67. születésnapját ünnepli a hétvégén a kolozsvári Puck Bábszínház, amely miniturnéra indul, és gazdag műsort kínál közönségének.
2017. február 03., 15:382017. február 03., 15:38
Jubilál a kolozsvári Puck Bábszínház, 67. születésnapját ünnepli pénteken – közölte az intézmény, amely eseménysorozatot szervez közönsége, a színház mindenkori barátai számára. Amint a bábszínház magyar tagozatának közleményében olvasható, a jubileumi ünnepséget pénteken 11 órától a Meseszőnyeg című előadással nyitották meg a Művészeti Múzeum Tonitza termében. Az ünnepi műsor 17.30-kor folytatódik az UNIMA és ASSITEJ szaklapok bemutatásával a bábszínház székhelyén, ahol 18 órai kezdettel a román tagozat mutatja be Pinocchio című előadását. Az ünnepség záróeseményei 19.30-kor kezdődnek a Művészeti Múzeum Tontiza termében, ahol Kik nézik a bábszínházat? címmel Mihai Lungeanu rendező vezet beszélgetést.
Február utolsó hetében az intézmény magyar tagozata a Szatmár megyei Nagykárolyban lép fel három előadással, a turné egy egész éves sorozat első állomása. A Puck Bábszínház idei tervei között további kiszállások is szerepelnek, többek között a Székelyföldön, a Szilágyságban és természetesen Kolozs megyében láthatják előadásaikat a gyerekek. Több évtizedes hagyományaihoz hűen a bábszínház szeretettel várja nézőit februárban is minden szombaton. A tervezett előadás-sorozatot a nemrég felújított A csuka parancsára indítja február 4-én 11 órától. Ezt követi február 11-én a Jancsi és Juliska, majd Mátyás király születésnapja alkalmából a Ha én lennék Mátyás király című előadás 18-án.
A kolozsvári Puck Bábszínház 1950-ben jött létre. Az intézményben rendezőként dolgozott többek közt Kovács Ildikó, Tudor Chirilă, Mona Chirilă, Rumi László, Pályi János. „Ami igazán színháztörténeti jelentőségűvé avatja az intézményt, az a kísérletező szellem. Mikor az ember alattvalóvá nevelése tobzódott, és gúzsba kötötték a szellemet, az élő és írott szó művelőit a lélekdermesztő ideológiák szolgálóivá akarták lefokozni, akkor a bábszínházba menekültünk” – jellemezte Kötő József 2015-ben elhunyt színháztörténész a bábszínház rendszerváltás előtti periódusát.
Kovács Ildikó, az intézmény 2008-ban elhunyt rendezője, a romániai magyar bábművészet iskolateremtő személyisége azt vallotta, a gyermekeknek módot kell adni arra, hogy teljesítsék ki, vigyék tovább kisgyermekkoruk minden adományát, képességét, hogy maradjanak szabad szellemű, önálló gondolkodású, lázadni képes, igazságérzettel bíró, egyenes gerincű felnőttek és hogy ne veszítsék el a kíváncsiságukat.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!