A történelem a mi történetünk
Fotó: Kocsis B. János
Három új projekt indult a Kastély Erdélyben program keretében, amely az erdélyi kastélyok revitalizációját szolgálja 2015 óta, a nemesi lakok és a helyi közösségek szerves kapcsolatát igyekszik megerősíteni, népszerűsíteni változatos rendezvények, szakértői hálózat és pályázatok révén.
2018. augusztus 13., 14:222018. augusztus 13., 14:22
Szeptember 10–16. között szervezik meg a harmadik Formula interdiszciplináris műhelytábort, ahol ezúttal az irodalmi és történelmi vonatkozásokban gazdag marosvécsi Kemény-kastély hosszú távú fenntarthatóságára és közösségi felhasználására fognak javaslatokat megfogalmazni és kidolgozni a különböző szakterületeken tanuló és dolgozó fiatalok.
A résztvevők a táborban kamatoztatni tudják készségeiket, szerteágazó tudásukat, és megtanulják ötleteiket innovatív és hatékony megoldássá, szolgáltatássá formálni.
A Formula tábor a design thinking tervezésmódszer segítségével kreatív, innovatív megoldások kidolgozását tűzi ki célul. A résztvevők szakértő csoportvezetők irányításával fognak eljutni a probléma megfogalmazásától a tervezésen át egészen a megvalósításig. A Kastély Erdélyben program korábban a gyalui Rákóczi–Bánffy-várkastélyban és az olaszteleki Daniel-kastélyban szervezett Formula tábort.
A második kezdeményezés a History is Our Story (A történelem a mi történetünk) elnevezésű kétéves stratégiai projekt, amelynek elsődleges célja három különleges erdélyi kastély és közösség helyzetének, lehetőségeinek bemutatása egy többszörösen kísérleti módszer segítségével. A három kastély helyzete földrajzilag, történetileg és jövőképének szempontjából is különleges: a Bonyha–Erzsébetváros–Erdőszentgyörgy földrajzi háromszögében három egyedi történet bontakozik ki, a főszereplők pedig az egyes települések meghatározó pontjai, a kastélyok és a helyi közösségben betöltött szerepük.
Azonban a történetek megtalálása, megírása, felvétele és tálalása önmagában is kihívást jelent. A Kastély Erdélyben program arra vállalkozik, hogy Felméri Cecília kolozsvári filmrendező művészi víziójának segítségével megkeresse ezeket a történeteket. Ősztől interdiszciplináris szakértői csapattal elindul az ismerkedési, kutatási folyamat, és mivel a kamera már itt végig pörögni fog, a kutatás is a történet szerves részévé válhat. A talált történetek pedig a rendező kezében dokumentumfilmmé alakulnak, majd egy interaktív weboldalba ágyazva keresik azt a közönséget, amely segít ezeket a történeteket továbbgondolni, továbbépíteni.
Élményalapú tanulást kínálnak ezek a játékok, a gyerekek pedig kis időre maguk is belecsöppenhetnek az adott korok világába. Minden játék három nyelvre – magyar, román, angol – optimalizálva készül el, és 2018 ősze folyamán mutatják be ezeket különböző, kastélyokban szervezett eseményeken.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!