Szűcs Ervin színművész (balra) az oklevéllelalra
Fotó: Mák Arany
A közművelődési életben jeleskedő alkotóknak, kultúraszervezőknek adta át idei kitüntetéseit az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) szombaton, Kolozsváron.
2018. április 08., 11:412018. április 08., 11:41
2018. április 08., 12:102018. április 08., 12:10
A kultúra, közművelődés, művészet legkülönfélébb területein kiemelkedő tevékenységet végző személyeknek osztotta ki az „erdélyi Oscarnak” is nevezett díjakat az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) szombaton, a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum dísztermében.
így járulva hozzá Erdély hírnevének öregbítéséhez. Az elismerés onnan kapta becenevét, hogy a díj egy szoborból és egy oklevélből áll” – mondta el a díjkiosztó gálán Széman Emese Rózsa, az egyesület kulturális referense.
Hozzátette, a szobrok Venczel Árpád szobrászművész, restaurátor Parasztmadonna című alkotásának kisebbített másolatai, az okleveleket pedig Venczel Attila képzőművész, díszlet- és jelmeztervező kézzel készíttette, Imecs László (1915–2009) festő-grafikus tervei alapján. A 11 díjat és díszoklevelet a kitüntetés névadóinak ábécé szerinti sorrendjében adták át.
„Kevesen mondhatják el az erdélyi magyar közélet kortárs szereplői közt, hogy ennyire makulátlan évtizedeket tudhatnak maguk mögött. Ez a végtelen tisztesség persze csakis olyan szerénység és alázat mellett tartható, amely Szép Gyulát mindig is jellemezte. Szép Gyula mindig természetes egységben látja és láttatja a magyar paraszti és polgári kultúrát, neki alapkoncepció ez az egység, nemzeti ügy” – hangozott el a Selmeczi György Erkel-díjas zeneszerző, zongoraművész által írt, Laczkó Vass Róbert színművész által felolvasott méltatásban.
Az egyesület továbbá Kovács György-díjat adott át Szűcs Ervin színművésznek jelentős alakítások sorát megteremtő nagyhatású színészetéért. Laudációját Visky András drámaíró, dramaturg vállalta, aki szintén nem tudott részt venni a gálán, ezért gondolatait Kántor Melinda színművész olvasta fel.
Az alkotóművész magát az emberi létezést érinti meg, nem »merít belőle«, hanem leereszkedik a mélyére, és azt kérdezi meg tőlünk, kik is vagyunk mi, emberek, hogyan kerülünk ki a szeretet viharaiból, miért is részesültünk az élet egyszeri és egyedi meghívásában: a színház, ha színház, ezt kérdezi – nekünk, előttünk és velünk” – hangozott el a méltatásban.
Fotó: Mák Arany
„Hűség és elvágyódás kontrapunktja avatta festővé; hűségé és elvágyódásé, ami a Farkas utca Szellemeit is útnak indította valaha és hozta vissza Őket közénk. A grafikus és festő Árkossy ma már a művészeti írás kiváló művelőjeként, esszék és könyvek szerzőjeként is válaszol a Szellemnek, ha a Farkas utcában megszólítja: végeztél-e ma valami maradandót?” – fogalmazott Banner Zoltán művészettörténész az Árkossy István festő- és grafikusművészt méltató laudációjában.
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület ugyanakkor kitüntette dr. Furu Árpád műemlékvédelmi szakmérnököt, Benkő Éva pedagógust, Halász Péter helytörténészt, néprajzkutatót, Gurka-Balla Ilona könyvtárost, Almási István népzenekutatót, folkloristát, Egyed Apollónia magánénekest, Simon Judit újságírót, Kocsis Sándort, a kolozsvári magyar kulturális egyesületek egyik támogatóját. Az EMKE továbbá életműdíjat adott át Parászka Miklós rendezőnek, színházigazgatónak, kiváló intézményalapító, közönségnevelő és rendezői munkássága, valamint az egyesület tevékenységének támogatása elismeréseképpen.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!