Fotó: Gecse Noémi
Ünnepi hangversenyt tart a csíkszeredai moziban a fennállásának 20. évfordulóját ünneplő Codex régizene-együttes vasárnap 18 órától. A Csíkszereda polgármesteri hivatala és városi tanácsa, valamint a Csíki Kamarazenekar Egyesület által szervezett koncerten az együttes válogatást mutat be az elmúlt 20 év műsoraiból.
2016. december 03., 11:422016. december 03., 11:42
A zenekar tagjai: Filip Ignác – furulyák, barokk fuvola, ének; Szabó Éva – furulyák, dobok, ének; Kovács László – hegedű, reneszánsz hegedű, ének, Kovács Éva – hegedű, rebek, ének; Adorján Csaba – brácsa, népi brácsa, fidula, ének, Lázár Zsombor – cselló, basszusfidula, ének; Szőgyör Árpád – nagybőgő, viola da gamba, ének. Jegyek a helyszínen kaphatók.
A Codex együttes 1996 őszén alakult a brassói Transilvania Tudományegyetem zenetagozatának tanáraiból és diákjaiból, sepsiszentgyörgyi, brassói, csíkszeredai zenetanárokból. A zenekar célja a barokk és reneszánsz zene korhű és életszerű előadása modern, illetve historikus hangszerek segítségével. Repertoárjuk felöleli a reneszánsz és barokk kor tánc- és kamarazenéjét, ugyanakkor nagy hangsúlyt kap műsoraikban a Kárpát-medence magyar muzsikája a reneszánsz kortól napjainkig. Az utóbbi években főleg magyar, ezen belül erdélyi zenét játszottak leggyakrabban – a Kájoni-kódex, az Apponyi-kézirat, a Vietorisz-kódex és a Sepsiszentgyörgyi kottás kézirat repertoárjából, illetve Pálóczi Horváth Ádám, Bocskor János és Mártonffy István kéziratos feljegyzéseinek átdolgozásaiból. A sajátos előadói stílussal életre keltett 17–18. századi művek a jelen emberéhez szólnak, bejárva az érzelmek széles skáláját.
A zenekar tagjai számos nemzetközileg elismert előadóművésztől tanultak nemzetközi mesterkurzusokon, többek közt Innsbruckban, Utrechtben, Karlsruhében, Sopronban, Szegeden, Szentendrén, Budapesten. Külföldön is több ízben fellépett a Codex együttes, Olaszországban és Spanyolországban is muzsikáltak. Nemcsak erdélyi városokban, hanem Focşani-ban, Bârladon, Bukarestben is koncerteztek már. Két, főleg erdélyi magyar régizenét tartalmazó CD-t jelentettek meg.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
szóljon hozzá!