Valóra válik az álom. Áprilistól újra megcsodálhatja a nagyközönség Feszty Árpád remekművét
Fotó: Aradihírek.ro
Feszty Árpád monumentális hármas képét, a Krisztus temetését több mint fél évszázadnyi szünet után újra kiállítják Aradon. A kiállítást a Kölcsey Egyesület kezdeményezte, amelynek ügyvezető elnökét, Berecz Gábort kérdeztük.
2019. január 16., 12:352019. január 16., 12:35
2019. január 16., 12:372019. január 16., 12:37
Régi álma teljesül az aradi Kölcsey Egyesületnek azzal, hogy Feszty Árpád Krisztus temetése című, monumentális hármas képét végre-valahára – miután több mint fél évszázadot töltött egy pincehelyiségben – restaurálták, és nemsokára kiállítják az Arad Megyei Múzeum második emeleti kiállítótermében.
Berecz Gábor, a kulturális egyesület ügyvezető elnöke a Krónikának elmondta,
amelyet Nagyszebenben helyi és budapesti szakemberek restauráltak, és a hatalmas festményt már „hazaszállították” Aradra.
Feszty triptichonja a Kultúrpalota 1913-as megnyitásakor került a Maros-parti városba a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként; az 1950-es évek végéig volt látható Aradon, azután letakarták, 1962-ben a raktárba száműzte a bibliai témájú képet a kommunista hatalom, így a nagyközönség azóta sem láthatta.
Berecz Gábor azt is elmondta, reményeik szerint
amelynek vezetősége maximális jóindulattal és segítőkészséggel viszonyul a Feszty-kép kiállításához.
„A második emeleti kiállítóteret, ahol majd elhelyezik a képet, már rendbe hozták, kifestették, még meg kell várni, hogy hat hónap elteljen a festés óta, ez március végén telik le. Speciális világítást és állandó hőmérsékletet kell biztosítani a festmény kiállításához, a múzeum most intézkedik, hogy mindez megvalósuljon. Szerettük volna húsvét előtt kiállítani, még nem tudjuk pontosan, hogy így történik-e” – mondta Berecz Gábor.
a mű tulajdonképpeni címe A magyarok bejövetele, amely körpanoráma a honfoglalásról, és az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban látható. Feszty Firenzében festette a Krisztus temetését, amelyet 1903-ban Budapesten állított ki, majd nemzetközi körútra indított. 1913-ban került Aradra az alkotás.
A Kölcsey Egyesület 2016 márciusában jelentette be, hogy kezdeményezik a hármas képnek mint az egyik legjelentősebb aradi műkincsnek az újbóli kiállítását. Az ötletet támogatta a város, a múzeum és a megyei önkormányzat, így 2017 márciusában lekerült a csévékről a triptichon magyarországi és romániai restaurátor-szakemberek szerint meglepően jó állapotban. Feszty Árpád mestere volt a monstre képeknek, s bár a triptichon nem mérhető az Ópusztaszeren kiállított A magyarok bejövetele című körképéhez, tematikája és méretei miatt is értékes. Ugyanakkor az aradi magyarságnak érzelmi kötődést jelent a történelmi időkhöz, akárcsak a Szabadság-szobor, a Szentháromság-szobor, vagy az Ereklyemúzeum.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!