Szűcs Ervin színművész (balra) az oklevéllelalra
Fotó: Mák Arany
A közművelődési életben jeleskedő alkotóknak, kultúraszervezőknek adta át idei kitüntetéseit az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) szombaton, Kolozsváron.
2018. április 08., 11:412018. április 08., 11:41
2018. április 08., 12:102018. április 08., 12:10
A kultúra, közművelődés, művészet legkülönfélébb területein kiemelkedő tevékenységet végző személyeknek osztotta ki az „erdélyi Oscarnak” is nevezett díjakat az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) szombaton, a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum dísztermében.
így járulva hozzá Erdély hírnevének öregbítéséhez. Az elismerés onnan kapta becenevét, hogy a díj egy szoborból és egy oklevélből áll” – mondta el a díjkiosztó gálán Széman Emese Rózsa, az egyesület kulturális referense.
Hozzátette, a szobrok Venczel Árpád szobrászművész, restaurátor Parasztmadonna című alkotásának kisebbített másolatai, az okleveleket pedig Venczel Attila képzőművész, díszlet- és jelmeztervező kézzel készíttette, Imecs László (1915–2009) festő-grafikus tervei alapján. A 11 díjat és díszoklevelet a kitüntetés névadóinak ábécé szerinti sorrendjében adták át.
„Kevesen mondhatják el az erdélyi magyar közélet kortárs szereplői közt, hogy ennyire makulátlan évtizedeket tudhatnak maguk mögött. Ez a végtelen tisztesség persze csakis olyan szerénység és alázat mellett tartható, amely Szép Gyulát mindig is jellemezte. Szép Gyula mindig természetes egységben látja és láttatja a magyar paraszti és polgári kultúrát, neki alapkoncepció ez az egység, nemzeti ügy” – hangozott el a Selmeczi György Erkel-díjas zeneszerző, zongoraművész által írt, Laczkó Vass Róbert színművész által felolvasott méltatásban.
Az egyesület továbbá Kovács György-díjat adott át Szűcs Ervin színművésznek jelentős alakítások sorát megteremtő nagyhatású színészetéért. Laudációját Visky András drámaíró, dramaturg vállalta, aki szintén nem tudott részt venni a gálán, ezért gondolatait Kántor Melinda színművész olvasta fel.
Az alkotóművész magát az emberi létezést érinti meg, nem »merít belőle«, hanem leereszkedik a mélyére, és azt kérdezi meg tőlünk, kik is vagyunk mi, emberek, hogyan kerülünk ki a szeretet viharaiból, miért is részesültünk az élet egyszeri és egyedi meghívásában: a színház, ha színház, ezt kérdezi – nekünk, előttünk és velünk” – hangozott el a méltatásban.
Fotó: Mák Arany
„Hűség és elvágyódás kontrapunktja avatta festővé; hűségé és elvágyódásé, ami a Farkas utca Szellemeit is útnak indította valaha és hozta vissza Őket közénk. A grafikus és festő Árkossy ma már a művészeti írás kiváló művelőjeként, esszék és könyvek szerzőjeként is válaszol a Szellemnek, ha a Farkas utcában megszólítja: végeztél-e ma valami maradandót?” – fogalmazott Banner Zoltán művészettörténész az Árkossy István festő- és grafikusművészt méltató laudációjában.
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület ugyanakkor kitüntette dr. Furu Árpád műemlékvédelmi szakmérnököt, Benkő Éva pedagógust, Halász Péter helytörténészt, néprajzkutatót, Gurka-Balla Ilona könyvtárost, Almási István népzenekutatót, folkloristát, Egyed Apollónia magánénekest, Simon Judit újságírót, Kocsis Sándort, a kolozsvári magyar kulturális egyesületek egyik támogatóját. Az EMKE továbbá életműdíjat adott át Parászka Miklós rendezőnek, színházigazgatónak, kiváló intézményalapító, közönségnevelő és rendezői munkássága, valamint az egyesület tevékenységének támogatása elismeréseképpen.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!