Hatházi András átveszi a Sárga Csikó Díjat
Fotó: Jakab Mónika
Bár a 22. Filmtettfeszt – Erdélyi Magyar Filmszemle vetítései még szombat és vasárnap este is folytatódnak, szombat délután már lezajlott a rendezvény ünnepélyes díjátadója. Melyen a már sokéves hagyományra visszatekintő Sárga Csikó Díj és a Filmgalopp versenyszekció díjai mellett átadták a versenyfilmek közönségdíját is: online szavazatok alapján nyerte el egy fiatal rendező alkotása, illetve a tavaly alapított Fám Erika-díj is gazdára talált, mely egy filmkritikusi nívódíj.
2022. október 08., 20:362022. október 08., 20:36
2022. október 09., 03:282022. október 09., 03:28
A 22. Filmtettfeszt ünnepélyes díjátadója szombat délután zajlott a kolozsvári Győzelem moziban.
A díjazások sorát a Fám Erika-díj átadása nyitotta. A Filmtett Egyesület 2019-ben alapított filmkritikusi nívódíját a Filmtett Erdélyi Filmes Portál egy-egy kiváló, évek óta hűséges, gazdag szerzői portfólióval rendelkező, külső munkatársa veheti át. A díjat idén a debreceni filmesztéta, film- és színházkritikus, egyetemi tanár, Váró Kata Anna kapta, akinek munkásságát Buzogány Klára, a Filmtett szerkesztője, a fesztivál egyik főszervezője méltatta.
Kiemelte oktatói, illetve filmesztétai tevékenységét, hangsúlyozva, hogy az angolszász filmes kultúra jó ismerője, a Filmtett lapban, illetve portálon megannyi cikke jelent meg a témában. A díjazott köszönőbeszédében kiemelte, hogy hálásan tekint a szerkesztőség tagjaira, hiszen rá, a Váróra néha várni kell.
Váró Anna Kata kapta az idén a Fám Erika-díjat
Fotó: Jakab Mónika
A Filmtett Egyesület idén 7. alkalommal hirdette meg erdélyi magyar filmes versenyét, a Filmgaloppot, ennek díjait adták át másodikként. A verseny célja évről évre fiatal, erdélyi, magyar tehetségek felkutatása, filmjeik bemutatása a szakma és a nagyközönség előtt, elbírálásuk egy szakmai zsűri által.
Jakab Benke-Nándor, a Filmtett főszerkesztője kiemelte, hogy a verseny első kiadása óta a filmek is egyre ambiciózusabbak lettek, a kezdeti 8-10 perces alkotások helyét 30-40 perces, kemény munkával összeállított alkotások vették át, melyek műfajilag, stílusilag nagyon színes palettán mozognak. Az is elmondta, hogy idén több mint harminc alkotást neveztek be, a szakmai zsűri előválogatása nyomán pedig tíz alkotás szállhatott versenybe a Filmgalopp díjaiért, melyet egy háromtagú zsűri döntése nyomán ítéltek oda. A zsűri tagjai: Deák Dániel – budapesti fesztiválszervező, filmforgalmazó, producer, Kerékgyártó Yvonne – filmrendező, forgatókönyvíró és Pernecker Dávid pécsi filmesztéta, kritikus voltak.
Mikola Csengele filmje a közönség kedvence lett
Fotó: Jakab Mónika
A szekció elsőként átnyújtott díja a közönségkedvencet illette.
A közönségdíj idén is pénzjutalom, 1000 lej a Nobila Casa felajánlásával.
Kerékgyártó Yvonne és Pernecker Dávid a díjak átadása előtt kiemelte, hogy nagyon erős volt a mezőny, minden filmben volt, van valami, amit kiemelhetnének, és ők is csak megerősíthetik, hogy évről évre egyre ambiciózusabbak az alkotások.
