Az Én és a kisöcsém című előadás próbafotója, a produkciót Kányádi Szilárd rendezte
Fotó: Csíki Játékszín
Ettől a hónaptól már nem igazgatója a Csíki Játékszínnek Kányádi Szilárd, aki három éven keresztül vezette a társulatot – mondta el a Krónika megkeresésére a színész, rendező.
2020. december 07., 21:512020. december 07., 21:51
Kányádi Szilárd, aki a korábbi igazgató, Parászka Miklós nyugdíjba vonulásakor vette át az intézmény vezetését, Bartalis Gabriella színművésznőnek adta át a stafétát. Kányádi rendezte egyébként Az én és a kisöcsém című előadást, amelyet pénteken mutatnak be – nem online térben, hanem a színházteremben, egyharmad-házzal.
Kányádi Szilárd kérdésünkre azt mondta, pár napja nevezték ki a színház élére Bartalis Gabriellát, aki megbízott igazgatóként kezdi a munkát, amíg ki nem írja a tisztségre a következő pályázatot a város új vezetése.
„November 30-án lejárt a megbízatásom, egy hónappal korábban mondtam le az igazgatói tisztségről. December elsejétől életbe lépett a megbízott igazgatói kinevezés” – mondta Kányádi Szilárd. Kérdésünkre, hogy miként összegezné igazgatósága három évét, a leköszönő igazgató azt mondta: munkával, kihívásokkal, küszködéssel teli időszak volt.
Amikor meghoztam a döntést, hogy nem folytatom tovább, ennek a három évnek a mérlegét meghozva jutottam el oda: szinte biztos, hogy nem rám van szükség az intézmény élén” – mondta Kányádi. Arra is kitért, az igazgatói munka teljes embert követel, a városvezetés által fenntartott Csíki Játékszín azon színházak közé tartozik, ahol az igazgató egy személyben menedzser, tehát a pénzügyeket is intézi, ugyanakkor művészeti vezető is.
Kányádi Szilárd leköszönt igazgató
Fotó: Veres Nándor
„Ez a kétfajta munka a társulat egy bizonyos létszáma fölött már sok. Úgy látom, hogy szükség lenne létrehozni külön egy művészeti igazgatói posztot” – mondta a leköszönő igazgató.
Eisemann Mihály és Szilágyi László 1934-ben bemutatott operettjének bemutatása kapcsán a rendező elmondta, a hagyomány szerint a Csíki Játékszínnél az év végi és farsangi időszakban az úgynevezett szilveszteri előadások futnak.
„Parászka Miklós, az elődöm a marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen végzős színis osztályával rendezte meg ezt a darabot, és meghívta ide az előadást. Annak a munkafolyamatnak a rendezőasszisztense voltam. Amikor idén az évadot terveztem, kaptam az alkalmon, hogy a Csíki Játékszínnél is színpadra állítom” – mondta Kányádi Szilárd.
Decembertől Bartalis Gabriella vezeti a csíkszeredai társulatot
Fotó: Veres Nándor
„A műfaj zenés vígjáték, ahogy az alcíme is mutatja: vidám, zenés társasutazás. Ebben az időszakban lényeges, hogy az embereknek valódi kikapcsolódást nyújtsunk. Örülünk annak, hogy ha csak harmadnyi házzal is, de élő színházi előadást lehet tartani – amíg még lehet. Ez a Játékszín esetében száz fős közönséget jelent” – mondta a rendező.
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!