Az Európai Filmdíjas Borbély Alexandra játssza Felméri Cecília első nagyjátékfi lmjének egyik főszerepét
Fotó: Szilágyi Lenke
Felméri Cecília kolozsvári rendező első nagyjátékfilmjét a magyarországi mozik vetítik csütörtöktől. A Spirál című lélektani krimi világpremierje ősszel az A kategóriás 36. Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon volt, ahol az első- és második filmesek versenyprogramjában különdíjban részesült.
2021. május 10., 12:502021. május 10., 12:50
A rendező, aki jelen volt első nagyjátékfilmjének bemutatóján tavaly októberben a lengyel fővárosban, a Krónika megkeresésére úgy nyilatkozott, vegyes érzések töltötték el, hiszen egyrészt öröm számára, hogy az A kategóriás szemlén mutatták be nagyjátékfilmjét, ugyanakkor fura volt, hogy a seregszemlén alig lehettek jelen nézők.
a Thessaloniki Nemzetközi Filmfesztiválon szintén különdíjat nyert, s versenyben volt az A kategóriás Kairói Nemzetközi Filmfesztiválon is. A film fényképezéséért néhány hete a Spirál operatőre, Réder György megkapta a Kovács László – Zsigmond Vilmos operatőrverseny játékfilmes kategóriájának díját.
Egy férfi és két nő különös háromszögtörténete bontakozik ki egy tóparti házban. A titokzatos módon eltűnt apáról a fiúra hagyományozott horgásztó távol esik a várostól, egy elszigetelt, varázslatos világ. Halak, madarak, vadállatok békésnek tűnő otthona.
Felméri Cecília korábbi alkotásai – Boldogságpasztilla, Végtelen percek, Mátyás, Mátyás, Kakukk – több rangos nemzetközi filmfesztiválon vettek részt, Felmérit a CineFest-en a Jövő Reménysége díjjal, a Magyar Filmszemlén a legígéretesebb fiatal tehetség díjjal ismerték el. Felméri valamennyi korábbi munkáját Muhi András producerrel készítette, közös munkájuknak mintegy megkoronázása a mostani játékfilm.
A film főszereplői az Oscar-jelölt, Arany Medve díjas Testről és lélekről európai filmdíjas színésznője, Borbély Alexandra; a Pororoca című filmbeli alakításáért több rangos nemzetközi filmfesztiválon a legjobb férfi főszereplő díját kiérdemlő, az Arany Medve díjas Anyai szív sztárja, Bogdan Dumitrache román színművész és Kiss Diána Magdolna.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
szóljon hozzá!