Fotó: Biró István
Tompa Gábor életműve rendkívül fontos a romániai színházi élet számára, az album pedig lehetővé teszi, hogy újra felfedezhessük rendezéseit – méltatta a kolozsvári magyar színház igazgatójának munkásságát George Banu Franciaországban élő román színházkutató abból az alkalomból, hogy a vasárnapig tartó Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál keretében bemutatták hétfőn a Tompa Gábor – Egy rendező életművéből. A Három nővértől a Cseresznyéskertig című albumot.
2016. november 29., 13:242016. november 29., 13:24
Tompa elmondta, a Román Kulturális Intézet kiadója gondozásában megjelent albumban látható fotókat az elmúlt 9-10 évben a világ különböző színházaiban bemutatott előadásokon készült felvételekből válogatták. Mint részletezte, a fényképek nem kizárólag a nagy sikernek örvendő előadásokról készültek, inkább egy sajátos vizuális világot jelenítenek meg. Tompa Gábor azt is elárulta, nem maga válogatta a fényképeket, hanem egyszerűen csak a rendelkezésére bocsátotta a nyersanyagot Mirela Sandunak, a kötet szerkesztőjének.
George Banu az album bemutatása kapcsán a fesztivál honlapján olvasható szövegben úgy értékelt, egy rendező életműve sokféle aktust rejt magában, és ebben az értelemben különbözik annak a művésznek az életművétől, aki saját területére koncentrálhat: az írásra, a zenére, a képzőművészetre. „A rendező életműve nemcsak a művészeti aktus jelenét implikálja, hanem a pedagógiai aktivitás iránti odaadását vagy egy intézmény iránti felelősségét. A komplex színházi ember ezen a keresztúton helyezkedik el, folyamatosan váltogatja feladatainak prioritásait, de egyiket sem adja fel véglegesen. Tompa Gábor a művészeknek abba a családjába tartozik, melynek tagjai nemcsak a színpadra figyelnek, hanem építők és építkezők, hely- és emberteremtők egyszersmind\" – fogalmaz a színházi szakértő.
Tompa Gábor színházi rendező, egyetemi oktató, színészpedagógus, költő 1981 óta a Kolozsvári Állami Magyar Színház rendezője, 1990 óta igazgató és főrendező. Igazgatása alatt az intézmény nemzetközi hírnévre tett szert. Tompa rendezéseit számos rangos díjjal jutalmazták Romániában és külföldön is.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
szóljon hozzá!