Fotó: Facebook/Tranzit House
Fennállásának 20. évfordulóját ünnepli a kolozsvári Tranzit Ház, a romániai rendszerváltás utáni időszak egyik legnagyobb múltú független intézménye, amely ez alkalomból szervezi meg október 13. és 21. között a Tranzit Napok Fesztivált.
2017. október 13., 12:072017. október 13., 12:07
2017. október 13., 12:222017. október 13., 12:22
Az ünnepélyes megnyitót pénteken 18 órától tartják a Tranzit Ház nagytermében – közölte az intézmény. Olyan művészeket és alkotókat hívtak meg a fesztiválra, akik valamilyen formában részesei a Tranzit Ház húszéves történetének, és akiknek a munkái megtalálhatóak az intézmény archívumában.
A programsorozat keretében bemutatják a Tranzit Alapítvány által feldolgozott archívumot is kiállítás formájában. A zenei események nagyon változatosak, a DJ set-től a progresszív pop-on keresztül a hagyományos zenéig – ez tükrözi a Tranzit Ház sokszínűségét.
Számos képzőművész szerepel installációval vagy performansszal: Miklósi Dénes, Miklós Szilárd, Csiki Csaba, Vetró Barnabás, Vava Ştefănescu, Dan Perjovschi, akik mindannyian a Tranzit Ház régi munkatársai.
Az interdiszciplináris kerekasztal-beszélgetések a Tranzit Ház korai időszakában felvetett kulturális, oktatási és szociális kérdéseket értelmezik újra. A fesztivál részletes programja a www.tranzithouse.ro és www.facebook.com/tranzith oldalon található. Minden eseményre ingyenes a belépés.
A 20. század közepétől raktárként használták, belső bútorzata tönkrement. A Tranzit Alapítvány az 1990-es években vette át az épületet – amelyet a Kolozsvári Zsidó Hitközségtől bérel – s alakította át a kortárs művészetek és a kulturális sokszínűség megjelenítésének megfelelően.
A Tranzit Alapítvány nevéhez fűződik a Szamost átszelő gyaloghíd építésének terve: a folyón átívelve a híd a Névtelen utcán keresztül a Bariţiu utcával összekötő „tranzit” hellyé tenné a most kissé félreeső udvart – új találkozóhelyet teremtve ezáltal.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!