jogtudós munkássága szolgálta és szolgálja az alapvető jogok érvényesülését, az alaptörvényben is elismert alkotmányos értékek és államcélok megvalósulását.
A Széchenyi-díjas jogtudós, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, 2014-től társadalomtudományi alelnöke 1990 és 1993 között a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem, 1992 és 1997 között pedig a Collegium Budapest rektori tisztségét töltötte be. Különben a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem első alkalommal éppen Vékás Lajosnak adományozott Doctor Honoris Causa címet, a felsőoktatási intézet szenátusa 2017. május 12-i kolozsvári nyilvános ünnepi ülésén tüntette ki a professzort.
Kitüntették a magyarországi ombudsmanok Mayer Évát, a Barátság – nemzetiségi kulturális és közéleti folyóirat felelős szerkesztőjét is. Mayer Éva a méltatás szerint évtizedek óta fáradhatatlanul, kiváló szakértelemmel és empátiával segíti a nemzetiségi kulturális jogok érvényesülését. A díjat kiemelkedő újságírói, szerkesztői és kultúraszervezési tevékenysége elismeréseként vehette át. „A Barátság folyóirat, amelynek alapítója és felelős szerkesztője, nemcsak beszámol a hazai nemzetiségek életéről, rendezvényeiről, művészeti és tudományos teljesítményeiről, de fontos szerepe van a kisebbségpolitikai közélet alakításában is” – fogalmaztak. Hozzátették: a díj egyben a magyarországi német nemzetiségi újságírás és audiovizuális média elmúlt évtizedeinek elismerése is, amelynek Mayer Éva aktív alkotója is volt.
A harmadik kitüntetett Kerekes Sándor környezetgazdász, a Budapesti Corvinus Egyetem és a Kaposvári Egyetem tanára. „Kerekes Sándor egyetemi tanárként és azon túl is próbál hatni azokra a politikusokra, hivatalnokokra, gazdasági vezetőkre, akiknek hatalmukban áll tenni a fenntartható fejlődés érdekében” – áll a díj indoklásában. A Justitia Regnorum Fundamentum-díjat az ombudsmanok 2007-ben alapították. Az elismeréssel olyan embereket tüntetnek ki, akik kiemelkedő eredményt értek el az alapvető jogok, különösen a gyermekjogok, a veszélyeztetett társadalmi csoportok jogai, a nemzetiségi jogok, illetve a környezetvédelem területén. A Justitia Regnorum Fundamentum, „Az igazság a birodalmak alapja” I. Ferenc osztrák császár és magyar király jelmondata volt.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
szóljon hozzá!