Shakespeare Hamletje mindenki számára megkerülhetetlen erkölcsi és szellemi gyújtópont
Fotó: Szigligeti Színház
Hosszú kihagyás után, augusztus 12-én 19 órától a nagyváradi Szigligeti Színház ismét műsorra tűzi William Shakespeare Hamlet című drámáját.
2021. július 31., 22:042021. július 31., 22:04
„Lenni vagy nem lenni?” – mindannyiunk kérdése ez. A színészek, alkotók és szándékunk szerint a nézők közös dilemmája. Shakespeare híres monológja mindannyiunkban visszhangzik, mert Hamlet mindenki számára megkerülhetetlen erkölcsi és szellemi gyújtópont.
– olvasható az előadás ismertetőjében.
A Szigligeti Színház alapításának 120. évfordulóján a világ drámairodalmának egyik legtitokzatosabb és legismertebb művét Telihay Péter vitte színre a nagyváradi teátrum, valamint a Gyulai Várszínház koprodukciójában.
„Ha a sokadik Hamletjén van túl az ember, hajlamos arra várni, hogy felfedezze, vajon a szövegbe applikált tucatnyi szál közül melyikbe kapaszkodott a rendező. Telihay Péter hoz is ajándékot, meg nem is: valahol tiszteletre méltó az a törekvése, hogy a dráma minél több rétegét, lehetséges értelmezését sorakoztassa egymás mellé. Félreérthető lesz, mégis így írom: mintha a színrevitelt valamiféle naiv rácsodálkozás működtetné – nahát, mennyi minden fér bele a Hamletbe a szerelmi tragédiától a politikai drámáig, a generációs konfliktusok elemzésétől a magány pszichológiájáig, a krimitől a metaszínházig” – olvasható az előadásról Jászay Tamás írása a revizoronline.com-on.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
szóljon hozzá!