2007. június 13., 00:002007. június 13., 00:00
„Románia Európa kulturális fővárosa, Nagyszeben és a cannes-i Aranypálma mellett a kortárs művészek alkotásaival is jelen lesz az Unióban”– tette hozzá.
Eső után testület
A kortárs román kultúrát az Európai Unióban népszerűsítő alkotások számára kiírt Promocult 2007 programot május elején hirdették meg, és végleges eredményei már a hétvégén nyilvánosságra kerültek az interneten. A benyújtott 132 pályázatból 49-et fogadott el az értékelést végző Nemzeti Kulturális Alap (AFNC), köztük ötöt színházi, hármat tánc és nyolcat irodalom kategóriában, a többi film, képzőművészeti vagy zenei alkotás.
Mint azt keddi lapszámunkban megírtuk, a legtöbb erdélyi magyar szervezet pályázatát annak ellenére utasította el az AFNC, hogy az értékeléskor magas pontszámot kaptak. „Nem a román művészeket, nem a kortárs román kultúrát képviseli a tervezet” indoklással utasították el például a Temesvári Csiky Gergely Állami Színház, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház és a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes pályázatát. Az indoklás alapján az érintettek etnikai diszkriminációnak tulajdonítják az elutasító döntést, és Nagy Pál, a Tomcsa Sándor Színház igazgatója azt is fontolgatja, hogy a diszkriminációellenes tanácshoz (CNCD) fordul az üggyel. „Ha beadvánnyal fordulnak hozzánk, a CNCD testülete eldönti, történt-e hátrányos, etnikai alapú megkülönböztetés a Promocult 2007 elbírálásánál. Magam is a testület tagja vagyok, és ha előzetesen nyilatkozom, kizárom magam a döntéshozatalból” – mondta Asztalos Csaba, a tanács elnöke, elzárkózva az előzetes véleménynyilvánítástól. Az elutasítottak számára azonban csak erkölcsi elégtételt jelenthet az esetleg számukra kedvező döntés: az AFNC határozatai ellen nem lehet fellebbezni, és a támogatási szerződéseket legkésőbb az eredményhirdetés utáni ötödik napon megkötik a nyertesekkel, tehát nem marad kiutalható pénz.
Román–magyar közép-európaiság
Magyar nyertese is volt a Promocult 2007 programnak: az azonos nevű internetes újsághoz kötődő A Hét Egyesület 57 pontot kapott az előzetes értékelésben, és a végső eredményhirdetéskor is a nyertes pályázatok közé sorolták a Kelet-európai irodalom versus közép-európai irodalom című tervét, amelyet Prága, Pozsony, Bécs, Budapest és Bukarest helyszíneken szerveznek meg. „Kortárs elsőkötetes vagy kiadás előtt álló fiatal román íróknak szervezünk találkozót lehetséges fordítóikkal közép-európai fővárosokban. Egy másfajta Közép- és Kelet-Európa-vízió megteremtése, a kultúrák közelítése a célunk, és erre fel tudjuk használni, hogy a magyar kultúra kapcsolatai a románnál jobbak Prágában, Pozsonyban vagy Bécsben” – foglalta össze a pályázat célját Parászka Boróka felelős szerkesztő. „Olyan fiatal fordítókat is szeretnénk eljuttatni a tervezett helyszínekre, akik közép-európai nyelvekből és nyelvekre fordítanak. A résztvevő kiválasztásában a iaºi-i Polirom kiadó a partnerünk, és elképzelhető, hogy a József Attila Kör ajánlásai alapján magyar alkotók is bekapcsolódnak a programba” – tette hozzá.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.