Fotó: Barabás Ákos
Újabb kistermi bemutató előkészületei zajlanak a Marosvásárhelyi Nemzeti Színházban. A Tompa Miklós Társulat művészei Theodor Cristian Popescu rendezésében viszik színre Timur Vermes Nézd, ki van itt! című regényének színpadi változatát.
2017. április 18., 12:392017. április 18., 12:39
A premierre április 18-án, kedden 19.30-tól kerül sor a Kisteremben, a következő előadást április 23-án vasárnap 19.30 – Kisterem. Színpadra alkalmazta Mihai Ignat, a színpadi változatot fordította: Demény Péter. Timur Vermes magyar származású német író, újságíró, műfordító 1967-ben született Nürnbergben. A 2012-ben megjelent Nézd, ki van itt! című regényét, melyet „Hitler-szatíraként\" tartanak nyilván, 28 nyelvre lefordítottak, és a 2013-as év legjelentősebb európai könyvsikere lett; csak Németországban egymillió példány kelt el belőle. A sikerkönyvből készült film, melynek maga Vermes írta a forgatókönyvét, 2015-től látható a mozikban.
Theodor Cristian Popescu szakmai pályafutása lenyűgöző, több mint ötven – az ő meghatározása szerint „provokatív megfogalmazású\" – rendezés áll mögötte itthon és külföldön egyaránt, köztük több, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház két társulatával megvalósított produkció. A Nézd, ki van itt! Című szatírában Hitlert a kétezres évekbe helyezi a szerző, és arra a kérdésre próbál választ keresni, hogy megtörténhet-e ma bárhol a világon, hogy egy Adolf Hitler kaliberű diktátor újra utat hatalomra kerüljön, népszerű legyen?
Az előadás főszereplője, a Führert alakító Bíró József Jászai Mari-díjas színművész már több előadásból is ismerőse a marosvásárhelyi közönségnek. Imponáló színházi és filmes pályafutásába beletartoznak a Tompa Miklós Társulat jelentős előadásaiban megvalósított alakításai. A szereposztás további tagjai: Benő Kinga, Korpos András, Bokor Barna, Varga Balázs, Ördög Miklós Levente, Moldován Orsolya, B. Fülöp Erzsébet, Tollas Gábor, Varga Andrea, Kovács Botond, László Csaba, Fülöp Bea, Szabadi Nóra, Csíki Szabolcs, Ruszuly Ervin, Henn János, Nagy Dorottya színművészek, valamint Máthé Zsolt, Tóth Jess és Demeter Márk Christopher, a Művészeti Egyetem színész szakos hallgatói; gyerekszereplők: Harsányi Simon, Henn Domahidi Sámuel és Ördög Magor Levente.
Az előadás román nyelvű feliratozással követhető. Jegyek válthatók a Színház Kultúrpalotában működő jegyirodájában (hétköznap 12.00-17.30 óra között, telefon: 0372 951 251) és a Színházban működő jegypénztárban (hétköznap 9.00-15.00 óra között és előadás előtt egy órával, telefon: 0365 806 865), továbbá online, a www.biletmaster.ro honlapon.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.