Az Én és a kisöcsém című előadás próbafotója, a produkciót Kányádi Szilárd rendezte
Fotó: Csíki Játékszín
Ettől a hónaptól már nem igazgatója a Csíki Játékszínnek Kányádi Szilárd, aki három éven keresztül vezette a társulatot – mondta el a Krónika megkeresésére a színész, rendező.
2020. december 07., 21:512020. december 07., 21:51
Kányádi Szilárd, aki a korábbi igazgató, Parászka Miklós nyugdíjba vonulásakor vette át az intézmény vezetését, Bartalis Gabriella színművésznőnek adta át a stafétát. Kányádi rendezte egyébként Az én és a kisöcsém című előadást, amelyet pénteken mutatnak be – nem online térben, hanem a színházteremben, egyharmad-házzal.
Kányádi Szilárd kérdésünkre azt mondta, pár napja nevezték ki a színház élére Bartalis Gabriellát, aki megbízott igazgatóként kezdi a munkát, amíg ki nem írja a tisztségre a következő pályázatot a város új vezetése.
„November 30-án lejárt a megbízatásom, egy hónappal korábban mondtam le az igazgatói tisztségről. December elsejétől életbe lépett a megbízott igazgatói kinevezés” – mondta Kányádi Szilárd. Kérdésünkre, hogy miként összegezné igazgatósága három évét, a leköszönő igazgató azt mondta: munkával, kihívásokkal, küszködéssel teli időszak volt.
Amikor meghoztam a döntést, hogy nem folytatom tovább, ennek a három évnek a mérlegét meghozva jutottam el oda: szinte biztos, hogy nem rám van szükség az intézmény élén” – mondta Kányádi. Arra is kitért, az igazgatói munka teljes embert követel, a városvezetés által fenntartott Csíki Játékszín azon színházak közé tartozik, ahol az igazgató egy személyben menedzser, tehát a pénzügyeket is intézi, ugyanakkor művészeti vezető is.
Kányádi Szilárd leköszönt igazgató
Fotó: Veres Nándor
„Ez a kétfajta munka a társulat egy bizonyos létszáma fölött már sok. Úgy látom, hogy szükség lenne létrehozni külön egy művészeti igazgatói posztot” – mondta a leköszönő igazgató.
Eisemann Mihály és Szilágyi László 1934-ben bemutatott operettjének bemutatása kapcsán a rendező elmondta, a hagyomány szerint a Csíki Játékszínnél az év végi és farsangi időszakban az úgynevezett szilveszteri előadások futnak.
„Parászka Miklós, az elődöm a marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen végzős színis osztályával rendezte meg ezt a darabot, és meghívta ide az előadást. Annak a munkafolyamatnak a rendezőasszisztense voltam. Amikor idén az évadot terveztem, kaptam az alkalmon, hogy a Csíki Játékszínnél is színpadra állítom” – mondta Kányádi Szilárd.
Decembertől Bartalis Gabriella vezeti a csíkszeredai társulatot
Fotó: Veres Nándor
„A műfaj zenés vígjáték, ahogy az alcíme is mutatja: vidám, zenés társasutazás. Ebben az időszakban lényeges, hogy az embereknek valódi kikapcsolódást nyújtsunk. Örülünk annak, hogy ha csak harmadnyi házzal is, de élő színházi előadást lehet tartani – amíg még lehet. Ez a Játékszín esetében száz fős közönséget jelent” – mondta a rendező.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!