Az 1917-ben orosz hadifoglyokkal forgatott, Hotel Imperial című kolozsvári némafilmből kerültek elő elveszettnek hitt jelenetfotók.
2017. január 19., 15:502017. január 19., 15:50
A négy fényképet egy budapesti aukciósház hirdette meg 2016 végén, a Hangosfilm portál gyűjteményébe kerültek, ahol a nyilvánosság számára is elérhetők – írta a Filmtett.ro. A film érdekessége, hogy kortárs, első világháborús témát mutatott be, Bíró Lajos azonos című, nagy sikerű színdarabját vitte filmre.
A történet egy kisvárosban játszódik, amelyet hol a magyarok, hol az oroszok foglalnak el, a két parancsnokság egymást váltja a Hotel Imperialban. Annát, a szép szobalányt meghatja, hogy Almássy, a délceg főhadnagy milyen udvariasan bánik vele. Amikor a magyarok helyére betelepszenek az oroszok, a tábornokuknak megtetszik Anna, és megteszi a hotel igazgatójává, Almássyból pedig szolga lesz. A lakosság éhezik, miközben az oroszok dorbézolnak, és nemsokára egy orosz kém érkezik a szállóba. Almássy lelövi, mielőtt a magyarok számára végzetes információit továbbadhatná – Anna alibit hazudik számára.
Amikor fordul a kocka, és a magyarok győznek, Anna kerül bajba, és Andrássyn a sor, hogy segítsen rajta. A történet igazi happy enddel zárul. A Hotel Imperial rendezője Janovics Jenő volt, főszerepét a később Hollywoodban is sikeressé vált Várkonyi Mihály játszotta. A magyar katonaságot az 51. közös gyalogezred katonái, az oroszokat pedig gyalui orosz hadifoglyok alakították.
A film teljes egészében elpusztult. Mindössze néhány, a kortárs mozgóképes szaklapokban közölt jelenetfotó maradt fenn, a most előkerült fényképek közül azonban csak egy volt ismert. A film felvételei 1917 nyarán zajlottak. A belső felvételeket a New York kávéházban, a külsőket Szamosújváron és Désen forgatták, a filmben nagy számú statisztéria is szerepelt. A Hotel Imperial ősbemutatóját 1918. november 12-én tartották a kolozsvári Egyetem-mozgóban (a mai Művész moziban).
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!