Shakespeare Hamletje mindenki számára megkerülhetetlen erkölcsi és szellemi gyújtópont
Fotó: Szigligeti Színház
Hosszú kihagyás után, augusztus 12-én 19 órától a nagyváradi Szigligeti Színház ismét műsorra tűzi William Shakespeare Hamlet című drámáját.
2021. július 31., 22:042021. július 31., 22:04
„Lenni vagy nem lenni?” – mindannyiunk kérdése ez. A színészek, alkotók és szándékunk szerint a nézők közös dilemmája. Shakespeare híres monológja mindannyiunkban visszhangzik, mert Hamlet mindenki számára megkerülhetetlen erkölcsi és szellemi gyújtópont.
– olvasható az előadás ismertetőjében.
A Szigligeti Színház alapításának 120. évfordulóján a világ drámairodalmának egyik legtitokzatosabb és legismertebb művét Telihay Péter vitte színre a nagyváradi teátrum, valamint a Gyulai Várszínház koprodukciójában.
„Ha a sokadik Hamletjén van túl az ember, hajlamos arra várni, hogy felfedezze, vajon a szövegbe applikált tucatnyi szál közül melyikbe kapaszkodott a rendező. Telihay Péter hoz is ajándékot, meg nem is: valahol tiszteletre méltó az a törekvése, hogy a dráma minél több rétegét, lehetséges értelmezését sorakoztassa egymás mellé. Félreérthető lesz, mégis így írom: mintha a színrevitelt valamiféle naiv rácsodálkozás működtetné – nahát, mennyi minden fér bele a Hamletbe a szerelmi tragédiától a politikai drámáig, a generációs konfliktusok elemzésétől a magány pszichológiájáig, a krimitől a metaszínházig” – olvasható az előadásról Jászay Tamás írása a revizoronline.com-on.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!