Sós Timothy különdíjas
Fotó: Jakab Mónika
A különdíjak két, egyenként 250 lej értékű vásárlási utalvány a Nobila Casa felajánlásával. Míg László Barna filmjének feszességét emelték ki, azt, hogy a rendező a mezőnyből kiemelkedően jól használta a rövidfilmes formát, illetve azt, hogy viszonylag egyszerűen állította kontrasztba a valóság és a fikció abszurditását, Sós Timothy esetében a film érzelmi erejét, hatását, valamint a szereplők színészi játékát méltatták.
László Barna különdíjas
Fotó: Jakab Mónika
A zsűri indoklása szerint „mindkét film egyedi hangon szólalt meg”. Nagy Márton filmje kapcsán kiemelték, hogy lenyűgözte a zsűrit a film szellemessége, emlékezetes mellékszereplői és bátor vállalása, hangsúlyozva, hogy „ez a film bárhol megállná a helyét, a lokális tartalmat képes függetlenfilmes frissességgel ötvözni”.
Farkas Ágnes Anna megköszöni díját
Fotó: Jakab Mónika
A Játsszuk tovább kapcsán értékelték a rendezői koncepció erejét, a filmnyelv érzékeny használatát. Kiemelték, hogy a filmben nemcsak személyek, de egy helyszín története is kibontakozik, így az alkotás jó példa arra, hogy egy egyszerűnek tűnő helyzet is lehet elképesztően sokszínű és gazdag, ha ezt a helyzetet megfelelő részletességgel dolgozzák ki. Farkas Ágnes Anna filmje kapcsán a zsűri értékelte a határozott színészvezetést is.
„A néző maga is úgy érzi, mintha része lenne a filmen látott közösségnek, mintha a karakterek háttértörténete kibontakozna a jelenlétükben. Ez azért lehetséges, mert több dimenziós karaktereket látunk, akiknek az egymáshoz való viszonyairól finom rezdüléseik árulkodnak a párbeszédeik mellett. Ebben a filmben minden megmutatott generációt hitelesen láttunk megjelenni, a film bevon minket a világába és akkor sem enged el, amikor már a stáblista pereg”.
A Filmgalopp 1 millió forint értékű fődíját a Nemzeti Filmintézet ajánlotta fel, a hozzá tartozó trófea megvalósítását pedig a bukaresti Liszt Intézet támogatta.
Nagy Mártont az Így gyújtottam fel a barátnőmet a harmadik randinkon című filmért díjazták
Fotó: Jakab Mónika
A díjátadó záróakkordja a Sárga Csikó Díj átadása volt, melyet idén Hatházi András színész, rendező, egyetemi tanár, író, fordító kapott. A Filmtettfeszten évente átadott díj tisztelgés egy-egy kiváló erdélyi filmes szakember vagy művész tehetsége és elhivatottsága előtt.
Felsorolta mind kiemelkedő színházi, mind emlékezetes filmes szerepeit, külön hangsúlyozva – személyes tapasztalatai alapján – pedagógusi érdemeit is, megköszönve azt a szabadságot, amelyet a munkában adott, illetve megköszönve azt is, hogy elleshette tőle a színész szakma fortélyai.
„Rendezéséből árad a derű, a játékosság, az életigenlés, nagy lelke és szíve van a munkáinak” – emelti ki a színésznő, hozzátéve, hogy rendezőként Hatházi András sokkal inkább a tartalomra, mint a formára fekteti a hangsúlyt.
A díjat Kósa András László, a bukaresti Liszt Intézet vezetője adta.
Hatházi András a díjat megköszönte azoknak, akik „így” gondolkodtak róla, és azoknak is, akik nem „így” – ahogy mondta, tulajdonképpen azt köszöni, hogy egyáltalán gondolkodnak róla, illetve hozzátette, reméli, hogy még fognak gondolkodni róla.
A Sárga Csikó Díj 2022-ben (Jankó Szép Noémi alkotása)
Fotó: Jakab Mónika
– mondta az alkotó.
A díjátadó Hatházi András Tetemrehívás című, 2022-es rövidfilmjének vetítésével zárult.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.
szóljon hozzá!