Elsőként Egyed Emesével beszélgettek
Fotó: Youtube
A hét szerzője – ezzel a címmel indított online beszélgetéssorozatot az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL). A szerdánként és csütörtökönként a világhálón közvetített eseményeket a járványhelyzet szülte kényszer hívta életre, a meghívottak főként kolozsvári és székelyföldi írók, költők. A beszélgetéssorozatból egyfajta online interjúgyűjtemény lesz – mondta el a Krónika megkeresésére Karácsonyi Zsolt, az írószervezet elnöke.
2020. október 29., 08:402020. október 29., 08:40
2020. október 29., 08:502020. október 29., 08:50
Heti rendszerességgel közvetít online beszélgetéssorozatot az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL). A kezdeményezéssel egyfajta választ adnak a jelenlegi járványhelyzetre, amelyben nem lehet személyes részvételű eseményeket tartani – ismertette Karácsonyi Zsolt. Az írószervezet elnöke megkeresésünkre kifejtette,
„Már a tavasszal is tartottunk egy teljes mértékben online rendezvényt a költészet napja alkalmából. Amolyan házimozi-jellegű esemény volt: minden szerző készített magáról egy felvételt a mobiljával, ezeket összevágtuk, lett belőle egy irodalmi produkció az online térben” – emlékeztetett Karácsonyi Zsolt. Mint kifejtette, most arra törekedtek, hogy ennél profibb legyen az audiovizuális háttér, amiben megjelennek a világhálón, ezért a Video Pontes Stúdióval együttműködve hozzák létre a beszélgetéseket.
A sorozatot hetente, szerdán és csütörtökön közvetítik az E-MIL Facebook-oldalán, majd valamivel később YouTube videómegosztóra is felkerül. A sorozat e heti meghívottja Szántai János író, akivel Papp Attila Zsolt beszélget.
Az írószervezet elnöke rámutatott, a sorozat egész évben folytatódik, a felvételek két helyszínen – Kolozsváron és Székelyudvarhelyen – készülnek, hogy lehetőleg ne kelljen senkinek messzire utaznia.
többek közt László Noémi költővel, Molnár Vilmos íróval, Király László költővel, Szakács István Péter íróval. Az eseményeken két színművész is közreműködik, Dimény Áron Kolozsvárról és Szűcs-Olcsváry Gellért Gyergyószentmiklósról a szerzők műveiből olvasnak fel” – részletezte az E-MIL elnöke.
A közönséggel való online kapcsolattartás a személyes részvételű irodalmi alkalmakat, az író-olvasó találkozókat, valamint az E-MIL korábbi, Álljunk meg egy szóra című, havonta megszervezett beszélgetéssorozatát is pótolja. „Ebben az évben sikerült szerencsére személyes részvételű rendezvényeket tartanunk, például a nyáron a Kolozsvári Magyar Napokon. Ezt követően elmaradtak az irodalmi jellegű események a járvány miatt, az író-olvasó találkozók, szerzői estek úgyszintén. Ezeket igyekszik pótolni a mostani sorozat, ami túl azon, hogy egyfajta pótlék, online interjúgyűjteményként is működik” – mondta Karácsonyi Zsolt. Hozzátette, nem szándékoztak túl hosszú anyagokat feltenni a világhálóra, bő negyedórás minden egyes beszélgetés, ezekhez társul a színművészek felolvasása.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
szóljon hozzá!