Elsőként Egyed Emesével beszélgettek
Fotó: Youtube
A hét szerzője – ezzel a címmel indított online beszélgetéssorozatot az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL). A szerdánként és csütörtökönként a világhálón közvetített eseményeket a járványhelyzet szülte kényszer hívta életre, a meghívottak főként kolozsvári és székelyföldi írók, költők. A beszélgetéssorozatból egyfajta online interjúgyűjtemény lesz – mondta el a Krónika megkeresésére Karácsonyi Zsolt, az írószervezet elnöke.
2020. október 29., 08:402020. október 29., 08:40
2020. október 29., 08:502020. október 29., 08:50
Heti rendszerességgel közvetít online beszélgetéssorozatot az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL). A kezdeményezéssel egyfajta választ adnak a jelenlegi járványhelyzetre, amelyben nem lehet személyes részvételű eseményeket tartani – ismertette Karácsonyi Zsolt. Az írószervezet elnöke megkeresésünkre kifejtette,
„Már a tavasszal is tartottunk egy teljes mértékben online rendezvényt a költészet napja alkalmából. Amolyan házimozi-jellegű esemény volt: minden szerző készített magáról egy felvételt a mobiljával, ezeket összevágtuk, lett belőle egy irodalmi produkció az online térben” – emlékeztetett Karácsonyi Zsolt. Mint kifejtette, most arra törekedtek, hogy ennél profibb legyen az audiovizuális háttér, amiben megjelennek a világhálón, ezért a Video Pontes Stúdióval együttműködve hozzák létre a beszélgetéseket.
A sorozatot hetente, szerdán és csütörtökön közvetítik az E-MIL Facebook-oldalán, majd valamivel később YouTube videómegosztóra is felkerül. A sorozat e heti meghívottja Szántai János író, akivel Papp Attila Zsolt beszélget.
Az írószervezet elnöke rámutatott, a sorozat egész évben folytatódik, a felvételek két helyszínen – Kolozsváron és Székelyudvarhelyen – készülnek, hogy lehetőleg ne kelljen senkinek messzire utaznia.
többek közt László Noémi költővel, Molnár Vilmos íróval, Király László költővel, Szakács István Péter íróval. Az eseményeken két színművész is közreműködik, Dimény Áron Kolozsvárról és Szűcs-Olcsváry Gellért Gyergyószentmiklósról a szerzők műveiből olvasnak fel” – részletezte az E-MIL elnöke.
A közönséggel való online kapcsolattartás a személyes részvételű irodalmi alkalmakat, az író-olvasó találkozókat, valamint az E-MIL korábbi, Álljunk meg egy szóra című, havonta megszervezett beszélgetéssorozatát is pótolja. „Ebben az évben sikerült szerencsére személyes részvételű rendezvényeket tartanunk, például a nyáron a Kolozsvári Magyar Napokon. Ezt követően elmaradtak az irodalmi jellegű események a járvány miatt, az író-olvasó találkozók, szerzői estek úgyszintén. Ezeket igyekszik pótolni a mostani sorozat, ami túl azon, hogy egyfajta pótlék, online interjúgyűjteményként is működik” – mondta Karácsonyi Zsolt. Hozzátette, nem szándékoztak túl hosszú anyagokat feltenni a világhálóra, bő negyedórás minden egyes beszélgetés, ezekhez társul a színművészek felolvasása.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!