Az Én és a kisöcsém című előadás próbafotója, a produkciót Kányádi Szilárd rendezte
Fotó: Csíki Játékszín
Ettől a hónaptól már nem igazgatója a Csíki Játékszínnek Kányádi Szilárd, aki három éven keresztül vezette a társulatot – mondta el a Krónika megkeresésére a színész, rendező.
2020. december 07., 21:512020. december 07., 21:51
Kányádi Szilárd, aki a korábbi igazgató, Parászka Miklós nyugdíjba vonulásakor vette át az intézmény vezetését, Bartalis Gabriella színművésznőnek adta át a stafétát. Kányádi rendezte egyébként Az én és a kisöcsém című előadást, amelyet pénteken mutatnak be – nem online térben, hanem a színházteremben, egyharmad-házzal.
Kányádi Szilárd kérdésünkre azt mondta, pár napja nevezték ki a színház élére Bartalis Gabriellát, aki megbízott igazgatóként kezdi a munkát, amíg ki nem írja a tisztségre a következő pályázatot a város új vezetése.
„November 30-án lejárt a megbízatásom, egy hónappal korábban mondtam le az igazgatói tisztségről. December elsejétől életbe lépett a megbízott igazgatói kinevezés” – mondta Kányádi Szilárd. Kérdésünkre, hogy miként összegezné igazgatósága három évét, a leköszönő igazgató azt mondta: munkával, kihívásokkal, küszködéssel teli időszak volt.
Amikor meghoztam a döntést, hogy nem folytatom tovább, ennek a három évnek a mérlegét meghozva jutottam el oda: szinte biztos, hogy nem rám van szükség az intézmény élén” – mondta Kányádi. Arra is kitért, az igazgatói munka teljes embert követel, a városvezetés által fenntartott Csíki Játékszín azon színházak közé tartozik, ahol az igazgató egy személyben menedzser, tehát a pénzügyeket is intézi, ugyanakkor művészeti vezető is.
Kányádi Szilárd leköszönt igazgató
Fotó: Veres Nándor
„Ez a kétfajta munka a társulat egy bizonyos létszáma fölött már sok. Úgy látom, hogy szükség lenne létrehozni külön egy művészeti igazgatói posztot” – mondta a leköszönő igazgató.
Eisemann Mihály és Szilágyi László 1934-ben bemutatott operettjének bemutatása kapcsán a rendező elmondta, a hagyomány szerint a Csíki Játékszínnél az év végi és farsangi időszakban az úgynevezett szilveszteri előadások futnak.
„Parászka Miklós, az elődöm a marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen végzős színis osztályával rendezte meg ezt a darabot, és meghívta ide az előadást. Annak a munkafolyamatnak a rendezőasszisztense voltam. Amikor idén az évadot terveztem, kaptam az alkalmon, hogy a Csíki Játékszínnél is színpadra állítom” – mondta Kányádi Szilárd.
Decembertől Bartalis Gabriella vezeti a csíkszeredai társulatot
Fotó: Veres Nándor
„A műfaj zenés vígjáték, ahogy az alcíme is mutatja: vidám, zenés társasutazás. Ebben az időszakban lényeges, hogy az embereknek valódi kikapcsolódást nyújtsunk. Örülünk annak, hogy ha csak harmadnyi házzal is, de élő színházi előadást lehet tartani – amíg még lehet. Ez a Játékszín esetében száz fős közönséget jelent” – mondta a rendező.
Az Egyesület a Barcasági Magyarságért, a Liszt Intézet Bukarest, illetve a Secvente Egyesület negyedik alkalommal szervezi meg a Brassói Magyar Filmnapokat 2025. március 21. és 23. között – tájékoztattak a szervezők.
Premier előtti vetítésekkel és közönségtalálkozókkal debütál Erdélyben a Véletlenül írtam egy könyvet – közölte a forgalmazó Filmtett Egyesület.
Rendhagyó irodalomórákat tartottak az elmúlt hónapokban számos erdélyi településen a kolozsvári Helikon folyóirat szerkesztői.
Március 15. alkalmából Kossuth-díjjal tüntették ki Petrás Máriát, a moldvai csángó magyar kultúra kiemelkedő népdalénekesét és keramikusművészét, aki évtizedek óta fáradhatatlanul dolgozik a csángó zenei és tárgyi örökség megőrzéséért.
A magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréseként járó legmagasabb magyar állami kitüntetést vehetett át pénteken délután Nemes Levente, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház nyugdíjas színművésze, egykori igazgatója.
Gy. Szabó Béla 20 metszetből álló Dante-sorozatából nyílik kamarakiállítás március 22-én, szombaton 17 órakor, a nagyváradi Római Katolikus Barokk Püspöki Palota második emeleti folyosóján – tájékoztatott pénteken a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség.
Március 15-től a Magyar Nemzeti Múzeumban látható a Fejedelmek aranya – Uralkodói reprezentáció Erdélyben című tárlat – közölte Hankó Balázs csütörtökön Budapesten.
Erdélyben élő vagy erdélyi származású alkotók is részesültek állami kitüntetésekben és művészeti díjakban a nemzeti ünnep alkalmából.
Nagybányán lép fel március 15-én ingyenes koncerten Sebestyén Márta Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar népdalénekes, előadóművész és Andrejszki Judit, a magyar régizenei élet jelentős alakja, barokk szoprán, csembalista és orgonista.
Az új középkor a témája az idei Transylvanian Design Week (TDW) kiállításnak, mely március 20. és április 20. között tekinthető meg a csíkszeredai Csíki Székely Múzeumban – közölték kedden az MTI-vel a szervezők.
szóljon hozzá!