Fotó: Archív
A színház történetének felelevenítésével, gálaműsorral, az örökös tagsági címek átnyújtásával ünnepli fennállásának 65. évfordulóját a temesvári magyar teátrum.
2018. június 10., 12:452018. június 10., 12:45
Kétnapos rendezvénysorozattal ünnepli fennállásának 65. évfordulóját június közepén a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház – közölte a teátrum. A több mint másfél évszázadnyi viszontagság után végre központi támogatásnak örvendő temesvári magyar színház 1953. május 3-án tartotta első premierjét.
az utóbbi közel harminc évben pedig nemcsak a térségre jellemző sokszínű kulturális közeg szerves részeként képviseli a magyar színjátszást, de tizenegy éve a regionálisból az Európa határain is túlmutató nemzetközi színházfesztiválnak, a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozónak is otthont ad.
Június 15-én, pénteken 17.00 órától kiállítás nyílik a teátrum előcsarnokában, ahol az elmúlt 65 év képi és tárgyi emlékeit sorakoztatják fel, így betekintést nyerhetnek az érdeklődők és a nosztalgiázni vágyók a színház történetébe.
Szombaton 11 órától rendhagyó színházi mozizásra várják a közönséget a stúdióterembe: Alfred de Musset Lorenzaccio című darabjából Victor Ioan Frunză 1998-ban rendezett nagy sikerű előadást, ezt vetítik felvételről. Szintén szombat este 19 órától az évfordulós ünnepség fénypontjaként tartják a SÓ MASZK GÓ ON című gálaműsort, ennek zárásaként adják át a színház örökös tagsági címeit. A megtisztelő címet hagyományosan olyan volt kollégáknak ítéli oda a teátrum, akik jelentős mértékben hozzájárultak a mindenkori temesvári állandó magyar színjátszáshoz.
Mert akárhány évet is tud maga mögött, a SÓ MASZK GÓ ON rendületlenül... és még unokáink is fogják látni! A cél időközben nem változott: minőségi előadásokkal válaszolni a kor kérdéseire. A 65 éves évforduló csak egy megálló. Visszapillantunk az elmúltakra, emlékezünk az előttünk járók sikereire és a magunkéira is, hisz minden korszakban a közönség szeretete és a szakma elismerése volt az a két motiváló erő, amely miatt túléltünk, folytattuk, nem adtuk fel. Tekintsünk hát eleinkre és magunkra is szeretettel, öniróniával, mókásan ebben a kétórányi időutazásban” – írta Szász Enikő, a gálaműsor rendezője.
Az előadásra jegyek válthatók a www.biletmaster.ro honlapon, valamint a temesvári színház jegypénztárában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!