Az 1917-ben orosz hadifoglyokkal forgatott, Hotel Imperial című kolozsvári némafilmből kerültek elő elveszettnek hitt jelenetfotók.
2017. január 19., 15:502017. január 19., 15:50
A négy fényképet egy budapesti aukciósház hirdette meg 2016 végén, a Hangosfilm portál gyűjteményébe kerültek, ahol a nyilvánosság számára is elérhetők – írta a Filmtett.ro. A film érdekessége, hogy kortárs, első világháborús témát mutatott be, Bíró Lajos azonos című, nagy sikerű színdarabját vitte filmre.
A történet egy kisvárosban játszódik, amelyet hol a magyarok, hol az oroszok foglalnak el, a két parancsnokság egymást váltja a Hotel Imperialban. Annát, a szép szobalányt meghatja, hogy Almássy, a délceg főhadnagy milyen udvariasan bánik vele. Amikor a magyarok helyére betelepszenek az oroszok, a tábornokuknak megtetszik Anna, és megteszi a hotel igazgatójává, Almássyból pedig szolga lesz. A lakosság éhezik, miközben az oroszok dorbézolnak, és nemsokára egy orosz kém érkezik a szállóba. Almássy lelövi, mielőtt a magyarok számára végzetes információit továbbadhatná – Anna alibit hazudik számára.
Amikor fordul a kocka, és a magyarok győznek, Anna kerül bajba, és Andrássyn a sor, hogy segítsen rajta. A történet igazi happy enddel zárul. A Hotel Imperial rendezője Janovics Jenő volt, főszerepét a később Hollywoodban is sikeressé vált Várkonyi Mihály játszotta. A magyar katonaságot az 51. közös gyalogezred katonái, az oroszokat pedig gyalui orosz hadifoglyok alakították.
A film teljes egészében elpusztult. Mindössze néhány, a kortárs mozgóképes szaklapokban közölt jelenetfotó maradt fenn, a most előkerült fényképek közül azonban csak egy volt ismert. A film felvételei 1917 nyarán zajlottak. A belső felvételeket a New York kávéházban, a külsőket Szamosújváron és Désen forgatták, a filmben nagy számú statisztéria is szerepelt. A Hotel Imperial ősbemutatóját 1918. november 12-én tartották a kolozsvári Egyetem-mozgóban (a mai Művész moziban).
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!