Elsőként Egyed Emesével beszélgettek
Fotó: Youtube
A hét szerzője – ezzel a címmel indított online beszélgetéssorozatot az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL). A szerdánként és csütörtökönként a világhálón közvetített eseményeket a járványhelyzet szülte kényszer hívta életre, a meghívottak főként kolozsvári és székelyföldi írók, költők. A beszélgetéssorozatból egyfajta online interjúgyűjtemény lesz – mondta el a Krónika megkeresésére Karácsonyi Zsolt, az írószervezet elnöke.
2020. október 29., 08:402020. október 29., 08:40
2020. október 29., 08:502020. október 29., 08:50
Heti rendszerességgel közvetít online beszélgetéssorozatot az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL). A kezdeményezéssel egyfajta választ adnak a jelenlegi járványhelyzetre, amelyben nem lehet személyes részvételű eseményeket tartani – ismertette Karácsonyi Zsolt. Az írószervezet elnöke megkeresésünkre kifejtette,
„Már a tavasszal is tartottunk egy teljes mértékben online rendezvényt a költészet napja alkalmából. Amolyan házimozi-jellegű esemény volt: minden szerző készített magáról egy felvételt a mobiljával, ezeket összevágtuk, lett belőle egy irodalmi produkció az online térben” – emlékeztetett Karácsonyi Zsolt. Mint kifejtette, most arra törekedtek, hogy ennél profibb legyen az audiovizuális háttér, amiben megjelennek a világhálón, ezért a Video Pontes Stúdióval együttműködve hozzák létre a beszélgetéseket.
A sorozatot hetente, szerdán és csütörtökön közvetítik az E-MIL Facebook-oldalán, majd valamivel később YouTube videómegosztóra is felkerül. A sorozat e heti meghívottja Szántai János író, akivel Papp Attila Zsolt beszélget.
Az írószervezet elnöke rámutatott, a sorozat egész évben folytatódik, a felvételek két helyszínen – Kolozsváron és Székelyudvarhelyen – készülnek, hogy lehetőleg ne kelljen senkinek messzire utaznia.
többek közt László Noémi költővel, Molnár Vilmos íróval, Király László költővel, Szakács István Péter íróval. Az eseményeken két színművész is közreműködik, Dimény Áron Kolozsvárról és Szűcs-Olcsváry Gellért Gyergyószentmiklósról a szerzők műveiből olvasnak fel” – részletezte az E-MIL elnöke.
A közönséggel való online kapcsolattartás a személyes részvételű irodalmi alkalmakat, az író-olvasó találkozókat, valamint az E-MIL korábbi, Álljunk meg egy szóra című, havonta megszervezett beszélgetéssorozatát is pótolja. „Ebben az évben sikerült szerencsére személyes részvételű rendezvényeket tartanunk, például a nyáron a Kolozsvári Magyar Napokon. Ezt követően elmaradtak az irodalmi jellegű események a járvány miatt, az író-olvasó találkozók, szerzői estek úgyszintén. Ezeket igyekszik pótolni a mostani sorozat, ami túl azon, hogy egyfajta pótlék, online interjúgyűjteményként is működik” – mondta Karácsonyi Zsolt. Hozzátette, nem szándékoztak túl hosszú anyagokat feltenni a világhálóra, bő negyedórás minden egyes beszélgetés, ezekhez társul a színművészek felolvasása.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
szóljon hozzá!