A színházi élmény sem marad el. Kiss László kézdivásárhelyi színművész Karinthy-kávéház című egyszemélyes előadását tekinthetik meg az uzonkafürdői tábor résztvevői
Fotó: Udvartér Teátrum Kézdivásárhely/ Facebook
Élményszerűen ismerteti meg az irodalmat, költészetet diákokkal és pedagógusokkal az Irodalomóra a varázshegyen elnevezésű tábor, amelyet a Kovászna megyei Uzonkafürdőn szerveznek szombattól. Az eseményről, amelyen neves irodalmárok vesznek részt, Egyed Ágnes tanítónő, főszervező beszélt a Krónikának.
2021. június 23., 19:402021. június 23., 19:40
Az irodalommal ismerkedni vágyó diákokat és pedagógusokat várják a június 26–29 közt zajló Irodalomóra a varázshegyen elnevezésű táborba a Kovászna megyei Uzonkafürdőre. A felnőtteknek szóló programsorozatban Egyed Emese költő, irodalomtörténész, Visky András dramaturg, költő és Reisinger János magyarországi irodalomtörténész, a Magyar Tudományos Akadémia volt munkatársa tart előadásokat a résztvevőknek, a diákokat pedig Borsodi L. László költő, Tamás Tünde illusztrátor, valamint Visky András várja interaktív műhelymunkára.
Az elemi iskolások és pedagógusok számára szervezett uzonkafürdői tábor a baróti városvezetés pedagógusoknak kiírt pályázatának keretében valósul meg.
Egyed Ágnes tanítónő, a tábor főszervezője megkeresésünkre elmondta, az interaktív irodalomóra régi elképzelésük, amely a pályázatnak köszönhetően most végre megvalósulhat.
A rendezvénysorozat első két napja a fiatal generációnak szól, a baróti pedagógusok előzetes tehetségfeltérképezéssel összegyűjtötték az anyanyelvi kompetenciákban kimagasló diákokat, de
A gyermekprogram első napi meghívottja Borsodi L. László költő, aki Tamás Tündével, a könyv illusztrátorával együtt mutatja be a 2020-ban megjelent Regina című kötetét.
Az előadást követően, kézműves-tevékenység keretében Tamás Tünde tovább kalauzolja a diákokat az illusztrálás tájain. A gyermekeknek szóló költészetéről is ismert Visky András interaktív műhelymunkára várja a résztvevőket.
– fogalmazott Egyed Ágnes.
A tábor felnőtteket is megszólító részében a pedagógusok Egyed Emesével, Visky Andrással, valamint Reisinger Jánossal találkozhatnak. A beszélgetések, előadások témája az értelmiségi lét, az irodalom és az Isten-hit. „Nem elég a tárgyi tudás, az irodalom tanításához kell az élmény, az érzés, az új megélése, a katarzis. A cél az, hogy örömünket leljük egy-egy irodalmi alkotásba merülve, hogy érezzük a személyességet, hogy majd a pedagógiai folyamatban is segítségünkre legyen. De a mű akár segíthet abban is, hogy túl legyünk egy válsághelyzeten” – vallja a szervező.
Június 28-án Visky András és Reisinger János beszélget Pilinszky János születésének centenáriuma apropóján a költő életművének korszerűségéről.
– tette hozzá a szervező.
Záróakkordként a résztvevők Kiss László kézdivásárhelyi színművész Karinthy-kávéház című egyszemélyes előadását tekinthetik meg.
A tábor utolsó napján Egyed Emese Magyary Ágnes írót és Katona József Bánk bánját helyezi új megvilágításba, továbbá Babits Mihály „irodalmi lábnyoma” is elemzésre kerül, illetve szó lesz majd a szöveg és a színház kapcsolatáról.
Az irodalomtábor felnőtteknek szóló programpontjai
Fotó: Facebook
A szervező elmondta, a személyes vallomások, kedvenc alkotások megosztása a rendezvény fontos pontja lesz. „Meggyőződésünk, hogy a lírával való személyes találkozás több síkon is a közösséggé kovácsolódás kulcsa lehet: pedagógus-pedagógus közössége, pedagógus és diákjainak közössége, költő és olvasó, befogadó közössége” – mutatott rá Egyed Ágnes.
Jelentkezni a táborba a 0742-760962-es telefonszámon vagy az egyedagneserika@gmail.com email címen lehet.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
szóljon hozzá!