Majthény Annát Kilyén Ilka, Madách Imrét Györfi Csaba, Fráter Erzsébetet Ritziu Ilka-Krisztina alakítja
Fotó: Bekecs Táncszínház/Kakasi Zsófi
Örök érvényű emberi konfliktusrendszert, az édesanyja és felesége szeretete közt őrlődő férfi drámáját jeleníti meg a Kit szerettél, Madách? című előadás, amelyet a drámaíró születésének bicentenáriuma alkalmából vitt színre a nyárádszeredai Bekecs Táncegyüttes. Az elkövetkező időszakban számos erdélyi helyszínen bemutatkozó előadásról – amelyben két ismert erdélyi művésznő, anya és lánya játssza el az író édesanyja és felesége szerepét – Györfi Csaba koreográfus-rendezőt kérdeztük.
2024. február 04., 20:022024. február 04., 20:02
Kit szerettél, Madách? – ez a címe a nyárádszeredai Bekecs Táncszínház előadásának, amelyet Györfi Csaba rendező, koreográfus vitt színpadra a drámaíró születésének 200. évfordulója alkalmából, 2023 novemberében.
Fotó: Bekecs Táncszínház/Kakasi Zsófi
Györfi Csaba – aki jelenleg a Bekecs Táncszínház művészeti vezetője és a Nagyvárad Táncegyüttes koreográfusa, egyszersmind szabadúszó rendező és koreográfus – a Krónika megkeresésére arról beszélt, miért választotta témaként Madách Imre életét, nevezetesen azt, hogy
Miközben az anyós és a meny alapjaiban és apró részleteiben is teljesen különböző világa harcol egymással, közöttük a szelíd, az alkotásnak élő író felőrlődik, csatáikat az író szeretetének kizárólagos birtoklásáért vívják. Mindkét nő tisztán szeretne az Úr elé állni, számot vetnek eddigi életükkel, keresik a megnyugvást.
Fotó: Bekecs Táncszínház/Kakasi Zsófi
„Az előadásban a szereplők életük meghatározó eseményeit, tetteik mozgatórugóit, legbensőbb gondolataikat, érzéseiket tárják fel és megidézik a már halott Madách Imrét. Örök, szinte mindennapi téma: anyós és meny ellentéte, ellenségessége és a köztük őrlődő, mindkettőt szerető férfi tehetetlen fájdalma. Így élt és alkotta meg Az ember tragédiáját Madách Imre” – olvasható a produkció ismertetőjében. Györfi Csaba elmondta, két monodrámát írt a témában T. Pataky László, az egyik Fráter Erzsébet, a másik Majthényi Anna életéről szól.
Nem föltétlenül a tánc nyelvén „beszélünk”, vannak benne ugyan mozgások, minimalista koreográfiák, viszont arra törekedtem, hogy a két monológ szinte teljes egészében jelenjen meg az előadásban” – mondta a rendező, aki egyébként Madách Imre alakját formálja meg a produkcióban.
Ritziu Ilka-Krisztina játssza Madách feleségének szerepét az előadásban
Fotó: Bekecs Táncszínház/Kakasi Zsófi
Hozzátette, ily módon a nézők elé tárják ezt a konfliktusokkal teli emberi viszonyrendszert, ahogy a férfi őrlődik édesanyja és felesége között. „Örök érvényű emberi konfliktusrendszerről van szó, ez ma is így van sok esetben, hogy a férfi az anyja és a felesége „közé” kerül, meg kell küzdenie az ellentétekkel.
Hozzátette, az előadás egy családi látleletet tár a néző elé, betekintést enged Madách korába, az akkori etikettbe.
Két nő és a férfi. Örök érvényű emberi konfliktusrendszert jelenít meg a Bekecs Táncszínház produkciója
Fotó: Bekecs Táncszínház/Kakasi Zsófi
„Egyébként a nők szempontjából egyfajta visszatekintésről van szó, az egész színpadi helyzet olyan, mintha az anya és a feleség a haláluk előtt mesélnék el az életüket. Egyfajta gyónás-állapot: mi az, amit jól cselekedtem, mit kellett volna másként tennem, mi az, amit bevallok, és mi az, amiről még a halál pillanatában is hazudok – ezek a kérdések kerülnek előtérbe” – fejtette ki a rendező. Egyébként a Bekecs inkább táncra összpontosító előadásokat készített eddig, de most már kísérleteznek szöveges, prózaibb produkciókkal is, amelyek kicsit másfajta utakat keresnek.
Fotó: Bekecs Táncszínház/Kakasi Zsófi
„Kilyén Ilka színművész adta az ötletet, hogy lenne-e kedvem ezzel a szöveggel foglalkozni, az előadást megrendezni. Érdekesség még,
Mivel a Bekecs sokat turnézik, megpróbálunk minden kisebb-nagyobb településre eljutni, ahol az adott körülmények lehetővé teszik, hogy eljátsszuk ezt az előadást” – mondta el Györfi Csaba. Az előadásban Kilyén Ilka, Ritziu Ilka-Krisztina és Györfi Csaba lép színpadra, a zeneszerző Boros Csaba, a díszlet és jelmez Cristina Breteanu munkája.
Fotó: Bekecs Táncszínház/Kakasi Zsófi
Tircsné Dr. Propper Valéria: Madách Imre életének „tragédiája” címmel tart előadást a városházán Csíkszeredában, október 20-án, pénteken 18 órától.
Játék, színház és közvita egyben Az ember tragédiája című mű alapján készülő fórumszínházi esemény, amelyet Nagyváradon tartanak május 9-én, kedden tíz Bihar megyei középiskolás csapat, valamint egy egyetemi hallgatókból álló csapat részvételével.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
szóljon hozzá!