Fotó: MTI
Újabb lemezt készített erdélyi gyűjtéseiből Herczku Ágnes. Az énekesnő Hozomány – Magyarvista című dupla CD-jét pénteken mutatja be a Fonó Budai Zeneházban.
2022. március 28., 14:592022. március 28., 14:59
A dupla korong egy négy évvel ezelőtt kezdett sorozat második kiadványa. Herczku Ágnes a bő tizenöt év alatt tett gyűjtőútjain felhalmozott dalokat teszi közkinccsé.
– szerepel a lemezt gondozó Fonó MTI-hez eljuttatott ajánlójában.
Az énekesnő a mostani dupla CD-t egy vistai asszony, András Jánosné Gergely Erzsi „Erdei” dalai köré építette. Erre nemcsak kivételes egyénisége, repertoárjának gazdagsága és a faluban betöltött közösségi szerepe adott okot, hanem az évek során elmélyülő, egyre meghittebb kapcsolatuk is.
A kiadvány egyik darabján, a Gyűjtés-en az évekkel ezelőtt felvett dalok válogatott anyaga, a Revival CD-n pedig a hazai muzsikusokkal összeállított zenekar énekes és hangszeres felvételei hallhatók. Utóbbiak „Erdei” Erzsi énekei mellett Kallós Zoltán gyűjtéseire is támaszkodnak, olyan híres prímások játékát megidézve, mint a mérai Antal Ferenc „Árus” vagy a bánffyhunyadi Varga Ferenc „Csipás”.
Az értékmentő, ugyanakkor előremutató album emléket állít a falusi mestereknek, énekeseknek, zenészeknek, ugyanakkor mintát adhat arra, hogy ez a zenei kultúra megtanulható, átadható és szerethető – áll a kommünikében.
Herczku Ágnes a Hozomány-sorozatban hét-nyolc erdélyi faluban tett gyűjtéséből válogat.
A friss anyagot bemutató koncert április 1-jén a Táncháztalálkozó nyitótáncházának keretében lesz a Fonóban. Herczku Ágnes (ének) mellett közreműködik Nyitrai Marianna és Szél Gábor (ének), Major Levente, Gombai Tamás, Pál István Szalonna (hegedű), Szász József Árpád (kontra), Mester László „Pintyő” (kontra és brácsa), Molnár Péter (bőgő és cselló), Havasréti Pál (cselló), Farkas Fanni és Kiss Balázs (tánc), Vörös Menyhért (videó), Nikola Parov (zenei rendező).
A lemez a Fonó Budai Zeneház gondozásában, az NKA és a Hagyományok Háza támogatásával jelent meg.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!