Alföldi ugyanis a fesztiválon látott teljesítményeik alapján tizenhárom színészt választott ki, akik a Nemzeti Színházban létrehozhatnak egy közös előadást, hogy az végigjárja az erdélyi, felvidéki, kárpátaljai és újvidéki magyar színházakat. A Figura három színészén, Antal D. Csabán, Bálint Éván és Barabás Árpádon kívül Erdélyből még a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház négy művészét, Pálffy Tibort, Mátray Lászlót, Váta Lorándot, Kicsid Gizellát és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának tagját, Berekméri Katalint érte az a megtiszteltetés, hogy Magyarország legnevesebb színházának produkciójában játszhat.
„Alföldi azt kérte tőlem, hogy jövő év májusában tegyem lehetővé, hogy a társulat színészei részt vehessenek a budapesti próbafolyamaton” – fejtette ki Béres László, a Figura társulat igazgatója, akinek értesülései szerint a darab bemutatóját a jövő évi kisvárdai fesztiválra tervezi Alföldi, a 2009–
2010-es évadban pedig bemutatókat tartanak majd valamennyi színházban, ahonnan meghívást kaptak színészek.
A sepsiszentgyörgyi Mátrai László a Krónikának elmondta: a határon túli színészek közös munkáját már rég tervezik, de egyelőre csak az ötlet körvonalazódott, a darabot sem választották még ki, és az sem biztos, hogy Alföldi fogja rendezni. Mint mondta, kisvárdai tartózkodásuk tíz napja alatt több társulat színésze dolgozott ugyanazon a szövegen, amelyet a fesztivál végén be is mutattak. A kísérletnek akkora sikere volt, hogy többen is látni szeretnék a létrejött produkciót, de ezt a színészek zsúfolt programja miatt nehéz megvalósítani. A művészek a budapesti munka kapcsán remélik, hogy a színházak vezetőségei szervezik meg majd a részleteket, és nem ők kerülnek az egyeztetések kereszttüzébe.
Berekméri Katalin már a mikházi Csűrszínházi Napokon játszott, amikor a kisvárdai gálaesten Alföldi bejelentette, hogy ő is a kiválasztottak között van. „Azért jó ez a kezdeményezés, mert nekünk, erdélyi magyar színészeknek különben még arra sincs alkalmunk, hogy egymás teljesítményét figyelemmel kísérjük, nemhogy együtt lépjünk fel” – mondta el lapunk kérdésére a művésznő.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.