Fotó: A szerző felvétele
A helyi önkormányzat közel két éve adta át a Lázár-kastély szomszédságában álló ingatlant az alkotóközpontnak, az intézmény pedig terveket készített, és beruházót keresett a meglehetősen elhanyagolt állapotban lévő épület felújítására. Az 1,5 millió lej értékű beruházás tetemes részét Hargita megye önkormányzata, kisebb hányadát a Szülőföld Alap, valamint a Communitas Alapítvány finanszírozta. A közel másfél évig tartó felújítási munkálatok során 12 két-három ágyas, fürdőszobával ellátott szobát alakítottak ki, így az épület 32 személy számára biztosít kényelmes szállást. A szobák mindegyikét televízióval, hűtőszekrénnyel és internetkapcsolattal látták el, az épületben modern konyhát és tágas ebédlőt képeztek ki, valamint egy bárt. Ugyancsak itt kapott helyet a központ titkársága, illetve Kassay Péter igazgató irodája is. „A területrendezés, az udvar kialakítása és a bejárat széppé tétele még folyamatban van” – magyarázta Kassay, aki biztosított arról, hogy mire az első táborozó művészek megérkeznek, a külső teret is hasonlóan barátságossá varázsolják.
Ottjártunkkor gyermekzsivajtól volt hangos az épület, ugyanis itt ütötték fel táborukat a gyergyóditrói iskola Step by Step oktatási módszerrel tanuló elsősei. Ahogy azt több gyerek is hangoztatta: erdei iskolába jöttek Szárhegyre, és nagyon örülnek annak, hogy a közeli erdő szomszédságában olyan szállásra leltek, ahol még a rajzfilmcsatornák műsorait is láthatják az esti takarodó után. „Egyetlen napig sem szeretnénk üresen tudni az épületet, előzetes egyeztetés alapján szívesen szállást biztosítunk szervezett csoportoknak” – szolgált magyarázattal a kisiskolások jelenlétére az alkotóközpont igazgatója. Az intézményvezető egyébként a kora esti órákban Béres Lászlóval, a Figura Stúdió Színház igazgatójával beszélte meg a jövő évben szervezendő kulturális programok közös kivitelezési tervét.
„A tevékenységek többsége a felújított épületben zajlik majd, de továbbra is fenntartjuk jó kapcsolatunkat a Ferenc-renddel” – hangoztatta Kassay, aki arra is kitért, hogy Ferenc Ervin atya, a szárhegyi rendfőnök ígéretet tett: bizonyos programoknak ezután is a kolostor épülete ad majd helyet. A jól ismert képzőművészeti táborokon kívül – mint a Csere művésztábor, a hagyományos Barátság képzőművészeti tábor jogutódja – alkotómunkával összekötött táborozási lehetőséget biztosítanak azon hatvan év fölötti képzőművészek számára, akik hajdanán, a szárhegyi képzőművészeti táborozások hőskorában az idelátogató művészek törzsgárdáját képezték. Idéntől pedig a fotóművészeknek is lehetőséget nyújtanak szakmai együttlétre. Ugyanakkor itt kapnak szállást a kézművesmesterek is, akik a Táltos kézművestáborozáson, e hónap második felében veszik birtokukba az épületet.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.