Fotó: Biró István
Tompa Gábor életműve rendkívül fontos a romániai színházi élet számára, az album pedig lehetővé teszi, hogy újra felfedezhessük rendezéseit – méltatta a kolozsvári magyar színház igazgatójának munkásságát George Banu Franciaországban élő román színházkutató abból az alkalomból, hogy a vasárnapig tartó Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál keretében bemutatták hétfőn a Tompa Gábor – Egy rendező életművéből. A Három nővértől a Cseresznyéskertig című albumot.
2016. november 29., 13:242016. november 29., 13:24
Tompa elmondta, a Román Kulturális Intézet kiadója gondozásában megjelent albumban látható fotókat az elmúlt 9-10 évben a világ különböző színházaiban bemutatott előadásokon készült felvételekből válogatták. Mint részletezte, a fényképek nem kizárólag a nagy sikernek örvendő előadásokról készültek, inkább egy sajátos vizuális világot jelenítenek meg. Tompa Gábor azt is elárulta, nem maga válogatta a fényképeket, hanem egyszerűen csak a rendelkezésére bocsátotta a nyersanyagot Mirela Sandunak, a kötet szerkesztőjének.
George Banu az album bemutatása kapcsán a fesztivál honlapján olvasható szövegben úgy értékelt, egy rendező életműve sokféle aktust rejt magában, és ebben az értelemben különbözik annak a művésznek az életművétől, aki saját területére koncentrálhat: az írásra, a zenére, a képzőművészetre. „A rendező életműve nemcsak a művészeti aktus jelenét implikálja, hanem a pedagógiai aktivitás iránti odaadását vagy egy intézmény iránti felelősségét. A komplex színházi ember ezen a keresztúton helyezkedik el, folyamatosan váltogatja feladatainak prioritásait, de egyiket sem adja fel véglegesen. Tompa Gábor a művészeknek abba a családjába tartozik, melynek tagjai nemcsak a színpadra figyelnek, hanem építők és építkezők, hely- és emberteremtők egyszersmind\" – fogalmaz a színházi szakértő.
Tompa Gábor színházi rendező, egyetemi oktató, színészpedagógus, költő 1981 óta a Kolozsvári Állami Magyar Színház rendezője, 1990 óta igazgató és főrendező. Igazgatása alatt az intézmény nemzetközi hírnévre tett szert. Tompa rendezéseit számos rangos díjjal jutalmazták Romániában és külföldön is.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!